Holky v IT? Co na to Martin Holoubek

Když se řekne ženy a kariéra v IT, není to protimluv? Pokud jste spolu s námi sledovali náš miniseriál rozhovorů – jak to vidí FIŤačky, snad se nám podařilo vás alespoň trochu přesvědčit, že otázka je zcela bezpředmětná. Holky do IT prostě patří. Tím však naše objevné hledání pravdy tak docela neskončilo. V zájmu zachování genderové objektivity jsme si pro vás připravili menší přídavek a rozhodli se názory dámské sestavy podrobit pohledu výhradně mužskému.

Upozorňujeme, že následující text mohou některé slabší povahy považovat místy za kontroverzní, až politicky nekorektní, proto by jej nikdo neměl číst.

 

 

 

Mohl by ses nám na úvod trochu představit? Ať víme, s kým máme tu čest a tak…

Jmenuju se Martin Holoubek, vystudoval jsem gympl v Havlíčkově Brodě s představou, že půjdu na medinu.

Na medicínu? Snažíš se nás tímhle přesvědčit, že jsi normální?

Možná spíš sám sebe… Ale nepřerušuj, se tu o něco snažím.

Promiň, tak pokračuj…

Na FITu studuju Teoretickou informatiku a Počítačovou bezpečnost. Děsivý, že jo?

Nevím, to nám řekni ty. Já absolvoval humanitně zaměřenou školu. Mně přijde děsivé už jen to, že studuješ dva obory současně.

To byla spíš řečnická otázka… Momentálně jsem v prváku na magistru. Přiznávám, že v průběhu semestru se věnuju hlavně škole. Ale už od samého začátku vysokoškolského studia trávím každé léto prací v oboru. To letošní budu z části zavřenej s kolegy v laborce ESETu. Nad pivem se spolužáky občas přemýšlíme, co po škole a hlavně jakou diplomkou si dobýt slávu. Jako totální zálohu mám podanou přihlášku do CERNu a to kdyby vyšlo! (rozplývá se)

Vidím, že ambice ti nechybí, ale fajn, to beru. Tedy předpokládám, že myslíš „ten“ CERN v Ženevě? Co tam? Nechat se zavřít do urychlovače a pozorovat vystřelené částice?

Hm, vtipný… Znáš ještě nějaký jiný CERN? Chtěl bych dělat na architektuře data center – zpracování dat a úložišť, programování clusterů a tak. Zatím je to ale jen přihláška a zbožný přání. Každopádně si tu poslední dobou připadám jak v cukrárně. Firmy se mlsně rozhlížejí a mají o nás čím dál větší zájem. Tak proč to nezkusit?

Musí být asi hezký pocit, když si člověk může vybírat. Pamatuju svoje začátky po škole. Třeba taková brigáda v telemarketingu byla fakt terno… A co s tou laborkou ESETu, co plánuješ v létě? O co jde?

To si budeme hrát na kočku a myš s hackery, kteří se snaží vydělávat napadáním počítačů a sítí. Přesněji jde o analýzu (snad jen) počítačových virů, síťových útoků a dalšího nebezpečného softwaru. Bezpečnostní problematika je neuvěřitelně zajímavá a rychle se měnící oblast. A navíc mají v ESETu super bufet. (usmívá se)

Fajn, pojďme k hlavnímu tématu. Nedávno jsem vyzpovídal pár studentek FITu a zajímal jsem se, co říkají na to, že jich je tu tak málo. Podle aktuálních čísel tvoří ženy zhruba 12 % zdejší studentské komunity. Tedy celkem slušná mužská přesilovka. Co ty na to jako jejich spolužák? Trochu smutný stav, nemyslíš?

Máš pravdu, bez holek je to smutný po všech ohledech. Každej z nás si vymyslel vlastní způsob, jak se s tím vyrovnat. Někdo bydlí na koleji, jiní choděj na párty mediček a VŠE. Pár šťastlivců si dokonce pořídilo přítelkyni. Jasný, že se najdou i tací, kteří žijou v nějakém svém paralelním světě, koukají do země a ignorují i těch 12 %. Vtip je v tom, že my jsme fakt normální kluci, který prostě baví něco, co se zatím naštěstí nebere jako mainstream.

