Práce ve světě technologií aneb příběh s otevřeným koncem

Ve společnosti Microsoft pracuje dva a půl roku na pozici manažerky komunikace a společenské odpovědnosti. Jejím posláním je hledat, tvořit a vyprávět příběhy, které mění svět tím, že zasáhnou mysl i srdce lidí.

Ještě před pár lety by mě nenapadlo, že budu pracovat v IT firmě – a že mě to dokonce bude bavit! Celý můj život se točil kolem slov, nikoli kolem čísel… Pozici v Microsoftu jsem zkusila proto, že jsem poznala lidi, kteří tam pracovali,  a cítila jsem, že se od nich mohu hodně naučit. Jak to tak u nových začátků bývá, moc jsem netušila, do čeho jdu. Velmi brzo jsem ale pochopila, že moje vášeň pro vyprávění je přesně ten důvod, proč mě firma potřebuje, že technologie skrývají fascinující příběhy a že v IT už se dávno píše zcela nová kapitola – i z pohledu příležitostí pro ženy.

IT firmy si totiž už dávno uvědomily, že ženy potřebují, a patří proto mezi nejaktivnější z hlediska programů na zapojení a podporu žen. Nejde přitom zdaleka jen o technické pozice jako programátorky či testerky, IT obor nabízí velmi dobré uplatnění i v manažerských, obchodních či kreativních rolích.  Platí to i pro Microsoft – za posledních pět let se nám podařilo zvýšit podíl žen mezi zaměstnanci z deseti procent na třetinu a v nejvyšším vedení je jich dokonce polovina. V našem případě tak už zdaleka nelze mluvit o mužském prostředí.

Velký podíl na tomto vývoji mají právě technologie – nabízejí nebývalou mobilitu. IT firmy pochopitelně patří mezi nejprogresivnější uživatele technologických novinek, a často jsou velmi daleko i v přijetí flexibilní firemní kultury, která je pro ženy velmi atraktivní. V Microsoftu tomu říkáme nový svět práce a jeho podstatou je možnost pracovat doslova odkudkoli. Každý si můžeme zvolit kdy a kde vykonáme svou práci – a neseme samozřejmě každý odpovědnost za to, že splníme očekávané cíle.

Dnes už si neumím představit, že bych pracovala v tradičním režimu s pevnou pracovní dobou a místem, protože bych nedokázala sladit svoje osobní a rodinné potřeby s prací. Vyhovuje mi i to, že mám důvěru hledat vlastní cestu k cíli. Toto prostředí vyžaduje velmi zralý přístup od nás všech – musíme si v rámci týmu nastavit pravidla fungování a vzájemně se respektovat, aby náš individuální styl práce nenarušil potřeby a dynamiku týmu.

Tento přístup je velmi důležitý i proto, že IT obor je velmi dynamický a vyžaduje vysokou míru osobního nasazení a flexibility. Díky tomu ale nabízí i hodně příležitostí. Líbí se mi, že zde nikdo svou současnou roli nevnímá jako něco trvalého. Počítá se s tím, že po několika letech se lidé posunou dál, nejen ve smyslu kariéry, ale často jde o posun do jiné oblasti a získání nových zkušeností. Díky tomu je možné zcela otevřeně mluvit o tom, jaké kdo má aspirace a na jakou práci by se chtěl začít připravovat. Je to příběh s otevřeným koncem a záleží jen na nás, jak si ho napíšeme…

Autor: Lenka Čábelová
Foto: archiv společnosti Microsoft