Budoucnost ČVUT: odpovědi na (i ty méně) často pokládané dotazy

Řadu otázek, které se týkaly převážně bezprostřední budoucnosti a dlouhodobějších plánů Českého vysokého učení technického, zodpověděl pan profesor Petr Konvalinka na akci se jménem Zeptejte se svého rektora, která proběhla 27. května na Fakultě elektrotechnické. Zúčastnit se po registraci mohl kdokoliv, komu nějaká konkrétní otázka vrtala hlavou. Protože se takových lidí našel dostatek, vznikla z toho velmi plodná diskuze a my vám z ní nyní přinášíme shrnutí těch nejzajímavějších bodů.

Myslíte si, že je papírový index nadbytečný a nebaví vás „sbírat autogramy“? Pak jistě rádi uslyšíte, že již příští rok je plánovaný souběžný provoz s elektronickou verzí a pravděpodobně hned následující rok by měla současná podoba indexu zmizet docela. Pokud byste ovšem i tak chtěli mít třeba po ukončení studia index v hmatatelné podobě, nemusíte si dělat starosti – budete mít možnost nechat si index kdykoliv vytisknout a svázat, a tak získat trvalý důkaz o tom, že jste školu navštěvovali, i když vám veškeré vědomosti již dávno vyprchají z hlavy ven.

Mnozí jistě nejvíce viní vedení ČVUT za uzavření Billy na Vítězném náměstí. Ano, příčinou opravdu je vypovězení nájemní smlouvy ze strany naší univerzity, ovšem jak pan profesor Konvalinka v diskuzi poznamenal, znamenalo to zisk 1,1 miliardy z fondů EU na přestavbu nového výzkumného ústavu, které by jinak škola získat nemohla. Z pronájmu budovy oproti tomu plynulo pouze 13 milionů ročně. Billa sice jistě stála na velmi výhodném místě, byla však vyměněna za tento velký impuls pro rozvoj školy.

Pokud se zavřením Billy ani nadále nesouhlasíte, můžete svůj nesouhlas vyjádřit v petici, která se nachází na zavřeném vstupu do budovy. (zdroj: idnes.cz)

Dostat se na školu bez přijímaček je zcela jistě příjemné. Méně příjemná ale jsou pak čísla, podle kterých se hned do druhého semestru nedostane 2000 studentů, což je třetina z celkového počtu všech přijatých. Tomuto stavu chce pan rektor zabránit zavedením povinnosti pořádat přijímací zkoušky na všech fakultách ČVUT, s největší pravděpodobností hned od následujícího roku.

Velká část diskuze byla věnována stávajícím i plánovaným objektům ČVUT. V současnosti probíhá převod NTK do vlastnictví naší univerzity, naopak je snaha zbavit se Hotelu Krystal, kde má naše škola částečný podíl a musí tedy přispívat na jeho údržbu. Stěhování celého kampusu za Prahu na obzoru není, výhledově je spíš v plánu postavit nové budovy na Vítězném náměstí – do jedné z nich by se mohla z Karlova náměstí přemístit Fakulta dopravní a část Fakulty elektrotechnické, prostory druhé budovy by pak mohly být určeny přímo pro naší fakultu. Těšíte se na další stěhování?

Pokud jde o stávající Dejvický komplex, v plánu je jeho celková revitalizace a také optimalizace parkovacích míst pod Novou budovou a NTK, které by měly být určeny prioritně pro návštěvníky kampusu. Obyvatele Strahova (alespoň ty, kteří na něm plánují ještě nějakou dobu bydlet) pak jistě potěší, že by v příštích letech mělo dojít k zateplení všech zatím nezrekonstruovaných bloků.

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.