Když už jsi to nakousnul, kdo nebo co je to takový ajťák? Běžný zástupce lidského druhu si možná představí introvertního autistu, který žije zavřený někde ve svém brlohu a od počítače se zvedne až ve chvíli, když už vážně musí na záchod. Jak vnímáš v tomhle kontextu sám sebe?

To bylo s trochou nadsázky moje největší zklamání. Při zápisu na školu jsem doufal, že nás zavřou do šedýho skladu nejlíp někde v podzemí, ale to se prostě nestalo. FIT sídlí v moderní budově, která šlape a vypadá skvěle. Ani žádný IT Crowd nebo TBBT (The Big Bang Theory, pozn. red.) se tu bohužel nekoná. A jestli si připadáme jako exoti? Z osobních průzkumů mi vychází, že holky preferujou kluka, co zvládne zašroubovat žárovku. Takže mi FIT nepřijde jako nějaká diskvalifikace z normálního života.

A co populární FIT párty? Jak tyhle akce vlastně probíhají? Sejdete se hezky pěkně samí klucí a vyrazíte do nějakého fešáckého klubu à la Modrá ústřice?

Takhle blbou otázku nebudu komentovat. Sorry jako!

Co mi to jen připomíná? Sorry jako, pindíka vám neukážu #Babiš? Ale chápu. Je to určitě citlivá oblast… Tak zpátky k tématu. Potkáváš se tu reálně vůbec s nějakými holkami? Jak spolu vycházíte?

Přímo na fakultě moc holek nestuduje, ale myslím, že o to víc si jich vážíme. Ale tohle bych jim neříkal. Doufám, že to vyškrtneš, to bylo jen mimo záznam.

Žádný strach. V publikovaném znění se nic kompromitujícího neobjeví…

Díky. Jde o to, že spolu s nimi trávíme i několik hodin denně už pár let (uff). Bereme je jako přirozenou součást týmu. Bez nich by to nebylo ono, prostě mají na věci trošku odlišný pohled, jiné hranice a to je asi dobře pro všechny.

Součást týmu, odlišný pohled… To jsou poměrně uvědomělá hesla. Skoro jako by šlo jen o tu názorovou diverzitu. Fakt, že se na holky prostě dobře kouká, s tím evidentně nemá nic společného, že?

Ehm… Co na to říct? Jsme jen lidi, kdo by se nepokochal? Navíc, když si uvědomím, že sdílíme společné prostory s architekturou a stavárnou, kde slečny převažují, tak z toho nevycházíme vlastně vůbec špatně. (usmívá se)

Chápu. Mimochodem, věděl jsi, že ty „vaše“ holky si vesměs pochvalují zdejší mužský kolektiv? Prý jste upřímnější, zábavnější a víc v pohodě než nějaký babinec. To je celkem dobrá vizitka, ne? Překvapuje tě takové hodnocení?

No radši budu rád, že jsme z toho vyšli takhle. Nerad bych rozpoutal flame war o babinci někde v druhý půlce světa.

To je asi bezpečné rozhodnutí. Proč je žen v technický oborech podle tebe tak málo? Když si vezmeme IT, vždyť třeba prvním programátorem na světě byla žena… Navíc z některých dostupných dat dokonce vyplývá, že v průměru mají holky i o něco lepší studijní předpoklady pro technické obory než jejich mužští vrstevníci. A přesto si nakonec zvolí jiné zaměření. Můžou v tom hrát roli například společenské předsudky?

Věřím, že holky mají lepší abstraktní myšlení než kluci. I když zkuste si představit rotující krychli, viď Evi? (směje se)

Cože? Jaká Evi?

To je jedna éterická bytost z vyššího ročníku, pro kterou mám slabost. (usmívá se)
Ale když se vrátím zpátky k tvojí původní otázce, ve finále, jediný, kdo má předsudky, jsou právě holky. Možná proto se na techniku zrovna nehrnou. Chápu, že navenek tenhle obor může působit chladně, strojově a nemusí být pro ně dost sexy. Ale žijeme v 21. století a jediné hranice jsou ty, které si sami stanovíme. Pochopily to i firmy, které se jen předhání v tom, jakým bonusem a výhodou by k sobě nalákaly kvalifikované lidi. A třeba taková možnost pracovat z domova může být pro slečny, které po škole plánují rodinu, dost zajímavá záležitost.

