Aqua aerobic – s žížalkou mezi nohama

K zapsání se na tento tělocvik v rámci ČVUT mě motivovalo především to, že můj status doktoranda (= studenta, co má zdarma tělocvik) pomalu končí, a měl jsem chuť vyzkoušet si ještě něco nového. Věrným spolubojovníkem v této misi mě byl extravagantní FIŤák Bc. Václav Strnad (strnava2). Nyní se pokusím nastínit, jak vypadá typická hodina aqua aerobicu.

Čtvrtek 16:05. Scházíme se před bazénem Slavia na Kubánském náměstí. Hodina sice začíná v 16:00, ale chodíme vždycky pozdě, abychom se nemuseli bavit s děvčaty. Strnava2 na mě už čeká, sám se jít bojí. V pánské šatně jsme sami, rychle se převlékáme a mizíme do sprch. Sem již doléhají hlasité pokyny naší cvičitelky, Mgr. Kláry Minaříkové. Dodáváme si kuráž a vstupujeme na bazén.

Ve vodě se již nadnáší dvacítka studentek, dvě ženy předdůchodového věku a jeden divný týpek. Probíhá rozcvička. Základní pozice aqua aerobiku je šlapání vody, neboli stání na místě při synchronizovaném střídání nohou. Přidáváme se, ale jsem cvičitelkou hned napomenut, že moc skáču („Neskákej, neskákej“). Mgr. Minaříková zapíná přenosný kazetový přehrávač (ghetto blaster) a začíná cvičení podle rytmu hudby. Velice oceňuji dramaturgii, která se odehrává v rytmu diskotékových hitů 90. let. Zamačkávám slzu a vzpomínku na Terezu Pergnerovou a ke šlapání vody přidávám pohyb rukou. Strnava2 nadhazuje mezi děvčata první ice breaker – „Ty vole, z toho mě zas budou bolet bicáky“, leč bez odezvy.

Z ghetto blasteru se line píseň skupiny E-Rotic „Fritz Love My Tits“ a cvičitelka Mgr. Minaříková rozdává gumové pěnové ovály dlouhé cca 180 cm, zvané žížalky. Každý dostává svoji. Žížalku roztahujeme od sebe a stlačujeme zpět v různých pozicích, čímž procvičíme přední deltový sval, zadní deltový sval, triceps a prsní svalstvo, to vše za šlapání do rytmu hudby. Následuje trénink nohou. Žížalku si vsuneme mezi nohy a šlapeme jako na kole. Tímto způsobem překonáváme několikrát bazén tam a zpět za hlasitého povzbuzování od naší cvičitelky („Drž žížalku pořádně, ať se ti nesplaší!“).

Žížalky odevzdáváme a začíná vrchol hodiny, socializační hra. Utvoříme 4 družstva, v kterých se chytíme za ruce a v živém řetězu běháme z jedné strany bazénu na druhou. Z kazety zní remix hitu skupiny Roxette, spodní basová linka je nahrazena univerzálním tucacím rytmem od Ace of Base. Se strnava2 uznale pokyvujeme hlavou, že je vše v naprostém pořádku.

Na závěr hodiny následuje protažení, které je velice příjemné a dává i smysl. Tím hodina končí, my odcházíme do sprch, s divným týpkem se téměř nebavíme. Lekci zakončujeme v přilehlém Bistru u Arnoštka, jehož motto na vývěsním štítu zní „Od snídaně do půlnoci“. Doufáme, že se domů dostaneme o něco dřív, a již se těšíme na další lekci.

Autor: Josef Gattermayer