Proč je Wikipedie tak úspěšná?

To se dozvíte ve 27. díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah? Bude do budoucna využívat i pomoc umělé inteligence? O tom všem s Bc. Martinem Urbancem, místopředsedou Wikimedia ČR a zároveň jediným Čechem pracujícím pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář.

Co je to Wikipedie?

Wikipedie je mnohojazyčná online encyklopedie vytvořená a udržovaná jako projekt otevřené spolupráce se svobodným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Obsahuje výhradně bezplatný obsah a neobsahuje jakékoliv komerční reklamy. Jedním ze základních pravidel prosazovaných uživateli je tzv. nezaujatý úhel pohledu – články musí nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Wikipedie je vlastněna a podporována nadací Wikimedia Foundation, neziskovou organizací, která je financována především prostřednictvím darů. Byla spuštěna 15. ledna 2001. Název vznikl spojením slov „wiki“ (havajské slovo pro „rychlý“) a „encyklopedie“. Česká verze byla spuštěna 3. května 2002.

Místopředseda Wikimedia ČR, Bc. Martin Urbanec

Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah vám v podcastu prozradí Bc. Martin Urbanec, student počítačové bezpečnosti na FIT ČVUT, místopředseda Wikimedia ČR a zároveň jediný Čech pracující pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář. Ve Wikipedii působí od roku 2014. Stal se jejím správcem a později i českým ambasadorem projektu, který si klade za cíl zjednodušit nováčkům proces přispívání na Wikipedii. Na FIT ČVUT vyučuje předmět Programování v PHP (BI-PHP).

Proč je Wikipedie tak úspěšná?

„Velký úspěch Wikipedie spočívá v tom, že ji může kdykoli upravit naprosto každý, a zároveň je vnitřně transparentní – můžeme se podívat, co se v článku změnilo, kdo to udělal, proč to udělal a kdo to případně vrátil zpátky. Existují wikipedisté z řad tzv. patroly, kteří tyto editace procházejí a dívají se, jestli dávají smysl a nejedná se například jen o nějaký žert.

Samozřejmě nelze vyloučit, že nějaká informace je pravdivá, byť se jeví nepravděpodobně. Potom přichází na řadu další z pilířů Wikipedie, kterým je ověřitelnost. Wikipedie nikde netvrdí, že informace uvedené na jejích stránkách jsou nutně pravdivé. Uvádí, že tyto informace jsou tzv. ověřitelné, tedy mají k sobě přiřazený nějaký zdroj, který je publikoval,“ vysvětluje Martin Urbanec v podcastu a dodává: „Wikipedie nemá být naším jediným zdrojem informací. Slouží k tomu, aby člověk získal o nějakém tématu základní přehled.“

Jak se do Wikipedie zapojit, co jsou to editační války a ještě mnohem více vám vysvětlí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, propojení IT a umění, počítačové hry nebo monitorování síťového provozu? Poslechněte si i předchozí díly:

Jak se monitoruje síťový provoz? – 10. 11. 2023
Jak je složité si vytvořit vlastní počítačovou hru? – 10. 10. 2023
Jak využívat umělou inteligenci bezpečně? – 10. 9. 2023
Jak se dá IT využít k tvorbě hudby? – 10. 8. 2023
Jak jsem zvládl prvák na FIT ČVUT? – 10. 7. 2023
Jak se používají superpočítače? – 10. 6. 2023
Co mají společného Platón a technologie? – 10. 5. 2023
Jak se modelují exoplanety? – 10. 4. 2023
Jak fungují doporučovací systémy? – 10. 3. 2023
Přístupové karty – jejich výhody a rizika? – 10. 2. 2023
K čemu jsou nám superpočítače? – 10. 1. 2023
Jak počítačově simulovat chování lidí? – 10. 12. 2022
Jak se žije v době datové? – 10. 11. 2022
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost? – 10. 10. 2022
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.