Jak se dělají ČVUToviny ?
V dnešní moderní době již není nutné stavět drahé kulisy, aby se natočilo, co je třeba. Mnoho věcí se dnes přidává digitálně a platí to i o televizních studiích. Jsou dvě technologie, které se používají.
Klíčování (či greenscreen)
Klíčování spočívá v kompozici dvou obrazových vrstev do jednoho výsledného obrazu. Jednou z nich je pozadí, druhou osoba/předmět/scéna před speciálním klíčovacím pozadím, které je většinou zelené či modré (tyto barvy jsou nejvzdálenější barvě lidské kůže). Klíčování spočívá v odstranění jedné určité barvy z obrazu a nahrazením této barvy průhlednou. Následně se k obrazu připojí dané pozadí. Velmi důležité je nasvícení, aby barva klíčovacího pozadí byla co nejvíce rovnoměrná. Většinou je v tomto případě statický záběr, neboť trackovat výsledný obraz by bylo velmi časově i výpočetně náročné.
Tuto techniku používáme také v ČVUTOVINÁCH.
Virtuální studio
Virtuální studio je nadstavba klíčování a často se používá ve spojení s pohybem kamery či zoomem. I v tomto případě se daná osoba či předmět klíčuje, ale počítač podle přesné znalosti polohy a natočení kamer (mají jak pohybové, tak gyroskopické senzory) dopočítá, jak by se mělo pozadí, které se vkládá do scény, změnit, aby výsledek působil přirozeně. To znamená, že pokud se kamera pootočí doprava, musí se také změnit pohled na pozadí (tj. musí se obraz pozadí pootočit doprava).
Virtuální studia jsou velmi nákladná, neboť je třeba, aby kamery měly velmi citlivé senzory. Oproti tomu klíčování si může zkusit opravdu každý. Stačí zelené či modré pozadí, kamera nebo foťák a nějaký program, který umí klíčovat, což umí skoro každý audiovizuální program. Co s klíčováním zvládnete vy?
ČVUToviny
ČVUTOVINY jsou studentské zprávy, které připravuje Audiovizuální centrum studentů ČVUT. Jsou plné zajímavých informací, reportáží z akcí a také pozvánek na události. A navíc vysílají z vlastního zpravodajského studia.
Chceš se na této činnosti podílet?
Kontakt: cvutoviny@avc-cvut.cz
Autor: Pavel Bakovský
Foto: AVC ČVUT