Jak se dá IT využít k tvorbě hudby?

Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. Ve třiadvacátém díle se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Prozradí vám to tvůrce znělky tohoto podcastu, hudební producent a absolvent fakulty Jakub Baierl, vystupující pod uměleckým jménem Bariel. Ve speciálním srpnovém díle ho tradičně zpovídala moderátorka podcastu Sara Polak.

Hudebník a absolvent fakulty, Jakub Baierl

Jak se dá IT využít k tvorbě hudby vám v letním odlehčeném dílu prozradí tvůrce znělky tohoto podcastu, hudební producent a absolvent fakulty Jakub Baierl. Vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee. Zároveň je hudebníkem vystupujícím pod pseudonymem Bariel, spoluzakladatelem projektu Méta Monde a členem uskupení techno DJs a producentů YOGA Kolektiv.

Jak se dá IT využít k tvorbě hudby?

„Většinu času jsem fungoval jako hudebník, který hraje v kapele. Čím jsem byl starší, tím větší jsem měl potřebu mít na hudbu klid, a tak jsem postupně začal tvořit sám. S kamarádem jsme vytvořili projekt Méta Monde, který zahrnuje pouze naši hudbu, bez cizích vlivů. V dnešním světě se toho dá vytvářet spousta všemi různými způsoby a nedá se vyhnout tvorbě i na počítači. Práci s programy na tvoření hudby a různé technické záležitosti vám může usnadnit právě IT vzdělání. Já se například věnuji analogovým syntezátorům. Jak funguje syntéza nebo oscilátory je velice zajímavé, ale pro lidi, kteří nemají IT znalosti, to může být o něco složitější než pro člověka, který je má a rozumí, jak tyto věci fungují,“ vypráví Jakub Baierl v podcastu a dodává:

„Vztah k hudbě mám odmalička, protože pocházím z hudební rodiny, kde všichni umí na něco hrát. Technické vzdělání jsem si vybral, protože moji rodiče vystudovali Matfyz, tudíž mě kromě hraní na hudební nástroje vedli také k matematice. Nemyslím si o sobě, že jsem něčím výjimečný. Spousta lidí na fakultě je všestranně nadaná a kromě programování umí hrát na hudební nástroje, malovat nebo cokoli jiného. Za roky strávené tady jsem neskutečně vděčný, přestože jsem si ze začátku myslel, že nikdy žádnou školu mít nebudu. Studium zde bylo extrémně náročné. Ale protože jsem vystudoval jazykové gymnázium a byl jsem zvyklý se pořád učit, nakonec to šlo a tenhle vtíravý pocit, že sem vlastně vůbec nepatřím, se postupně zmenšoval. Pak už jsem věděl, že to dodělám, a zůstávalo jen otázkou kdy. Počítal jsem s tím, že všechno dobře dopadne. Naučilo mě to, že se dají zvládnout i věci, které se na první pohled zdají naprosto nezvládnutelné.“

Jak našel práci po absolvování fakulty, s jakými problémy se ze začátku potýkal a jakým způsobem skládá svoji hudbu vám prozradí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, propojení IT a humanitních věd, superpočítače nebo studium na FIT? Poslechněte si i předchozí díly:

Jak jsem zvládl prvák na FIT ČVUT? – 10. 7. 2023
Jak se používají superpočítače? – 10. 6. 2023
Co mají společného Platón a technologie? – 10. 5. 2023
Jak se modelují exoplanety? – 10. 4. 2023
Jak fungují doporučovací systémy? – 10. 3. 2023
Přístupové karty – jejich výhody a rizika? – 10. 2. 2023
K čemu jsou nám superpočítače? – 10. 1. 2023
Jak počítačově simulovat chování lidí? – 10. 12. 2022
Jak se žije v době datové? – 10. 11. 2022
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost? – 10. 10. 2022
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.