Google Glass

Google Glass jsou horká technologická novinka poslední doby. V médiích vzbuzují nadšení a obavy zároveň. O co jde? Jsou to tzv. chytré brýle. Přináší spoustu funkcí chytrých telefonů ve formátů brýlí. Nejde tedy o vylepšení zraku jako u běžných brýlí, ale o zobrazení užitečných informací přímo ve Vašem zorném poli. To zní jako science fiction, že ano?

Spousta sci-fi technologií už nyní běžně používáme, ani si to neuvědomujeme. Např. tablety se poprvé objevily v seriálu Star Trek. Ve firmě Google mají speciální laboratoř přenášení těchto technologií do běžného života – jmenuje se Google[x]. Tuto laboratoř vede samotný Sergey Brin, jeden ze zakladatelů firmy. Google[x] propaguje myšlenku tzv. moonshots – zdánlivě neuskutečnitelných nápadů, které výrazně posunou technologický vývoj kupředu. Když prezident Kennedy oznámil cíl dostat Američany na Měsíc, málokdo věřil, že se to podaří. V té době mělo slovo moonshot trochu pohrdavý význam – ale stejně se to nakonec podařilo. V Googlu to vysvětlují tak, že díky vysokým ambicím moonshotů dokážou přilákat ty nejlepší odborníky v oboru, kteří společně promění nápad v realitu. Mezi další moonshoty od Google[x] patří projekt samořídících aut a Project Loon – levný internet prostřednictvím stratosférických balónů pro rozvojové země.

Právě z Google[x] v dubnu 2012 vzešel projekt Google Glass. Ptáte se proč je vůbec něco jako chytré brýle potřeba? Jaký lidský problém řeší? Není to jenom zbytečná technologická hračka? Google na všechny tyto otázky odpovídá tímto obrázkem:

Tento obrázek je záběr z volby papeže v roce 2005 a 2013. Jistě si všimnete výrazného rozdílu. V dnešní době prožíváme revoluci chytrých telefonů a tabletů. Je skvělé, že nám tyto zařízení umoňují sdílet naše zážitky odkudkoli s kýmkoli na světě. Má to ale i svou stinnou stránku – kvůli častému sledování displeje chytrého zařízení jsme tak trochu odpoutaní od vlastního dění a neužíváme si danou událost tak, jak bychom mohli. Právě tento problém se snaží Glass vyřešit – budete mít stále k dispozici úžasné možnosti chytrého telefonu, ale zařízení vám nebude překážet v tom, abyste danou událost prožívali naplno. Glass vám podají užitečné rychlé informace, kdy je potřebujete – ale zároveň budou většinu času vypnuté.

Google Glass jsou ukázkovým příkladem trendu „wearable computers“ (nositelné počítače) a „internet of things“ (internet věcí, síť mezi těmito počítači). Předpokládá se, že právě tyto dva trendy budou další „velká věc“ po současném boomu smartphonů a tabletů. Neznamená to, že tyto zařízení nahradí smartphony a tablety. Budou se vzájemně doplňovat, stejně jako smartphony se doplňují s desktopovými počítači, desktopové počítače se zase doplňují s televizí, papírovými novinami atd.

Zpět k historii projektu:

  • Projekt byl představen ve formě konceptu v dubnu 2012. Protože se jedná o úplně nový způsob interakce s elektronikou, Google se snaží vše komunikovat na veřejnost už v ranné fázi, odstraňovat obavy a iterovat na designu zařízení.
  • V červnu 2012 všechny účastníky konference Google I/O překvapilo okázalé demo brýlí, při němž parašutisti vybavení brýlemi seskočili ze vzducholodě a přistáli přímo na střechu konferenční budovy. Vše bylo vidět z prvního pohledu parašutistů přes brýle. Účastníci konference z USA si také mohli předobjednat prototyp pro vývojáře za $1500.
  • V únoru 2013 byl spuštěn program #ifihadglass. Kdokoliv z USA mohl nasdílet svůj nápad na použití brýlí na sociální sítě a Google umožnil koupi prototypu těm 10 000 nejkreativnějším.
  • V květnu 2013 se konečně prototyp brýlí dostal k vybraným vývojářům a nadšencům. Předání brýlí probíhalo okázalou formou – např. v nejvyšším patře mrakodrapu v New Yorku se šampaňským nebo na palubě rychlostní lodi v San Franciscu.
  • Do České Republiky se prototyp dostal v červnu 2013. Sdružení GUG.cz pořádalo první představení Google Glass v Praze, Pardubicích, Liberci a Brně. Poprvé si veřejnost mohla brýle vyzkoušet „na vlastní hlavě“.

