Jak fungují doporučovací systémy?

To se doslechnete v osmnáctém díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Žijeme v době milionů informací, které už nejsme schopni zpracovat, a potřebujeme pomoc najít to, co hledáme. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? Tyto a mnohé další otázky položila moderátorka podcastu Sara Polak členu Katedry aplikované matematiky, Ing. Vojtěchu Vančurovi.

Co je to doporučovací systém?

„Doporučovací systémy jsou systémy, které nám doporučují obsah kdekoliv na internetu. Žijeme v informační době, jejímž problémem je nepřeberné množství informací. Když se člověk podívá například na vývoj počtu webových stránek, uvidí dokonalou exponenciálu. Na Spotify je dnes okolo 80 milionů písniček, na Netflixu jsou stovky tisíc titulů, na Twitteru každou sekundu přibude 10 000 tweetů. My lidé nejsme fyziologicky schopni takový objem informací zvládat, proto potřebujeme něco, co nám pomůže najít to, co hledáme. Když například otevřeme Netflix, nechceme ztrácet čas hledáním a probíráním všech těch stovek tisíc titulů. Od toho jsou tady doporučovací systémy, aby nám pomohly najít to, co na těch internetových službách hledáme. Ať už jsou to e-shopy, sociální sítě nebo streamovací platformy, všude za tím bude nějaký algoritmus, který nám ten doporučený obsah pomáhá vytvářet,“ vysvětluje Vojtěch Vančura v podcastu.

Odborník na doporučovací systémy, Ing. Vojtěch Vančura

E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy… K čemu slouží doporučovací systémy, jak fungují a jak se dají využít vám v podcastu prozradí Ing. Vojtěch Vančura, člen Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT. Vystudoval FEL ČVUT a nyní pokračuje v doktorském studiu, v jehož rámci se zaměřuje na doporučovací systémy, na které se snaží dívat nejen z pohledu uživatele, ale také z pohledu provozovatele. Předtím se věnoval digitalizaci státní zprávy, vyvíjel software pro rozdělování zemědělských dotací pro Státní zemědělský intervenční fond. Kromě toho působí také v RecombeeLab.

Jak fungují doporučovací systémy?

„Na konferencích, které se zabývají doporučovacími systémy, se samozřejmě řeší etické otázky. Největším problémem z mého pohledu je tzv. uzavírání do bublin. Když člověk pochopí, jak doporučovací systémy fungují, tak je zcela logické, proč ty bubliny vznikají. Pokud budu interagovat s nějakým obsahem, doporučovací algoritmus mi bude doporučovat podobný obsah, a protože těch interakcí s tímto obsahem bude čím dál víc, bude stále těžší dostat se k nějakému jinému obsahu. Uzavírání do bublin je velmi závažné a jakmile někdo do této propasti spadne, dostat se z ní ven je velmi problematické,“ varuje v podcastu Vojtěch Vančura.

„Nad tímto záhadným algoritmem získáme moc, jakmile se ho naučíme pojmenovat. Potom můžeme začít zkoumat, jak funguje, a zorientovat se v tom, proč nám doporučuje takový obsah, jaký nám doporučuje. Přemýšlejme nad tím, co na té platformě děláme. To totiž nějakým způsobem dává tomu algoritmu data, na základě kterých nám bude doporučovat. Pokud chceme, aby nám něco doporučoval, interagujme s podobným obsahem. Pokud chceme, aby nám něco nedoporučoval, tak si to prohlédněme, ale už s tím dále nijak neinteragujme. Takhle jednoduché to je. Pokud se během prokrastinace na sociálních sítích cítím spokojeně, musím si uvědomit, že mi schválně ukazují to, co se mi líbí, abych tam chtěl trávit co nejvíce času. Není od věci založit si ještě nějaký vedlejší účet, abych viděl, co vidí ostatní. Doporučovací algoritmy mi ten můj svět dělají takový, aby mi vyhovoval, ale občas je potřeba zamyslet se nad tím, jaký je ten svět ve skutečnosti. A nemusí být tak příjemný, jak ho vidím já. Je dobré mít povědomí o tom, jak doporučovací systémy fungují, abychom věděli, proč nám ukazují to, co ukazují, a to především v období voleb, pandemie, krize nebo války. Nenechme se jimi ovládat,“ říká Vojtěch Vančura.

Pokud vás doporučovací systémy zaujaly, nenechte si ujít nejnovější díl podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, počítačové simulace, superpočítače nebo zabezpečení přístupových karet? Poslechněte si i předchozí díly:

Přístupové karty – jejich výhody a rizika? – 10. 2. 2023
K čemu jsou nám superpočítače? – 10. 1. 2023
Jak počítačově simulovat chování lidí? – 10. 12. 2022
Jak se žije v době datové? – 10. 11. 2022
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost? – 10. 10. 2022
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.