Představují se Czechitas

Víte, že první programátorky byly ženy? Víte, že uživatelé technologických aplikací jsou více ženy? A víte, že dnes jich je v informačních technologiích pouze 12 %?

Za posledních 20 let kleslo procentuální zastoupení žen v oboru informačních technologií o 15 %. Přestože roste nedostatek IT odborníků a v roce 2020 jich prý bude chybět až 5,5 milionu, přestože se technologické nároky na běžné pozice zvyšují a některé administrativní pozice úplně zaniknou, přesto všechno se do IT holky nehrnou. Kam se poděly? Mají strach? Samotné je to nenapadne a nikdo jim o tom neřekl? Je nás v tomto oboru málo a my z Czechitas jsme se to rozhodly změnit. Jsme parta holek, co studují nebo pracují v IT a věří, že ženy zde mají své místo.

Už dva roky vzděláváme ženy v informačních technologiích, vytváříme bezpečné prostředí, kde se dívky nebojí ptát a které dodává sebevědomí a odhodlání samostatně zvládnout konkrétní technickou dovednost, jako např. vytvořit si vlastní vizitku, upravit plakát, udělat si webové stránky nebo si naprogramovat jednoduchou aplikaci.

Zaměřujeme se na kurzy tvorby webových stránek, grafiky, programování a datové analýzy, které probíhají hlavně v Praze a Brně. Spolupracujeme se špičkovými lektory se znalostmi z praxe, kteří se věnují na našich workshopech holkám individuálně. Tvoříme online komunitu lektorů a absolventek kurzů, na kterou se lze obrátit s otázkami souvisejících se sebevzděláváním a dalším kariérním rozvojem. Motivujeme dívky k dalšímu studiu, a pokud nejsou spokojeny s aktuální prací, pomůžeme jim najít uplatnění v tomto oboru. Jinými slovy vytváříme příběhy žen v IT, které s nimi píšeme od samotného začátku.

Naše workshopy absolvovalo přes tisíc dívek. Navázali jsme důležitá partnerství s firmami i školami, jako je Konica Minolta, Microsoft, Adastra, nebo ČVUT. Rozhodli jsme se, že chceme ovlivnit dívky již při výběru studia vysoké školy a jejich budoucnosti. A tak jsme v srpnu 2015 uspořádali první letní IT tábor, kam dorazilo 40 neuvěřitelně šikovných a energií nabitých slečen! Prošli jsme s nimi celou škálu různých oborů z oblasti IT a dívky poznaly firemní prostory našich partnerů i fakulty na ČVUT. Ze zpětné vazby víme, že se nám to podařilo. Přesvědčit holky, že IT je i pro ně. Dodnes se s částí z nich potkáváme na našich workshopech a nestačíme se divit jak moc je to nakoplo.

To nás jen utvrdilo v tom, že s výukou gramotnosti v informačních technologiích je potřeba začít od školních let a díky projektu s Microsoftem se nyní dostáváme do škol. Akademie programování zábavnou a hravou formou otevírá dveře do světa programování dětem na základních školách, ale i mládeži a vysokoškolákům. Snažíme se zaujmout učitele a poskytnout jim něco, čím mohou zpestřit svoji výuku. Mladší děti se mohou naučit základům a principům programování pomocí jednoduché hry a mládeži i učitelům poskytujeme online tutoriály, ve kterých si mohou osvojit programovací jazyky.

Podporujeme v tom všechny, co mají zájem. Hodně lidí si mylně myslí, že ajťák” je génius, který rozumí všemu. To ale nemusí být vůbec pravda. V IT je nejdůležitější přesvědčení a neustálé vzdělávání. To, co platilo před pěti lety už dávno neplatí dnes. Programování není strašák a dá se to naučit. Dává to lidem moc vytvořit cokoli. Není to o tom být žena nebo muž, ale o tom být talentovaný, nebát se toho a začít tvořit.

Czechitas je nyní komunita 6000+ lidí, je tvořená stovkami dobrovolníků z řad organizátorů a hlavně našich lektorů, dokonce i absolventky našich kurzů teď s námi učí další děvčata. Za vším stojí pevné jádro organizace, my s oblibou říkáme, že nás je 13+. Občas někdo odpadne, občas se někdo přidá. Vymýšlíme obsahy kurzů a organizujeme jednotlivé workshopy. Tři z nás jsme se do toho pustily na hlavní pracovní poměr a snažíme se vše koordinovat a rozvíjet další a další aktivity i za hranice ČR.

Dokud se budeme zabírat tématy ženy v IT na konferencích a v médiích, tak je něco špatně. Mělo by to být úplně normální téma, jako každé jiné. Máme spoustu plánů a chceme s tím něco dělat. Chceme zapojit do naší iniciativy ještě více dobrovolníků, pořádat více workshopů a reálně ovlivnit počty žen v IT i reálně řešit problém nedostatku IT odborníků. Dnes jsme dopomohli najít práci více než dvaceti ženám. Uspořádali jsme přes 50 workshopů a kurzů v 7 městech a z toho 2 byly mimo ČR (Bratislava a Londýn). Příští rok chceme letní školu zopakovat a vytvořit termíny hned dva, a to v Praze a Brně. Plánujeme členský systém, takovou on-line učící se komunitu, více intenzivních kurzů, více změněných životů a dostat do IT více ženských vzorů.

Podpořte naši iniciativu sdílením myšlenky, dejte nám lajk na Facebooku, koukněte na naše stránky www.czechitas.cz , letni-skola.czechitas.cz, www.akademieprogramovani.cz, přijďte na náš workshop, nebo s námi učte ostatní.

Autor: Monika Malátková
Foto: archiv Czechitas