Věda vs. náboženství v podání Dana Browna

Dan Brown popáté vytahuje své eso v podobě univerzitního profesora Roberta Langdona a staví ho do cesty nejen věčnému souboji vědy a víry, ale i španělskému trůnu a hlavně budoucnosti a minulosti celého lidstva. Obstál Langdon a s ním i celá Brownova novotina?

[1] …každý ví, že nejprodávanější autor současnosti je přece Petáková.
Když v roce 2000 vyšla kniha Andělé a démoni, její autor Dan Brown byl stále ještě neznámý. Vše se změnilo až o tři roky později, kdy světlo světa spatřila Šifra mistra Leonarda, která svým mysticismem a hlavně nabouráváním zažitých představ o křesťanské církvi vehnala do knihkupectví miliony lidí.

V roce 2017, tedy o čtrnáct let později, vychází již pátý díl série, která se točí okolo dobrodružství harwardského profesora Roberta Langdona, experta na symboly. A opět má potenciál naštvat pár věřících a oslovit davy.

I když už předchozí Brownovy knihy dávaly do kontrastu dnešní moderní svět a světová náboženství, která se (až na výjimky) za dva tisíce let změnila velmi málo, jeho nejnovější kniha nazvaná Počátek zachází ještě o pár kroků dál.

Tom Hanks bojuje s Progrestem

Futurolog a počítačový génius Edmond Kirsch v ní totiž chce světu předložit odpověď na otázky “Kdo jsme?” a “Kam směřujeme?” a po několika klasických brownovských zvratech je najednou pouze na Langdonovi a další generické slečně po jeho boku, aby Kirschovo tajemství poskytli veřejnosti.

Bohužel kniha má strašně dlouhý rozjezd a na nějaké luštění šifer a odkrývání záhad dochází až po cca 300 stránkách (z celkových 500). Stejně tak je jedna z dějových linek, zabírající nemalou část knihy, ve výsledku úplně zbytečná, což může čtenáře nechat trochu v rozpacích.

Zároveň kniha nijak nenavazuje nebo nepoukazuje na velmi fatální konec předchozího dílu, a tak si člověk říká, jestli si Brown na návaznost jednotlivých knih jenom hraje, nebo si hraje s námi čtenáři.

Na druhou stranu jeho knihy prostě táhnou a člověk je čte jedním dechem, protože vás nikdy nepřestane zajímat, co je tím velkým tajemstvím, za kterým se Langdon (pro mě už (bohužel?) s tváří Toma Hankse) celou dobu pachtí.

[2] Forrest Gump jako Robert Langdon.
A protože mě otázky víry vždycky velmi zajímaly (i když jsem ateista), čtení Počátku jsem si užil. Ač jsou Brownovy myšlenky z velké části fikce, nikdy není na škodu se zamyslet nad naší minulostí a budoucností a také nad tím, kde v dnešní době umělé inteligence a úprav DNA má Bůh místo… pokud jej zde vůbec má?

Foto:
hlavička: https://fthmb.tqn.com/
[1] https://cdn.3mw.cz/
[2] pop.inquirer.net/

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.