Společně táhneme za jeden kabel aneb FIT slaví deset let své existence

Narodila se 1. července 2009 na ČVUT v Praze. Jmenuje se Fakulta informačních technologií a přátelé jí říkají FIT. Ačkoliv slaví teprve desáté narozeniny, je na svůj věk poměrně vyspělá. Za pouhých deset let se z hrstky nadšených a odvážných lidí stojících na počátku stala samostatná a atraktivní fakulta, která ví, co ji baví a čeho chce dosáhnout.

Jaká je? Do čitatele lze zahrnout přídavná jména jako moderní, dynamická, ambiciózní nebo přátelská. Společným jmenovatelem pak určitě bude slovo spolupráce. FIT jednoduše žije pro své studenty a studenti žijí pro FIT.

Trvalo to neuvěřitelný rok a půl od myšlenky založit novou fakultu, než se 1. 7. 2009 FIT stala osmou fakultou ČVUT. Stejně jako se rodí nový život, tak i naše fakulta od narození roste do krásy. Na počátku éry této fakulty stál jeden velký otazník – zvládneme to? Byl zde ale i vykřičník – zvládneme! FIT od té doby hrdě čelí výzvám a raduje se z úspěchů. Překonává překážky a jde si houževnatě za svými cíli. V tomto úsilí má oporu ve zkušeném vedení, svědomitých vyučujících a nadšených studentech.

V rámci narozeninových oslav jsme se 6. června 2019 sešli v Betlémské kapli na slavnostním setkání a udílení medailí těm, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj FIT. Těm, kteří velkou měrou přispěli k podobě fakulty tak, jak ji známe dnes. Většina z těchto lidí zde působí dodnes. Jedním z nich je i prof. Tvrdík, který fakultě popřál k jejímu jubileu následujícími slovy: „Přeji FIT, aby byla stále lepší a lepší. Aby plnila svou roli dobře a přitahovala pracovité lidi, kteří dělají svou práci rádi, protože to má smysl.“

Medaile a diplomy připravené k předávání
Proslov prof. Pavla Tvrdíka

Fakultě popřál k narozeninám i současný děkan doc. Marcel Jiřina: „Byl bych rád, aby fakulta byla i nadále magnetem pro studenty i zaměstnance. Aby byla inspirací pro práci a nadějí do budoucna. Aby byla synonymem kvality. Chceme chránit to, co je pro nás nejdůležitější, a to je svoboda v akademické, kulturní, společenské a etické sféře. Teď je potřeba posouvat fakultu dál, je to ale běh na dlouhou trať.“

FIT slaví 10 let, které neznamenaly jen práci, studium nebo položku do životopisu. FIT byla, je a bude především srdeční záležitostí a důvodem k hrdosti. Všechno nejlepší nám všem!

Proslov děkana doc. Marcela Jiřiny
Osobnosti oceněné medailemi

Bc. Ondřej Brém

Pavla Bradáčová

Moje první známka na vejšce byla vydřená trojka ze základů informatiky. To je smutný fakt vzhledem k tomu, že už rok pracuju na FIT. Druhá zásadní smutná informace je ta, že v době mých studií na ČZU se ještě udělovala čísla a ne písmena. Takže to bylo asi tak někdy v pravěku. Chtěla jsem vystudovat žurnalistiku, ale místo toho jsem se přes dojení krav dostala až k zahradní architektuře a na tříletý skok na Ministerstvo zemědělství. Mám čtyři děti. Tedy vlastně dvě děti a jednoho manžela. Čtvrtým dítětem jsou pražské Suchdolské listy, kterým šéfuju. A i přes tuhle svou praletitou historii jsem ráda, že jsem ještě pořád FIT :-) Kontaktovat mě můžete na bradapa1@fit.cvut.cz.