V novém letním odlehčeném dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly se dozvíte, jaké to je studovat FIT od bakaláře až po doktoranda. Zjistíte, jak může student ovlivnit dění na fakultě a co jsou to vlastně Apakrychle. Desátým dílem tradičně provází moderátorka podcastu Sara Polak, popularizátorka umělé inteligence pro širokou veřejnost. Na pohodové téma ze zákulisí studií vypráví Ing. Tomáš Nováček.
Odborník na Apakrychle, Ing. Tomáš Nováček
Proč se rozhodl studovat FIT? Splnilo studium jeho očekávání? A co je to Apakrychle? O tom všem s Ing. Tomášem Nováčkem – absolventem specializace Softwarové inženýrství, který na FIT ČVUT nadále působí jako doktorand, učitel, předseda Akademického senátu, člen Disciplinární komise, redaktor časopisu Buď FIT, zakladatel studentského klubu FIT++, organizátor fakultního Seznamováku a Magistrováku a zadní odborník na Apakrychle.
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana?
„Když jsem se kdysi rozhodoval, jaké části IT se chci věnovat, neměl jsem představu, kterým směrem bych se měl vydat. V tom mi FIT vyšel naproti. Mohl jsem se rozhodnout, co chci dělat, až v průběhu studia,“ říká ke svému rozhodnutí Tomáš a dodává: „Vždy se mi líbilo, že se student může zúčastnit mnoha organizačních záležitostí kolem studentských akcí nebo chodu fakulty. Když jsem na konci prváku dostal od tehdejších organizátorů fakultního Seznamováku nabídku, abych rozšířil jejich řady, samozřejmě jsem nemohl odmítnout. A tak to vlastně celé začalo. Díky tomu jsem dostal nabídku učit, dále návrh, abych kandidoval do Akademického senátu, a potom se to tak nějak nabalovalo. Když moje studium pokročilo, začalo mě mrzet, že na magistru žádné úvodní soustředění není, tak jsem ho s kamarády založil. Postupně jsem se tak dostal až k tomu, že jsem členem Disciplinární komise, předsedou AS FIT, učím, dělám podcast… Snažím se účastnit všeho možného, protože mi to přijde jako skvělý způsob, jak se něco nového naučit a posunout dál nejen jednotlivé lidi, ale také fakultu. Hlavní podněty mohou totiž přijít hlavně od studentů. Jejich hlas je důležitý a chceme, aby byl slyšet. Snažím se proto od lidí na sociálních sítích sbírat nápady, co bychom na fakultě mohli vylepšit. Pokud to alespoň trochu jde, jsou na to finanční a lidské možnosti a jsou to nápady, které mají smysl, je potřeba je nějakým způsobem přednést vedení v AS FIT, aby to třeba dopadlo tak, že tady opravdu něco změníme. Momentálně převážně řešíme zrušení fyzických výtisků bakalářských a diplomových prací, protože je to zbytečný administrativní proces, který zároveň není těžké změnit. Vypadá to jako krok, kterým fakulta chce jít a já jsem rád, že to chtějí nejen studenti, ale také vedení.“
A co jsou to vlastně Apakrychle? „Oficiální definice je, že Apakrychle jsou multidimenzionální bytosti, které rády interagují s lidmi. Ale Apakrychle pro mě jsou hlavně skvělý způsob, jak ukázat, že nejen studenti, ale také učitelé se chtějí bavit. Nejsme fakulta sucharů. Máme tady spoustu zajímavých lidí, kteří sem chodí, aby se nejen něco dozvěděli, ale i zasmáli. Trávíme společně dlouhé roky našich životů, tak proč to neudělat tak, aby sem chodili rádi jak studenti, tak učitelé. Je to skvělý způsob, jak ukázat, že fakulta není jen místo, kam si člověk přijde odsedět a odučit těch pár hodin, ale že to je místo, které má skvělého ducha, skvělou atmosféru a které jde naproti studentům ve více věcech než jen ve výuce,“ usmívá se Tomáš.
Zajímají vás Apakrychle a chtěli byste se dozvědět víc? Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana, jaký je doopravdy život na fakultě nebo co je #TODO FIT? Nenechte si ujít nejnovější díl podcastu, kde se dozvíte víc.
O podcastu
Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, kryptografie, doporučovací algoritmy nebo virtuální realita? Poslechněte si i předchozí díly:
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021
Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.