Photoshape, vítězná aplikace Dominika Veselého

Na v pořadí již 13. AppParade, což je čtvrtletní přehlídka mobilních aplikací, zvítězil se svou aplikací Photoshape student FIT Dominik Veselý. Photoshape je aplikace, která umožňuje fotit obrázky lidí a skládat z nich různé tvary nebo nápisy, jak si to na závěr AppParade vyzkoušeli sami organizátoři.

Dominik je na FITu již 5. rokem a v tomto akademickém roce dokončuje magisterské studium. S vývojem aplikací má bohaté zkušenosti, pro iOS programuje více než 3,5 roku a také je společníkem v startupu Ackee. Na fakultě předává své zkušenosti vyučováním předmětu BI-IOS. Kromě programování mobilních aplikací také aktivně programuje serverové věci v Javě. Studenty FITu jistě také zaujme, že právě Dominik je autorem aplikace FIT Checker pro iOS.

 

 

 

Aplikace Photoshape slouží k vytváření „živé“ abecedy, kdy jsou jednotlivá písmena složena z gest a pozic lidí. Stačí nafotit podle předlohy základní písmena a poté je možné vytvářet slova a věty z těchto písmen. Právě s touto aplikací získal Dominik první místo v soutěži AppParade, která se koná čtvrtletně a nyní se konala již potřinácté. Každý soutěžící zde má 3 minuty na to, aby zaujal diváky, kteří pak pomocí SMS rozhodnou o pořadí jednotlivých soutěžících. A to se evidentně Dominikovi podařilo na jedničku, protože na takovém místě se se svojí aplikací umístil. Kromě výhry v soutěži získal také ocenění Divoká karta Vodafone od stejnojmenné společnosti, která takto vyjadřuje podporu dané aplikace a její následnou propagaci. Za celou redakci mu tímto gratulujeme.

 

 

Rozhovor s Dominikem Veselým

Eliška Hrubá

Už ses někdy zúčastnil podobné soutěže (např. s jinou aplikací)?

Ne, toto je poprvé, co jsem se do AppParade nebo jiné podobné soutěže přihlásil.

 

Zaujaly tě aplikace dalších soutěžících? Líbila se ti nějaká natolik, že sis ji stáhl do mobilu nebo tabletu?

Zaujaly mě dvě. Jedna byla budík, za který platíte, když si chcete „přispat“, což mi přijde jako zajímavá myšlenka, ale to provedení se mi moc nelíbilo. A druhá aplikace byla přesný opak… Strašná blbost, která byla ale velice pěkně zpracovaná – aplikace na výpočet ceny toaletního papíru (která na konec skončila druhá), kdy zadáte například cenu za balík a ona vám spočítá, který se vám nejvíce vyplatí.

 

 

Jak tě vlastně napadlo vytvořit takovou aplikaci, je to něco, co ti na trhu chybělo nebo tě někdo inspiroval?

No, vzhledem k tomu, že já nejsem asi vhodnou cílovou skupinou, tak to určitě nebylo nic, co by na trhu chybělo přímo mě, ale přišlo mi, že by se to mohlo uchytit. Kdysi jsem dostal takovou fotografii darem a poté, co si ji dotyčná dala jako profilovou fotku na Facebooku, následovalo spoustu dotazů, jak to udělala a že je to super. Tak mě napadlo, že ten proces „ručně“ je celkem komplikovaný, zatímco by to šlo moc pěkně automatizovat a s líbivou grafikou a pár „chytristikami“ by se to mohlo chytit.

 

Co všechno tedy tvoje aplikace usnadňuje oproti „ručnímu“ provedení? Dívala jsem se, že má nějaké vychytávky například na zrcadlové otáčení a podobně.

No tak především to, že aplikace fotografie sama skládá a také ukazuje předlohy, podle kterých se má člověk fotit, takže ví, jak a kam se má postavit, aby výsledný tvar byl rozpoznatelný. Fotky jsou automaticky oříznuty a složeny, což ušetří samo o sobě klidně i několik hodin pro běžného uživatele a také fotografie, které jsou stejné, aplikace automaticky doplní. Celý tento proces se pak smrskne do tří minut. Myslím, že je to pěkná ukázka toho, jak se dá něco automatizovat.

