Najdi lékárnu

Úspěšné projekty jsou pro fakultu vždy dobrou vizitkou. To platí obzvlášť v případě, když se jedná o  společnou práci učitelů a studentů. Michal Kopp a Alexandr Maximov, v současnosti studenti magisterského programu FIT ČVUT, vytvořili společně se svým vedoucím Zdeňkem Troníčkem v rámci bakalářské práce portál najdi-lekarnu.cz, který získal 1. místo ve studentské kategorii soutěže vyhlášené Fondem Otakara Motejla o společensky nejpřínosnější aplikaci využívající veřejně dostupné informace – Společně otevíráme data.

Čím si to jejich projekt zasloužil? Vše začala myšlenka Ing. Zdeňka Troníčka, vyučujícího předmětu BI-EJA (Enterprise Java), vytvořit mobilní aplikaci, pomocí které by si mohli uživatelé najít v okolí lékárnu s nejnižším doplatkem na léky. V současném nepřehledném systému by šlo opravdu o trefu do černého – jak pro ty, co jsou v lékárnách jako doma, tak pro náhodné kolemjdoucí.

Zájem o toto téma projevili rovnou dva studenti a projekt se tak hned od začátku rozrostl do dvou větví. Ke společnému jádru připojil Michal Kopp webové rozhraní a Alexandr Maximov k němu vytvořil mobilní aplikaci pro Android.Ale jak už to u spousty podobných projektů bývá, celá iniciativa nakonec nabrala trochu jiný směr. Autoři totiž záhy narazili na neochotu větších lékáren sdělovat konkrétní údaje o cenách léků. Samozřejmě, nikdo si nemůže být na sto procent jistý, jestli ta nová lékárna v sousední ulici není náhodou o něco levnější, než ta jeho.

Toto naštěstí není bajka o tom, jak lidská chamtivost zase jednou zvítězila nad dobrými úmysly. Trojice autorů se nevzdala a se svým projektem provedli to nejlepší, co za dané situace mohli. Systém napojili na veřejně dostupné databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a tím zpřístupnili veřejnosti jinak poměrně obtížně dostupné informace. Zároveň si tím otevřeli cestičku pro další vylepšování.

Po mnoha hodinách usilovné práce se jim povedlo vybudovat komplexní portál, kde můžete najít opravdu prakticky cokoliv, co kdy budete o lécích potřebovat vědět. Od jejich abecedního seznamu, přes řazení do skupin, interakcí mezi nimi navzájem, dostupných substitutů a v neposlední řadě i seznamu lékáren (když už ne s cenami jednotlivých léků, tak alespoň s hodnocením od uživatelů).

Mobilní aplikace pak dokáže automaticky najít ty nejbližší lékárny a vytvářet nákupní seznam jednotlivých léků naskenováním jejich čárového kódu. Navíc si zde můžete vést záznamy o jednotlivých platbách a tím si alespoň trochu ulehčit rozhodování při příštím nákupu.

Vlastně jediné, co celému projektu v současnosti chybí, je lepší reklama. Získané ocenění, o kterém informoval i portál Lupa.cz, může být prvním krokem k většímu rozší   ření mezi uživateli, kteří tuto službu opravdu využijí. A když se náhodou stane, že i vy budete do nějaké lékárny muset zajít, tak odteď už víte, kam předtím zabrousit, abyste byli zase co nejdříve fit.

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.