Nyní už konkrétněji k tomu, co umí současný prototyp pro vývojáře. Hardwarově se zařízení dá srovnat s telefonem Galaxy Nexus. Má podobný procesor, paměť atd. Na brýlích běží osekaný Android 4.0.4. K internetu se brýle připojují buď přes WiFi nebo skrz smartphone přes Bluetooth. Brýle také obsahují spoustu senzorů – GPS, kompas, akcelometr, mikrofon, 5Mpx foťák, možnost natáčení 720p videa. Zajímavý je zvukový výstup – zvuk se předává do ucha vibracemi na lebeční kost. Nemáte tedy v uchu žádné sluchátko a slyšíte vše okolo vás. Brýle se ovládají buď hlasem nebo touchpadem na pravé straně brýlí.

A co software? Zde se dostáváme k tomu, co brýle už dnes umí. Není toho málo! Když brýle zapnete, vidíte čas a máte možnost základních hlasových příkazů. Těmi spustíte tyto funkce:

  • vyhledávání Googlem,
  • vyfocení fotky,
  • nahrání videa,
  • spuštění navigace,
  • poslání SMS,
  • telefonní hovor,
  • videokonference přes G+ Hangouts,
  • vytvoření poznámky,
  • sdílení na sociální sítě.

Kromě těchno zabudovaných funkcí si jako u každého chytrého zařízení můžete do brýlí instalovat aplikace, kterým se říká glassware. Jsou dostupné aplikace pro největší sociální sítě, zpravodajské aplikace, poznámkové aplikace, různé hry atd. V České republice již dvě vývojářská studia zahájila vývoj aplikací pro Glass – jsou to firmy Inmite a eMan.

Většinu lidí zajímá hlavně dostupnost a cena. Komerční prodej brýlí byl oznámen na začátek roku 2014 v USA. Do dalších zemí se brýle budou dostávat postupně, jak je u nové elektroniky zvykem. O ceně se ještě vedou spekulace, jediné co bylo oznámeno je že brýle budou stát „výrazně méně než cena stávajícího prototypu“. Očekává se cena srovnatelná s cenou high-end smartphonů.

Závěrem bych chtěl popsat osobní zkušenost s brýlemi. Měl jsem možnost si je vyzkoušet na konferenci Google I/O 2013 jako jeden z prvních Čechů. Překvapilo mě jak jsou lehké a odolné. Skutečně je půjde používat během sportu. Také mě překvapila velikost displeje v zorném poli – je menší než jsem čekal. Rozpoznávání hlasu funguje velmi dobře, i pro mojí angličtinu s českým přízvukem. Ovládání přes touchpad je intuitivní a rychle se na něj dá zvyknout. Při chůzi po ulici jsem při interakci s brýlemi nedával takový pozor na to, co se kolem děje. Ale určitě to je lepší, než když jdu po ulici a sleduji displej smartphonu. Navíc většinu času jsou brýle vypnuté, na to je potřeba nezapomínat. Celkově brýle překonaly moje očekávání, jsem z nich nadšen a dokáži si představit, že je budu denně používat. Ostatně na konferenci Google I/O je měl na hlavě tak každý třetí účastník. Nikdo se tam nad tím nepozastavoval, bylo to „běžné“. Byl to zajímavý pohled do budoucnosti.

Autor: David Vávra, GDG ČVUT