Fakta I Tvrzení, Co Tě Upoutají …aneb věděli jste, že?

Spojení mezi šálkem kávy a jazykem Java není jen čistě náhodné – káva z indonéského ostrova Jáva byla natolik známá, že se výraz java vžil jako slangový výraz pro kávu, a na základě něj pak byl pojmenovaný tento jazyk (nejspíše proto, že je káva mezi programátory oblíbeným nápojem). Celé to ale mohlo být také úplně jinak, jazyk se měl původně jmenovat Oak podle stromu, který rostl před domem jeho tvůrce. Kvůli tomu, že stejně pojmenovaný programovací jazyk již existoval, se ale musel název nakonec změnit.

Ve Windows nemůžete vytvořit složky s názvy CON, PRN a AUX. Jedná se ještě o dědictví z doby MS-DOS, kde šlo o vyhrazené názvy zařízení. Zajímavostí ale může být, že slovo con sice značí konzoli, ale je to také shodou okolností jedna z nejpoužívanějších francouzských nadávek.

Jsou různé způsoby, jak naznačit, že jste vylepšili jazyk C. Někdo se s tím popral programátorsky, někdo hudebnicky a někdo lexikálně – a tak máme jazyky C++, C# a D.

Název programu grep z unixové příkazové řádky pochází z výrazu g/re/p – hledej globálně regulární výraz a vytiskni ho.

Součet všech přirozených čísel je -1/12. Nevěřite? Zkuste si to vyhledat.

Mainframe je slovo, které se stává v poslední době populární, ale označuje v podstatě obyčejný sálový počítač. Narozdíl od serverů u něj není důležitá vysoká rychlost, ale hlavně spolehlivost a jednoduchá možnost údržby, nejlépe přímo za běhu. Jedním z takových mainframů byl i známý počítač ENIAC, který pracoval bez přerušení mezi lety 1947-1955.

Existuje programovací jazyk Chef, který je navržený tak, aby jeho zdrojové kódy vypadaly jako recepty. Jeho filozofie říká, že programy by měly být nejen funkční, ale také chutné a snadno připravitelné. Kód pro Hello World v něm vypadá následovně:

SdíletShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Milan Kurka

V redakci časopisu začínám třetí rok a stále mě to neuvěřitelně baví – stejně jako FIT! Obě tyto věci spojují mé největší záliby v jednu – a to psaní o informatice. Kromě časopisu jsem členem FIT++, kde kromě jiného organizuji akci pro nové studenty Hello FIT!. Přizván jsem byl také k organizaci fiťáckého Seznamováku, pravidelně mě můžete vidět na různých fakultních akcích a … prostě je toho hodně. :) Ve volném čase se věnuji grafice, webařině a výletům do neznáma, protože život přeci není jen počítač. :)

Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.