Kdy budu konečně šťastný?

Štěstí je definováno jako blaženost, vnitřní pocit radostného a více méně trvalého vyplnění.

Korelace se štěstím

Faktory, které se štěstím nekorelují, jsou: věk, pohlaví, rodičovství, inteligence, pohlednost, peníze (pokud jste nad hranicí chudoby).

Mezi faktory, které mírně korelují se štěstím, patří: zdraví, sociální aktivita, spiritualita.

Faktory, které se štěstím korelují silně, jsou: genetika, láska, vztahová a pracovní spokojenost.

Korelace ale není všechno. Naším cílem by mělo být zjistit, co štěstí způsobuje. A to už je o hodně složitější. Ale o pár věcech víme:

Štěstí, osobnost a schopnosti

Genetika může asi za 50 % štěstí. Lidé, kteří právě vyhráli v loterii, a lidé, co se nedávno stali kvadruplegiky, se ve štěstí neliší tak moc, jak bychom si představovali. Můžeme předpokládat, že genetika ovlivňuje štěstí tím, že tvoří naši osobnost, o které se ví, že je dědičná.

Když víme, že některé osobnostní rysy korelují se štěstím, zbývá zjistit, které to jsou? Extraverse patří mezi nejlepší predikáty štěstí, stejně jako svědomitost, sebejistota, optimismus a sympatičnost.

Tak, pokud jste zjistili, že nedisponujete ani jednou z výše uvedených vlastností, co teď? Jste odsouzeni k životu, který je pln smutku a strádání? Ne. Můžete se jim naučit, například introverze může často být umocněna tím, že se vám nedostává sociálních dovedností. Pokud se rozhodnete zlepšit si sociální schopnosti, zjistíte, že nejste až tak introvertní. To samé platí pro svědomitost , sebedůvěru, optimismus a sympatičnost. Tyto vlastnosti jsou pouze částečně provázané s povahou a tím, že se v nich budete aktivně zlepšovat (nebo jenom předstírat, že jste v nich lepší) se zvýší vaše životní štěstí.

Štěstí je subjektivní a relativní

Štěstí není dáno objektivními faktory, ale jak je vnímáme.

Štěstí je také relativní, asi budete šťastnější, když budete vydělávat 25 000 Kč měsíčně v Kongu (kde je průměrná mzda asi 2200 Kč), než když budete vydělávat 25 000 Kč v Praze (kde je průměrná mzda 46 000 Kč).

Štěstí je relativní v trochu jiném smyslu, je relativní vůči našim očekáváním. Jsme poměrně špatní v odhadování síly naší emoční odpovědi na budoucí podněty. Příkladem, máme přemrštěné očekávání, jak velké utrpení budeme pociťovat po rozchodu, při selhání nebo při nemoci. I odhady potěšení jsou často přestřelené, nesprávně odhadujeme, kolik potěšení nám přinese nákup nového auta, zvýšení sociálního statusu nebo povýšení v práci. Řešení je prosté: snižte svá očekávání. 

Flow a uvědomění

Možná jste slyšeli o poměrně známých studiích, které ukazují, že lidé jsou nejšťastnější ve chvílích, když zažívají flow. Flow je stav, ve kterém věnujete sto jednotek pozornosti aktivitě, která je zajímavá, dostatečně náročná a odměňující. Tento stav se dá popsat jako zažrání se do aktivity, pocit, kdy se ztratíte v činnosti.

Hledání flow má dost co dočinění s tím, že vykonáváte práci, která odpovídá vašim schopnostem. Pokud je aktivita příliš obtížná, opakovaně selháváte a jste frustrovaní, pokud je příliš jednoduchá, jste znudění. Pouze pokud je činnost obtížná, ale zvládnutelná, tak je její vykonávání naplňující.

Výzkumy ukazují, že i když nejste ve stavu flow, můžete vykročit z proudu života praktikováním uvědomělého bytí (tzv. mindfulness), pozorováním své situace, aktivit a pocitů, můžete redukovat chronickou bolest, depresi, stress, úzkost a vytvořit řadu dalších pozitivních efektů. 

Jak být šťastnější

Štěstí je nesmírně komplexní koncept. Co je horší, musíme rozlišovat mezi pociťovaným a zapamatovaným štěstím. Dalším problémem je, že štěstí každý pociťuje jinak, neexistuje žádná univerzální náplast na utrpení, která nás všechny pošle přímo do končin absolutního blaha. Někomu, kdo trpí depresí, která je způsobena chemickou nerovnováhou, víc pomůže lék, než zlepšení sociálních dovedností. Zdravý extrovert, který je ještě ke všemu sympaťák, může trpět, protože někdo v jeho rodině má rakovinu. Hodně také udělá výchova: člověk, který vyrůstal v prostředí, kde se jeho sebedůvěra neměla možnost rozvinout, bude muset věnovat hodně energie tomu, aby vyrovnal tento nedostatek.

