Trello – mocný pomocník týmových projektů

Pokročilých a rozsáhlých nástrojů pro správu a organizaci projektů existuje nespočet, avšak ne každý z nich nabízí intuitivní drag & drop ovládání a dokonce i mobilní aplikaci. Trello (trello.com), jak se jmenuje systém, který si teď stručně představíme, tohle všechno umí.
Základ Trella tvoří nástěnky (Boards), které většinou reprezentují jednotlivé projekty a skupiny úkolů. Na každé z nich si pak můžete vytvořit seznamy úkolů (Lists). Na ně rozřadíte jednotlivé úkoly a poznámky, které reprezentují karty (Cards), na nichž můžete přiřadit zodpovědnost za splnění, deadline nebo popis. Je také možné přidat přílohy, odškrtávací seznamy, apod. Jde v podstatě o funkce, kt eré vám nabídne každý druhý řadový software podobného typu, málokterý však disponuje tak jednoduchým, rychlým a intuitivním ovládáním.

 

 

Toto ovládání není problém se během pár minut naučit, mnohem větší výzvou je rozmyslet si, jakým způsobem chceme Trello používat. Přednastavené rozdělení tří seznamů na „To Do“, „Doing“ a „Done“ se možná může hodit pro osobní GTD, ale pro týmovou práci se brzo může projevit jako nedostačující. Real-time sdílená platforma, kterou Trello bezesporu je, nabízí mnohem širší využití, a vy tak na jednotlivých seznamech můžete přidělovat úkoly, brainstormovat a spravovat znalosti zároveň.
Trello se tedy dá využít pro mnoho velice odlišných typů projektů – od bug tracking systému (tak ho například pro vývoj Trella používají jeho samotní vývojáři), přes správu marketingových strategií až po naplánování nového start-upu. Možností je nespočet, stačí se nad organizací listů zamyslet nebo chvíli hledat příklady na internetu a můžete vytvořit velice efektivní řídící systém.

 


Abychom mohli odůvodnit přítomnost tohoto článku v tématu čísla, je nutno říct, že Trello nabízí i velice kvalitní mobilní aplikaci, která všechny zmíněné funkce taktéž podporuje. Na dotykových displejích se možná trochu ztrácí elegance původního ovládání, svůj účel ale stále plní a je pořád efektivnější než většina ostatních aplikací.

Autor: Adam Kučera
Zdroje obrázků: https://trello.com/