V úterý 22. října proběhl v Nové budově již 8. ročník Veletrhu studia v zahraničí neboli Study Abroad Fair (SAF). Na této akci jsou prezentovány možnosti nekomerčního studia v zahraničí a přípravných jazykových kurzů. Všeobecné informace o výjezdu studentů ČVUT do zahraničí zprostředkovalo Oddělení zahraničních styků Rektorátu ČVUT. Informace o programu Erasmus zazněly tentýž den během studentských prezentací v budově Fakulty stavební. Dále dostali prostor i zástupci různých zemí k propagaci studia na jejich univerzitách. Představila se zde kanadská ambasáda, ambasáda Čínské lidové republiky, DAAD (německá akademická výměnná služba) a Campus France. Dále se zde prostřednictvím NAEPu (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy) prezentovaly Norské fondy, což je obdoba Erasmu určená pro nečlenské státy EU.
Studenti měli také možnost dozvědět se o podmínkách získání prestižního stipendia Fulbrightovy nadace nebo nadace Zdeňka Bakaly, umožňující studium na elitních zahraničních školách. Jedná se o stipendijní programy určené nejlepším studentům, které pokrývají téměř veškeré výlohy spojené se studiem v zahraničí.
Studentům, kteří zde hledali alternativní způsoby pobytu v zahraničí, veletrh nabídl prezentace dvou organizací zabývajících se zahraničními stážemi. První byla AIESEC, která celosvětově zajišťuje stáže ve všech oborech, druhá IAESTE, která se specializuje převážně na stáže technického rázu. Další možnost výjezdu do zahraničí představila i organizace BEST, která pořádá technické kurzy v délce jednoho až dvou týdnů na zahraničních technických universitách. Dále zde vystoupila i Education First tj. soukromá vzdělávací organizace vysílající studenty do zahraničí s cílem osvojení cizího jazyka a prohloubení dalších odborných znalostí. Na veletrhu vystoupily i kluby působící na českých univerzitách, jejichž primárním cílem je usnadnění adaptace zahraničních studentů v ČR tj. ESC (Erasmus Student Club) působící při VŠCHT a ISC (International Student Club) při ČVUT, které celý veletrh pořádalo.
Ve druhé místnosti Veletrhu studia v zahraničí po celý den paralelně probíhaly prezentace studentů, kteří se nedávno vrátili ze studijního pobytu. Zde mohli studenti získat praktické informace o studiu na vybrané škole.
V atriu byly umístěny další stánky, kde studenti diskutovali přímo se zástupci jednotlivých organizací a institucí. Pokud se tedy někdo nestihl dostavit na samotnou prezentaci, měl příležitost zde probrat své otázky osobně. Navíc zde byl i stánek Francouzského institutu, který zajišťuje výuku francouzského jazyka a další doprovodné francouzské kulturní akce, a také stánek UniJobs, kde si studenti mohli pořídit vlastní profesionální fotografii do životopisu.
Letošní ročník veletrhu opět sklidil velký úspěch. Během dne zde zaznělo mnoho zajímavých informací, které přiblížily studentům problematiku zahraničního studia i stáží a možnosti jak se na ně dostat.
Autor: Eva Dostálová