O studiu v zahraničí alespoň jednou v životě přemýšlel snad každý ČVUŤák. A měl k tomu dobrý důvod, ČVUT má totiž dvoustranné dohody se zhruba 500 zahraničními institucemi. Co to znamená?
Především spoustu příležitostí k získání nových zkušeností, cestování, ale i zábavy. Naneštěstí Češi jsou národem poněkud pesimistickým, a tak místo hledání způsobu, jak se na některou z univerzit dostat, hledají důvody, proč se na taková místa podívat nechtějí. A jaké jsou hlavní mýty a polopravdy, které studenty odrazují od poslání přihlášky?
Studium v zahraničí je drahé
Určitě to tak na první pohled vypadá, třeba na Union College Američani platí základní školné přes $60 000/rok, za které kromě vzdělání studenti dostanou i ubytování, prakticky neomezený přísun jídla a moře dalších výhod (bazén, posilovny, sporty, výlety po okolí, paintball – vše samozřejmě v ceně školného). A kolik že za tento all-inclusive hotel zaplatí ČVUŤák na výměnném pobytu? Nic. Má to zadarmo. Celé to ale úplně zadarmo není, je potřeba počítat s jednorázovým povinným výdajem asi 40 000 korun na letenky, pojištění a víza. Schválně jsem nezmínil kapesné, to je totiž značně individuální. Teoreticky se dá přežít i s pár dolary na měsíc, většina lidí ale určitě bude chtít vyzkoušet nejlepší burger ve městě, zajít na koncert své oblíbené kapely a hlavně cestovat (třeba během šestitýdenních zimních prázdnin projet Střední Ameriku (~$1500)). Naštěstí se dá v kampusu i pracovat a vzhledem k minimální mzdě ve státě New York ($8/hod) není nereálné si na cestování vydělat přímo na Unionu.
Na zahraniční univerzitu je složité se dostat
Tohle je možná pravda na jiných univerzitách, na ČVUT je ale situace docela jiná. Díky relativně velké kapacitě míst a malému zájmu studentů se ČVUT daří vyslat na výjezd většinu studentů, kteří si podají přihlášku a projdou rektorátními jazykovými testy (minimální úroveň je B2, což by mimochodem měl zvládat každý absolvent bakalářského programu na FITu). U žádanějších univerzit musí studenti napsat i motivační dopis a projít pohovorem (všechno v jazyce, ve kterém chtějí v zahraničí studovat – většinou v angličtině).
Studium v zahraničí je náročné
Náročnost studia se odvíjí od hostující univerzity a skladby předmětů, které si zvolíte. Někde budete potit krev a vzpomínat, jaká byl Progtest pohoda, někde se budete cítit jak na střední. Záleží tak na každém studentovi, jestli se chce vzdělávat spíš kulturně nebo akademicky.
Pravda je, že na Unionu se v informatických předmětech nikdo z Čechů snahou nepřetrhne, na to tu nemají dostatek pokročilých kurzů. Na druhou stranu tu ale učí vysoce kvalifikovaní lidé, v Computer Science department nenarazíte na člověka, který by neměl PhD z jedné z top amerických technických škol (třeba MIT, Caltech, Stanford, Cornell, Carnegie Mellon…). Kdyby člověk ale přece jenom chtěl zkusit něco náročnějšího, může si zapsat „Independent study“ nebo některý z opravdu široké nabídky netechnických předmětů.
Studium v zahraničí je ztracený čas
Tohle je asi nejodvážnější tvrzení, které jsem slyšel od lidí, kteří v zahraničí na studijním pobytu nebyli. Zahraniční pobyt je především obrovská zkušenost. Člověk zjistí, že většina věcí jde jinak. Neříkám hůř nebo líp, prostě jinak. Setká se s novými způsoby myšlení a životního stylu. Získá vyšší nadhled, vzroste mu sebedůvěra, mentálně i intelektuálně dospěje a stane se daleko samostatnější. A taky potrénuje cizí jazyk(y).
To zní fajn, ale odjet na půl roku od maminky si pořád nevěřím
To vůbec nevadí, ČVUT nabízí i spoustu „Erasmů na zkoušku“. První možností je kurz ATHENS, projekt spojující 17 technických evropských univerzit. Díky ATHENS může student ČVUT vyjet na týdenní intenzivní kurz, který obvykle zahrnuje 30 hodinovou odbornou část doplněnou o 15 hodin kulturního programu. Druhou možností je BEST Prague (bestprague.cz). BEST kromě jedno až dvoutýdenních vzdělávacích kurzů na vybraná témata nabízí i inženýrské soutěže a volnočasové kurzy. Pokud by člověk hledal spíš pracovní zkušenost, může zkusit některou z mezinárodních stáží od IAESTE.
Krom výše zmíněných je na ČVUT velice aktivní International Student Club (isc.cvut.cz), jehož členové se starají o zahraniční studenty přijíždějící na ČVUT. ISC je především sladkou a nezávaznou ochutnávkou života stráveného v mezinárodním prostředí a výbornou příležitostí k nalezení kamarádů (kamarádek 😉 ) z celého světa bez opuštění pohodlí domova.
A na závěr ještě zmíním, že se nám letos docela daří udržovat blog o studiu na Union College aktuální, takže zájemci mohou najít spoustu dalších informací na uc-2014.blogspot.cz
Autor: Michal Štádler – Student MSP FIT
Foto: Michal Majer, Šárka Sochorová, Martin Melka