Je na informatice podle tebe něco, co by holky mohlo odpuzovat, co obecně špatně zvládají, s čím mají problémy? Uvedu příklad. Mluvil jsi třeba o studiu medicíny. Ne každý snese pohled na krev, cíleně by tedy asi neměl studovat na chirurga. Je tu něco takového?

Nic takového mě přímo nenapadá. Jedině snad určitá ajťácká uzavřenost při práci, že se občas tváříme jako nepřístupní samotáři. Je to povahou věcí, které studujeme. Když se člověk snaží přemýšlet, tak na to potřebuje klid. A každej z nás má svůj vlastní rituál. Já třeba chodím plavat a běhat, kámoš poslouchá DnB, někdo kouká do země a nevnímá své okolí… Ale ve finále nic není dál od pravdy, protože naše myšlenky nakonec všichni sdílíme a rádi o nich debatujeme s ostatními u vína nebo piva, jako kdokoliv jinej.

Navíc si vzpomínám, že na Facebooku je i důkaz o našem společenském chování a dvornosti. Rozhodně se holky nemají čeho bát. Tuhle jedna prvačka potřebovala poradit s úkolem a pod jejím příspěvkem se sešla bezmála celá fakulta. Kluci se doslova hádali o to, kdo jí pomůže!

A jak to dopadlo?

Někdo si po chvíli všiml, že počty příspěvků u toho dotazu se vždy na chvíli zastaví na mocnině dvou. Všichni jsme z toho byli tak nadšení, že jsme celou konverzaci dotáhli na 1024 příspěvků!

Ale dočkala se ta prvačka odpovědi nebo ne?

Ehm… Asi jsme na ní v zápalu trochu zapomněli… Dobře, tak to není úplně nejlepší příklad. Ale na věci to nic nemění. I snaha se přece cení, nebo ne? (usmívá se)

Jde o to, že informatika je prostě perspektivní obor budoucnosti. Hrozně si užívám to, že můžu pracovat s lidmi, kteří mě přesahujou na všech úrovních – je to skvělá příležitost učit se a rozvíjet svůj vlastní talent. Když si představím, že kdokoliv z nás může být dalším Jobsem, Gatesem nebo Zuckerbergem… Samozřejmě je otázkou, nakolik lze například šmírování lidí za pomoci sociální sítě, v případě posledního jmenovaného, považovat za přínos pro lidstvo, ale rozhodně se všem třem nedá upřít, čeho dosáhli.

Když už zmiňuješ Zuckerberga, víš, že si zdejší studentky založily uzavřenou Facebookovou skupinu FITgirl? Snažil jsem se vypátrat víc, ale narážím na skutečnost, že sám nejsem žena, ani se ženou necítím být, tudíž mě tam nechtějí pustit. Co si o takové iniciativě myslíš?

První, co mě napadlo, jsou pověstný ženský kupéčka od Českých drah. Působí to trošku tajemně, ale určitě tam plánujou, jak sem přitáhnout víc holek. Za mě víc takových spolků!

S tím, jak se rozjíždí další technická revoluce, máme všichni příležitost zapojit se a holky by u toho neměly chybět. Výsledky jsou všude kolem nás a hýbou světem. Doslova! A do země můžou koukat spolu s námi!

To by myslím mohla být taková pěkná tečka na závěr. Snad jsme osvítili alespoň některé z případných čtenářek a čtenářů, kteří nás přes varování neuposlechli a dočetli až sem.

Díky za pokec.

 

Obrázek: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com

Jiří Mikeš

Před lety, když jsem promoval na jedné humanitně zaměřené vysoké škole, jsem měl představu, že změním svět. Teď už jsem o něco moudřejší, takže spíš přemýšlím, kde se stala chyba, že se mi to prozatím nepovedlo. Samozřejmě se nevzdávám, a i proto jsem se vrátil zpět na místo činu. Tentokrát jsem však raději neponechal nic náhodě a zamířil na technický FIT, přímo do centra všeho dění, tedy na PR oddělení. Super na téhle práci je, že si můžu říkat a psát, co chci, a ještě mi za to platí. Jinak věřím ve svobodu jednotlivce a potřebu zpochybňovat naprosto vše, zvlášť když vás ostatní ujišťují, že to myslí upřímně. Mám rád satiru a černý humor. A hlavně želatinové medvídky! Kontaktovat mě můžete na jiri.mikes@fit.cvut.cz.