Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. Ve dvaadvacátém díle se dozvíte, jak se čerstvému absolventovi prvního ročníku bakalářského studia FIT ČVUT podařilo prvák zvládnout, co ho nejvíce překvapilo, co bylo nejtěžší a co mu pomohlo. Na pohodové téma ze zákulisí studií vypráví Nikola Semerád, kterého ve speciálním červencovém díle zpovídal jeho kamarád a spolužák Štěpán Pechman, student druhého ročníku FIT ČVUT.
Studenti, Štěpán Pechman a Nikola Semerád
Štěpán Pechman je skvělým příkladem toho, jak se aktivně zapojit do života na fakultě a vytvořit pozitivní studijní atmosféru. Kromě toho, že na FIT ČVUT druhým rokem studuje a vyučuje předměty jako Databázové systémy (BI-DBS), Technologické základy počítačů (BI-TZP) a Struktura a architektura počítačů (BI-SAP), je také srdcem fakultních Discord serverů a členem klubu FIT++, který pořádá různé akce a pomáhá vytvářet přátelské prostředí na fakultě.
Nikola Semerád je student FIT ČVUT, který úspěšně zdolal svůj první rok a napomohl mnoha dalším studentům ke stejnému cíli. Za své studium se aktivně angažuje v propagaci fakulty, které také ve volném čase pomáhá například s akcemi pro středoškoláky. Velmi ho baví UI a UX design a tvoření webů, kterému se v průběhu studia aktivně věnuje na volné noze. Tam ale jeho ambice nekončí a po studiu bude usilovat o založení vlastního startupu.
Jak jsem zvládl prvák na FIT ČVUT?
„Musel jsem si zvyknout, že se musím učit. Už od druhého týdne mi začalo být jasné, že se v množství informací probíraném na přednáškách začínám ztrácet. Proto je nejdůležitější učit se průběžně, nikoliv nárazově před testem, a také si důkladně hlídat termíny. Doporučuji zhlédnout přednášku od Elišky Šestákové o tom, jak se efektivně učit, ta mi na začátku hodně pomohla. Studijních materiálů máme k dispozici spoustu, díky čemuž je to učení také o dost jednodušší. Další změnu oproti střední škole vnímám v tom, že se víc učím s přáteli. Často spolu trávíme čas ve škole i mimo vyučování. Můžeme zajít do respiria, NTK nebo posedět venku na lavičce. Bez lidí, kteří řeší stejné problémy jako ty, by to šlo mnohem hůře,“ vypráví Nik Semerád v podcastu a dodává: „Ještě před začátkem studia mi pomohlo hned několik věcí. Absolvoval jsem Přípravný kurz matematiky (BI-PKM), za který lze získat až 4 kredity. Zúčastnil jsem se fakultního Seznamováku, kde jsem poznal nové spolužáky a dozvěděl se něco o škole, a v neposlední řadě akce HelloFIT!, která mě na školu připravila přímo fantasticky. Na fakultě mě ze všeho nejvíce překvapila její atmosféra. Studenti, vyučující a především cvičící jsou velmi přátelští, a to se mi líbí. Máme fakultní Discord, takže můžu kdykoliv komukoliv napsat.
Nejvíce času jsem musel věnovat programování. Nečekal jsem, že práce v semestru a získávání zápočtů budou až tak náročné. Studium je opravdu intenzivní a některé úkoly mi zabraly mnohem více času, než jsem původně plánoval. Do studia jsem musel dát úplně všechno, aby to fungovalo, nelze ním pouze proplouvat. Naučil jsem se překonávat výzvy. Když jsem na začátku dostal nějaké zadání, pomyslel jsem si, že to nikdy nemůžu zvládnout, ale následně jsem zjistil, že se o to musím alespoň pokusit, a ono to většinou nakonec vyšlo. Často jsem byl překvapen sám ze sebe, kolik jsem se toho dokázal naučit.“
Zaujalo vás studium na FIT ČVUT? Nenechte si ujít nejnovější díl podcastu, kde se dozvíte všechno o začátcích studia a životě na fakultě.
O podcastu
Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, modelování exoplanet, propojení IT a humanitních věd nebo superpočítače? Poslechněte si i předchozí díly:
Jak se používají superpočítače? – 10. 6. 2023
Co mají společného Platón a technologie? – 10. 5. 2023
Jak se modelují exoplanety? – 10. 4. 2023
Jak fungují doporučovací systémy? – 10. 3. 2023
Přístupové karty – jejich výhody a rizika? – 10. 2. 2023
K čemu jsou nám superpočítače? – 10. 1. 2023
Jak počítačově simulovat chování lidí? – 10. 12. 2022
Jak se žije v době datové? – 10. 11. 2022
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost? – 10. 10. 2022
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021
Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.