 

 

 

Jak dlouho jsi na aplikaci pracoval?

O tom bych raději pomlčel :D… Něco přes dva roky, ale během té doby jsem aplikaci asi 2x celou přepsal, respektive její obal. Šlo o to, že u mobilů se hrozně rychle vyvíjejí trendy a já jsem aplikaci dělal původně jako bakalářku, za kterou jsem dostal i cenu děkana. A pak přišlo spoustu práce a školy, a ve výsledku se to ještě o rok a půl protáhlo, protože to bylo nutné přepsat. A finálně sem si počkal na novou verzi iOS a konečně jsem to dodělal. Samotnou logiku jsem přepisoval jen jednou, přeci jen využil jsem nějakých chytřejších postupů, které jsem se naučil a aplikoval jsem je. Přestože aplikace vypadá jako blbost, tak se tam skrývá pár zajímavých fint a technik.

 

Můžeš se s námi podělit o nějakou tu fintu? 🙂

Tak například tam mám naimplementovanou takovou zásobníkovou architekturu, která dodává a následně zpracovává fotografie ve vhodný moment. Zpracování pak probíhá ve druhém vlákně, a tak je aplikace plynulá. Jednoduchá, přesto pěkná finta je, jak obrázky do sebe zapadají, protože jsou maskovány generovaným obrázkem s rozmazáním na hranách a tím pádem tam nejsou žádné ostré přechody – a fotografie je pak hezčí 🙂

 

 

 

Máš teď v plánu nějaký další projekt nebo si na chvíli oddychneš a budeš užívat vítězství?

Pořád je co dělat a pořád mám nějaký projekty a nápady. Uvidíme, na co z toho bude čas, snad se nám podaří některé zrealizovat i v rámci Ackee.

 

Pokud se nepletu, tak jsi v posledním ročníku magisterského studia. Plánuješ končit letos? Chceš pokračovat i nadále ve studiu?

Plánuji končit letos 🙂 Pokračovat ve studiu pravděpodobně nebudu, ale spojený s fakultou bych chtěl být nadále, skrze iOS a ještě jeden předmět, který připravuji s panem doktorem Valentou a panem inženýrem Gattermayerem.

 

 

 

Letos vyučuješ předmět BI-IOS. Jaká ti přijde úroveň semestrálních prací, které v rámci předmětu vznikají?

Upřímně jsem toho moc neviděl, protože první prezentování semestrálek bude až příští týden, ale obecně mi přijde, že jsou studenti dobří. Určitě jejich první projekt bude vypadat po všech stránkách mnohem lépe, než ten můj první.

 

Děkuji za odpovědi. Chtěl bys něco na závěr vzkázat našim čtenářům?

Slovy ČVUT klasika: „Jsou lidé kterým bych i poděkovat chtěl, ale nechci nikoho stáhnout s sebou.“

I když, možná jen takovou radu na závěr. Když děláte něco, co chcete dostat mezi lidi, musíte si s tím opravdu vyhrát i s různými přidruženými detaily, a právě ty zaberou nejvíce času a ve výsledku jsou to ty drobnosti, co rozhodují. Na tom jsem si lámal zuby přes rok, než jsem tu bariéru překonal, tak vy s tím snad už budete počítat 🙂

Autoři: Eliška Hrubá, Martin Půlpitel

 

Eliška Hrubá

V roce 2009 jsem nastoupila na FIT do historicky prvního ročníku. Jelikož jsme byli první odvážlivci a bylo nás celkem málo, měli jsme silný vztah k mladé fakultě. To mě také o tři roky později přivedlo k práci na PR, kde jsem se mj. zasloužila o pravidelné vydávání fakultního časopisu a sestavení nové redakce. V roce 2014 jsem úspěšně zakončila magisterské studium a bylo načase dát prostor dalším mladým a odvážným… Kontaktovat mě můžete na Eliska.Hruba@fit.cvut.cz.