Konference LAW FIT – Právo a umělá inteligence

22. května se na půdě FIT ČVUT bude konat již pátý ročník konference LAW FIT, tentokrát na téma Právo a umělá inteligence.

Umělá inteligence je na vzestupu! Ne, naštěstí se ještě nekoná Já, robot ani druhý Terminátor, takže na vraždící roboty si zatím pozor dávat nemusíme. Ale měli bychom si dát pozor na něco jiného – umělá inteligence s sebou přináší právní otázky, na které náš systém není úplně připraven.

To je hlavní důvod, proč bylo pro tento ročník LAW FIT zvoleno téma Právo a umělá inteligence. Technologie se naštěstí (nebo bohužel?) vyvíjí velmi rychle, a tak to, co ještě před pár roky bylo sci-fi, je dnes každodenní skutečností.

Existuje pro umělou inteligenci dostatečný právní rámec? Kdo odpovídá za špatnou radu robota? Kdo odpovídá za nehodu samořídicího automobilu? Jsou technologie dostatečně zabezpečeny? Mohou právníci poskytovat rady prostřednictvím internetových platforem nebo umělé inteligence? Právě na tyto otázky se pokusí konference odpovědět.

Přednášet budou kapacity z oboru, jako je Václav Kobera, ředitel odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI z ministerstva dopravy, Bedřich Košata z CZ.NIC či Pavel Konečný z Neuron soundware. Samozřejmě nemůže chybět ani náš vyučující předmětu Právo a informatika Zdeněk Kučera.

Vstup je zdarma, ale je nutné se registrovat na www.law.fit.cvut.cz. Akce se bude konat 22. května v Nové budově ČVUT v přednáškovém sále 105.

P. S. Ač je to nanejvýš podivné, letošní konference nemá nic společného s Judem Law a jeho rolí ve filmu A.I. Umělá inteligence. Nebo má? Přijďte a uvidíte!


Foto: https://cz.pinterest.com/

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.