Otevření laboratoře ShowmaxLab

Tomáš Garrigue Masaryk kdysi řekl: „Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi.” ShowmaxLab teď říká: „Řekni mi, na co koukáš, a já ti řeknu, na co koukat dál!”

S laboratořemi na FITu se v poslední době roztrhl pytel. Po laboratoři na vývoj programovacích jazyků ELELaboratoři zpracování obrazu se již tento čtvrtek, 18. května, otevře na půdě naší fakulty laboratoř ShowmaxLab, která vznikla ve spolupráci s mezinárodní IT společností Showmax.

Showmax se zaměřuje na online streamování filmů a seriálů, pro které je důležité kromě kvalitního zvuku a obrazu vytěžování znalostí z dat, neboť doporučení zajímavých videí je pro službu jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si udržet diváky.

 

Showmax pracuje na takových technologiích, jako je například automatická detekce scén a umožnění navigace mezi nimi, filtrování nevhodného obsahu či rozpoznávání žánrů na základě podobnosti filmů. Právě poslední z uvedených funkcionalit umožní dále vylepšit personalizované doporučování programu s přihlédnutím k preferencím diváka.

„Výsledky pilotních projektů již ukazují, jak pomocí metod umělé inteligence dokážeme úspěšně rozpoznávat druh obsahu z videa, detekovat hranice filmových scén ze zvuku nebo počítat podobnost filmů,“ shrnuje Ing. Pavel Kordík, Ph.D., proděkan pro rozvoj FIT.

Na vývoji se podílí například Ondřej Bíža, student prvního ročníku bakalářského studia na FIT. Ten používá umělé neuronové sítě, které učí analyzovat filmy. Po „natrénování” jsou schopny rozpoznat, kde se film odehrává či z něho vybrat všechny akční scény. Mimo jiné tak Ondra navázal na práci studenta, který během loňského Letního kempu Laboratoře datových věd FIT prozkoumal možnosti rozpoznávání objektů ve videích.

„V současné době nedokážeme nahradit filmového kritika, ale učíme umělou inteligenci, jak srovnávat filmy na základě objektivních kritérií. To následně umožní, aby vám s ohledem na vaše vlastní chování a zvyky byly doporučovány filmy podobné těm, na které se obvykle díváte,” vysvětluje Ondřej.

K otevření laboratoře dojde 18. května v 16:00 v místnosti TH-A:1347, 13. patro budovy A, a všichni jste srdečně zváni. Akci také můžete sledovat na facebookové události.

Foto: Showmax

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.