Tady začíná praktická část článku, postupujte postupně, vnímejte se kriticky a buďte svědomití. Zamyslete se, co vás činí šťastnými a co naopak ne.

  1. Pokud trpíte vážnou nemocí, depresí, úzkostmi nebo jiným závažným problémem, vyhledejte profesionální pomoc (Nevypusť Duši).
  2. I kdybyste nepotřebovali profesionální pomoc, je vhodné si najít někoho, kdo vám dokáže poradit a pomoct se posunout kupředu. Nemusí to být coach nebo guru, stačí kamarád, kterému důvěřujete a který vůči vám dokáže být konstruktivně kritický.
  3. Rozvíjejte dovednosti a zvyky spojené s extrovertností. Kupte si oblečení, které vám padne, a naučte se ho nosit. Pokud jste pohlaví mužského a potřebujete radu, napište mi email. Pokud jste dívka, omlouvám se, ale nevěřím si dost na to, abych vám radil co se týče módy. Začněte cvičit sociální dovednosti, včetně řeči těla, intonace a konverzace (Johnstone impro). Dobrým místem, kde začít, jsou skupiny improvizačního divadla, pokud si nevěříte na IRL kontakt, zkuste FIT Discord.
  4. Zapracujte na své sebedůvěře a optimismu. Bude to těžké, ale jde to. Buďte opatrní, přílišná sebedůvěra může být škodlivá. Je také důležité, abyste při zlepšování sami sebe nevkročili do oblastí, kde budete sami sobě lhát a stavět svou osobnost na blamáži. Nejlépe uděláte, když si najdete novou aktivitu, ve které se můžete zlepšovat a zkusíte detailně sledovat svou cestu
  5. Buďte více sympatičtí. Jak? Naučte se empatii. Bohužel věda stále mlčí o tom, jak zvýšit svou empatii, ale většina rad se točí okolo toho, že si máte představit perspektivu někoho jiného.
  6. Zlepšete svou svědomitost. Ta obsahuje několik proudů: organizovanost, pracovní morálka, spolehlivost, schopnost plánovat… Každá z těchto vlastností se dá individuálně naučit, každému bude sedět něco trochu jiného. Mně osobně pomohla kniha.
  7. Najděte své poslání a žijte jím. Jednou z velkých výhod náboženství je, že dává pocit důvodu a poslání. Bez nutnosti magické diety si však budete důvod muset najít sami. Doporučuji si přečíst články: https://80000hours.org/key-ideas/https://www.effectivealtruism.org/articles/introduction-to-effective-altruism/
  8. Jděte ven a hýbejte se. Zlepší to vaši pozornost a pohodu.
  9. Zkuste se co nejčastěji dostat do flow. Přestaňte dělat příliš obtížné činnosti a místo toho dělejte činnosti, které vás někam posunou. Ozvláštněte nudné a monotónní aktivity.
  10. Meditujte (WakingUp). Aplikace je placená, ale pokud napíšete na support email a požádáte o účet zdarma, tak ho, no questions asked, dostanete.
  11. Vyhýbejte se konzumerismu, vede k utrpení. Problém s bojem proti němu je, že s ním žijeme celý život. Dobrý začátek je dokument The Century of the Self a dokument Minimalism.

Štěstí není cíl, ale produkt toho, že váš život bude v pořádku. Vnímání štěstí jako cíle může být kontraproduktivní. Pokud budete neustále kontrolovat, jestli jste už konečně šťastní, tak své životní štěstí budete snižovat. Nedělejte věci proto, abyste byli šťastní, dělejte pořádně věci, které mají nějaký dopad, štěstí bude vedlejší produkt.

Hodně štěstí

Adam Procháska

Moje maminka vždycky říkala: „Adámku, chybami se člověk učí.“ Možná proto mám bratra. Mimo něj mám dlouhotrvající závislost na konzumaci informací v libovolné podobě, tyto informace používám při masterování RPGček (pokud vám nevadí hrát healera, prosím napište mi), nebo k sebezlepšování. Bydlím sám, se svými démony. Kontaktovat mě můžete na prochad4@fit.cvut.cz.