Co mají společného Platón a technologie?

Tuto otázku zodpovídá dvacátý díl technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Tentokrát vám vysvětlí, jak se dají propojit humanitní a technologické vědy. Moderátorka podcastu Sara Polak vyzpovídala své kolegy z výzkumné skupiny CCHAOS FIT ČVUT, Mgr. et Mgr. Jakuba Šenovského, Ph.D., a Mgr. Tomáše Houdka, Ph.D.

Co je to CCHAOS?

CCHAOS je interdisciplinární tým odborníků z oblasti IT a společenských věd, zaměřující se na zkoumání komplexních společenských systémů za využití moderních technologií se zvláštním důrazem na mezilidské interakce ve virtuálním prostředí. Zkratka znamená Cloud Civilizations & Honest And Optimized Systems (Cloudové civilizace, studium komplexních společenských systémů). Výzkumná skupina využívá virtuální realitu a pokročilé nástroje sběru a analýzy dat k hlubšímu porozumění člověku 21. století. Jejím hlavním výzkumným záměrem je realizace projektu Politeia 21, jehož cílem je vytvořit co nejvěrnější simulaci života v „ideální společnosti“.

Výzkum se primárně zaměřuje na specifika lidského chování ve virtuálním prostředí. Aby skupina získala co nejrelevantnější data, rozhodla se vystavět vlastní simulátor, který díky svému idealistickému založení a velké historické vzdálenosti umožní poměrně nepředpojatý přístup u všech účastníků. Z tohoto důvodu byl vybrán spis Ústava řeckého filosofa Platóna, kde nalezneme velmi podrobný popis navrhované utopistické společnosti. Vedoucím skupiny je Ing. David Pešek a jejími dalšími členy kromě výše jmenovaných jsou Mgr. Alena Libánská, Ph.D., Ing. Radek Richtr, Ph.D., Ing. Adam Vesecký a Sara Polak.

Členové výzkumné skupiny CCHAOS

Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy vám v podcastu prozradí Mgr. et Mgr. Jakub Šenovský, Ph.D., specialista na analýzu myšlenkových systémů, a Mgr. Tomáš Houdek, Ph.D., odborník na syntézu různých vědeckých přístupů.

Oba studovali humanitní vědy, od filozofie přes sociální antropologii až po historii. Na fakultě vyučují jeden z povinně volitelných humanitních předmětů Úvod do kulturní a sociální antropologie (BI-KSA). Spolupráce humanitních věd s IT je vždy fascinovala, proto se rozhodli tyto obory propojovat. Na FIT ČVUT se snaží toto propojení realizovat dle jejich slov tak, aby dávalo smysl, což je přivedlo právě do výzkumné skupiny CCHAOS.

Co mají společného Platón a technologie?

„Na antické civilizaci je mimo jiné zajímavé propojení vědních oborů. Tehdy platilo, že pokud se systematicky a racionálně zabýváme vším, co je kolem nás, ať už je to společnost nebo kosmos, je to jedno – jedno zkoumání, jedno vědění. Každý filozof musel znát geometrii, protože filozofie a geometrie byly jedna věda. Všechno dohromady to dávalo nějaký smysl. Pokud chceme zodpovědně a dobře zkoumat svět, můžeme to dělat různými způsoby, ale to neznamená, že nemáme stejný cíl,“ vysvětluje Tomáš Houdek v podcastu a dodává: „Když se sejdou dva vzdělaní lidé, přičemž každý z nich dělá něco jiného, proč by mělo být takovým překvapením, že si můžou navzájem něco předat a navzájem se obohatit? Na FIT se mi líbí, že to tak funguje.“

„Platón jako první odpověděl na otázku, jak by měla vypadat ideální společnost. Udělal myšlenkový experiment, jak musí lidé mezi sebou fungovat, jaká povolání jsou pro společnost naprosto zásadní nebo jak se má společnost chovat k jiným společnostem,“ vysvětluje Jakub Šenovský v podcastu a dodává: „V současné době máme díky rozvoji IT úžasnou příležitost zkusit si tento myšlenkový experiment platónské obce zrealizovat ve virtuálním prostředí. Tím se nám otevírá možnost skutečného experimentu, na základě kterého můžeme velmi dobře zaznamenávat a pozorovat lidské chování takovým způsobem, jakým by to v reálném světě nešlo.“

V čem je přínosné propojovat na pohled tak rozličné obory, jako jsou informační technologie a humanitní vědy? Na jakých výzkumech a projektech momentálně skupina pracuje? Odpovědi na tyto otázky vám prozradí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, zabezpečení přístupových karet, doporučovací systémy nebo modelování exoplanet? Poslechněte si i předchozí díly:

Jak se modelují exoplanety? – 10. 4. 2023
Jak fungují doporučovací systémy? – 10. 3. 2023
Přístupové karty – jejich výhody a rizika? – 10. 2. 2023
K čemu jsou nám superpočítače? – 10. 1. 2023
Jak počítačově simulovat chování lidí? – 10. 12. 2022
Jak se žije v době datové? – 10. 11. 2022
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost? – 10. 10. 2022
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.