Jak probíhají státnice

Státnice. Věc, která člověka neděsí (protože nemá na nic jiného čas, dělá Progtest). Teda až do té doby, dokud není pozdě. Člověk se ani nenaděje a je to tady. Po třech (čtyřech, popřípadě tolika letech, kolik je třeba) stanete na cílové rovince bakaláře. Bakalářku jste nějak domlátili (v posledních 14 dnech jste naspali v průměru 4 hodiny denně a psali od nevidím do nevidím) a jste přihlášeni ke státní závěrečné zkoušce.

Krok 1: Začít se učit

A to s dostatečným předstihem. Aj, hned nepřekonatelná věc. Tady je třeba si stanovit nějaký režim, který budete plus mínus dodržovat, protože jinak se vám zle povede. Není vůbec od věci začít se učit hned po odevzdání bakalářky, protože 3–⁠4 týdny učení zmizí jako nic a to, co po nich zůstane, je, s trochou štěstí, trocha znalostí. Za sebe doporučuji vyhnout se všem rozptylujícím vlivům, na mobil nainstalovat appku Forest (při odpovídání na zprávy vám umře stromeček. A to nechcete. Byli byste totiž jinak zrůdy: >:( )

S dostatečným předstihem budete znát složení své komise a budete vědět, jestli se nějaký předmět může objevit s menší pravděpodobností, takže se na něj nebudete učit budete učit stejně intenzivně jako na ostatní. (Varování: Neplatí, pokud máte v komisi člověka typu Tvrdík, který umí snad úplně všechno).

A v předvečer státnic si pusťte nějaký film, víc se toho stejně nenaučíte. Já koukal na Pražského tramvajáka, jak jezdí ze zastávky na zastávku. A bylo to boží!

Krok 2: Písemná příprava

Ráno jste se vzbudili, dostali do sebe něco málo jídla a vyrazili směr škola. Super. Šouravými kroky se dostáváte k respiriu, kde probíhá písemná příprava, a dozor vám nese váš budoucí osud. Obálku, ve které se nachází dvě otázky: jedna ze společných okruhů a druhá z okruhů oborových. A už víte. Nějak to půjde, nebo taky dneska nikoliv. Pro následující část textu předpokládejme, že se jedná o první možnost. *

Sednete na zadek a během 40 minut začnete potit ty velké objevné myšlenky na papír. Zatímco dochází k atomické operaci Ctrl + Paměť -> Ctrl + Papír, hodinky tiše odtikávají.

* Jako jasně, můžete napsat 200x na papír spojení: „Jsem ryba“, možná by to mělo i větší šanci na úspěch, ale stejně…

Krok 3: Obhajoba práce

Čas nastal, přicházíte ke komisi, tu pozdravíte (fakt) a můžete začít.

Začnete vyprávět srdceryvný příběh o tom, proč ta vaše práce, která drží pohromadě jen silou vůle, je to nejlepší, co svět zatím viděl. A komise poslouchá. Teda, myslí na chlebíčky a jen se tváří, že dává pozor. Nebo jí dává zabrat nesmát se moc nahlas, když luští ty nesmysly, co jste vypotili v předchozí části dne. Tím se ale nesmíte nechat odradit a dál vesele tvrďte, že práce je fakt dobrá.

Komise se poté může zeptat na nějaké otázky (a mnohdy to taky udělá). A za 10 minut máte hotovo. Jde se na další část.

Krok 4: Zkouška z tematických okruhů

Přehlídka tragédie začíná. Jde se na otázky, které jste si připravili na papír.

Není čas na hrdinství, pokud nevíte, řekněte to včas (jako jasně, vidí to z těch prázdných papírů…) a můžete dostat náhradní otázku. Sice pak budete mít jen Ekonomickou známku z jedné otázky, ale není to pápá a příště. A to se hodí.

Po obou otázkách vás komise poprosí, ať jdete za dveře, že se začne radit, co s vámi. Na tuhle část si sežeňte kamaráda (ha ha), je fakt třeba. Já si sehnal Dombedana, který se v tu dobu vyskytoval ve 14. patře a mířil do kuchyňky na kafíčko. Ale funguje jakýkoliv člověk, můžete si s ním třeba zahrát karty. Je třeba se odreagovat od toho vašeho černého vidění světa, že vás vyhodí, protože jste tam vyprávěli různé fakt divné věci s naprosto sebejistým výrazem.

Komise si vás po nějakém čase zavolá nazpět a finální rozsudek je tady. Máte to za sebou. Vytiskne se protokol, který podepíšete a… To by musela fungovat tiskárna. Tak tedy tajemník u komise vytáhne papír a začne tam opravdu nečitelně ručně přepisovat věci z PDFka, které byste normálně podepsali. Ale to se na IT fakultě stává jen jednou za 10 let.

Jak praví lidová moudrost z FIT Wiki: „No, je to prostě o štěstí, ráno jsem pomohl starý bábě a vynesl jí tašku do schodů z metra.“ […] Redakčně kráceno.

Krok 5: ProFIT

Po úspěšných státnicích se musí úspěch samozřejmě s náležitostí oslavit a pak konečně spááááát. A následující týden se budete budit v 8 ráno, že se musíte učit. Ale pak zjistíte, že nemáte co dělat, protože poslední měsíc jste se 12 hodin denně učili a máte teď moc volného času. 

Autor:
Jaroslav Kříž

Mohlo by vás zajímat:
Jak uspět s bakalářkou na FIT