Introduction to Computer Science 2019

Ani o prázdninách se na FIT nenudíme. Během první poloviny léta ve dnech 8. až 19. července 2019 zde probíhal již druhý ročník unikátního intenzivního kurzu programování „Introduction to Computer Science“ (ICS) znamý též ve světě pod názvem CSBridge. Tento kurz určený středoškolákům pořádala FIT ČVUT ve spolupráci se Stanford University. Výuku vedli profesoři a studentští lektoři z obou institucí a během 14 dní naučili studenty zábavnou formou základům programování.

Učitelský tým ICS 2019

Minulý rok nám pro časopis sdělila své dojmy z kurzu Alča, která byla jednou z účastnic a po absolvování kurzu zamířila studovat k nám na fakultu. Tento rok nám své pocity z kurzu popsala sympatická účastnice Katka, které tímto předávám slovo…

Kurz ICS očima Katky

Mé jméno je Katka Hartigová, je mi 16 let a pocházím z Loděnice. Aktuálně chodím na víceleté všeobecné gymnázium do Berouna a právě jsem skončila kvintu. O kurzu ICS jsem se dozvěděla od rodičů a velice mě to zaujalo kvůli programování, protože jsem vždycky přemýšlela o tom, že se vydám po cestě počítačů.

Katka v počítačové učebně během kurzu ICS 2019

Když tedy 9. července začala výuka programování pořádaná FIT ČVUT ve spolupráci se Stanford University, tak jsem se těšila, ale zároveň jsem se obávala, že nebudu vůbec rozumět tomu, o čem se přednáší. Za prvé proto, že výuka byla většinou v angličtině, a za druhé proto, že jsem o programování v jazyce Java nevěděla vůbec nic. Avšak byla jsem příjemně překvapena, jelikož jsem výuku docela dost chápala a rozuměla jí. Všichni učitelé vše uměli krásně vysvětlit a podat zábavnou metodou tak, že všichni studenti rozuměli a i se zasmáli.

V labech, neboli počítačových učebnách, jsem společně s ostatními aplikovala nově nabyté znalosti a plnila úkoly, které nám byly zadány. Ne vždy jsem si se vším věděla rady, ale Section leadeři (studentští lektoři vedoucí výuku v počítačových učebnách, pozn. redakce) mi to dokázali vysvětlit tak, abych zjistila, co mám udělat. Na sekcích, do kterých jsme byli rozděleni, jsme každý den probírali nějaké těžší úkoly, abychom věděli, jak přesně takovéto úkoly řešit.

Programování také bylo téměř každý den přerušeno povinnou pauzou na hru, abychom si odpočinuli a trochu se protáhli. Po týdnu učení jsme všichni byli schopni naprogramovat hru Breakout, což není tak jednoduché, jak se může zdát.

Hra Breakout, kterou si každý student naprogramoval během druhého týdne kurzu

Společně s dalšími nepražskými studenty jsem využila nabídku přespávat na Sinkuleho koleji, takže na fakultu jsem to měla kousek. O víkendu byl speciální program skládající se z prohlídky kolejí na Strahově a sportovního dne, kde jsme hráli volejbal a ping-pong.

Od středy 17. července začal každý pracovat na svém projektu, který si sám vymyslel. Já jsem naprogramovala aplikaci, ve které jsou obrázky ohně, deště, větru a dalších. Když se na tyto obrázky klikne, tak se spustí zvuk patřící logicky k obrázku, tedy praskání ohně, déšť, vanutí větru a podobně. Všichni kolem mě měli velice zajímavé (a často dle mého názoru i absurdně těžké) projekty, ale všichni jsme to zvládli.

Katka pracuje na svém závěrečném projektu

Moc jsem si kurz ICS užila. Potkala jsem spoustu super lidí, ať už v řadách studentů, nebo v řadách učitelů. Tento kurz bych doporučovala asi každému. I pokud třeba nechcete být programátorem, ICS kurz vám mnoho přinese a ukáže vám, že programování můžete použít i v každodenním životě. Navíc zde nejde jen o programování, ale i o schopnost naučit se řešit problémy. Osobně se určitě chci i v budoucnu věnovat programování, nejlépe jít studovat na ČVUT.

Autor: Katka Hartigová
Foto: PR oddělení FIT ČVUT

Eliška Šestáková

Jsem FIT už osmým rokem. Vystudovala jsem tu bakaláře, magistra a brzy snad i doktorát. Od roku 2018 na FIT zároveň pracuji na pozici odborného asistenta na Katedře teoretické informatiky. Ráda se učím nové věci a ještě raději tyto znalosti předávám ostatním – jsem autorkou projektu Studuj úspěšně, kde vysokoškolským studentům předávám své zkušenosti ohledně studia. Jsem vášnivá knihomolka, nevyléčitelná perfekcionistka a milovnice sci-fi a fantasy. Kontaktovat mě můžete na sestaeli@fit.cvut.cz.