Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk?

V novém letním dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly odpovídá na otázky moderátorka podcastu Sara Polak, známá popularizátorka umělé inteligence pro širokou veřejnost. Zjistíte, jak umí znalosti z jednotlivých oborů propojit, jaké jsou její plány do budoucna a co je nový fakultní projekt CCHAOS. Ve speciálním jedenáctém díle ji zpovídá její kamarád Ondřej Brém, vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní (UsabilityLab).

Archeoložka v AI, Sara Polak

Antropologie, informační technologie, umělá inteligence… Tím vším se zabývá moderátorka podcastu Jedničky a nuly Sara Polak. Vystudovala archeologii a evoluční antropologii na Oxfordské univerzitě. Strávila 8 let v technologických startupech v LA a Londýně, kde dělala headhunterku pro Palantir a analytičku pro NationBuilder. Získala od britského ministerstva zahraničního obchodu ocenění Business Revolution Award, vyhlašované v rámci European Tech Women Awards. Zaměřuje se na vytváření konceptu cloudových civilizací, které jsou mechanismem pro využívání technologií k optimalizování evolučního potenciálu společnosti. Poslední dva roky je zpátky v Česku, kde popularizuje a demystifikuje umělou inteligenci pro širokou veřejnost, působí v iniciativě prg.ai, organizuje hackathony a spolupracuje s FIT ČVUT. Založila technickou klubovnu PaioneersParalelní Polis.

Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk?

„Od roku 2017 aktivně sleduji Elona Muska na Twitteru. Vždy mi připadal jako člověk, co má rád memy, zároveň bezmyšlenkovitě miluje technologii a nevěnuje se jí jenom proto, že je to velký byznys, ale proto, že k ní má obrovskou vášeň. Přijde mi, že udává dobrý vzor jako CEO a je jedním z mála lidí, které respektuji. A tak jsem mu začala každý den posílat memy. Pamatuji si, že jsem zrovna byla v Bruselu na nějakém projektu, večer jsem si zašla na kávu a najednou koukám, že mi Elon Musk dal lajk. Od té doby, co jsem se mu posunula nahoru v algoritmu, se to pak stalo ještě několikrát, a dokonce mi dal i retweet a asi tři komentáře. Byly to nějaké memy o Pánu prstenů a o římském betonu, které potom měly třeba 55 000 lajků a 30 000 retweetů. Ten efekt Elona Muska je neuvěřitelný,“ směje se Sara.

Jakému výzkumu se momentálně věnuje? „Umělá inteligence mě samozřejmě zajímá nejvíc, ale nyní mě bere za srdce zmapovat, jak historické technologie měnily chod lidstva. Ať už je to pazourek, elektřina, parní stroj nebo třeba knihtisk, všechny měly obrovský dopad na strukturu společnosti. Zároveň bych chtěla přijít s vizí, jak by to mohlo vypadat do budoucna, například, že se třeba umělá inteligence rozmůže v personalizaci vzdělávání natolik, že zaniknou školy. To jsou obecné otázky, které jsou spíše na bázi antropologické evoluční teorie, a nejvíce mě na nich baví a naplňuje právě ta multioborovost. Vracím se ke kořenům, ale s přidaným věděním, které jsem získala v tom technologickém světě,“ usmívá se Sara.

Jak se dostala do světa IT, co pro ni znamená propojení antropologie a archeologie s moderní technologií nebo co je nový fakultní projekt CCHAOS vám prozradí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, doporučovací algoritmy, virtuální realita nebo studium na FIT? Poslechněte si i předchozí díly:

Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.