AR mobilní aplikace: rozšířená realita v kapse

Zatímco brýle Google Glass se po zdlouhavém začátku ztratily na čas z dohledu, jejich konkurent Microsoft HoloLens především předvádí zajímavá demo videa a jejich vzdálený příbuzný Oculus Rift si buduje svůj vlastní izolovaný svět, virtuální realita si do té naší našla snazší cestu. Jak ? Jednoduše ‒ usadila se v mobilních telefonech. Na první pohled to vypadá, že tam nemá moc dobré vyhlídky do budoucnosti, ale zase zde disponuje jedním žolíkem, který ostatní zařízení nemají: širokou uživatelskou základnou. Jinak řečeno, už jste si také prohlíželi skřítky, jak vám lezou po posteli ?

Jak k tomu došlo

Překotný vývoj mobilních telefonů za posledních dvacet let neminul nikoho. Původní telefony ve tvaru utrženého sluchátka z Macha a Šebestové se zmenšovaly a zmenšovaly, až už to dále nešlo (od té doby se zase zvětšují), firmy a značky vznikají a zanikají, poměr cena/výkon se neustále zlepšuje a klávesnice ustoupily ploše displeje. Navíc v posledních několika letech také nenápadně skončil jeden fenomén: mobilní telefony přestaly dostávat do vínku nové funkce.

„Jé, barevný displej !” „Cože, ty můžeš na internet ?” „Pošli mi to přes infraport…” „Já mám i Bluetooth !” „Počkej, chytám GPSku !” Co asi řeší děti na základních školách se svými mobily teď, když je jedna placka jako druhá ? (pozn. to byla pouze řečnická otázka ‒ všichni totiž víme, že Facebook a Instagram). Až na několik drobností se totiž v oblasti hardwaru mobilních telefonů za posledních pět let příliš nedělo. Jedna věc však ano ‒ roste výkon. Tento trend je prozatím spolehlivý a určuje směr současného vývoje. Softwaráři, od přírody tak trochu líní optimalizovat, ke svému hraní potřebují výkon co nejvyšší, a tímto dostali volné hřiště, na kterém mohou vymýšlet, co se jim zachce. A proto nyní vznikají aplikace pro virtuální realitu jako houby po dešti. Není na ně potřeba vysoký výkon, je to potřeba především “upočítat”. Jaký je jejich přínos ? Posuďte sami.

Layar

Mezi aplikacemi, většinou určené k jednomu nebo několika málo účelům, Layar vyniká svými univerzálními možnostmi použití. V současnosti jedna z nejznámější augmented reality aplikací nabízí možnost zažít pocit podobný tomu, který mají kouzelníci ve světě Harryho Pottera, když se dívají na pohyblivé fotky v novinách a nástěnných obrazech. Díky Layar můžete přivést k životu téměř cokoliv. Vytváříte vizitku, snažíte se zaujmout plakátem nebo dáváte reklamu do časopisu? Layar vám umožní přidat i k průměrně graficky vyvedenému a z podstaty nudnému 2D objektu novou multimediální vrstvu. Jakmile někde uvidíte logo této aplikace, stačí ji spustit, zamířit hledáčkem a objekt obživne, alespoň tedy na displeji vašeho telefonu. A ano, je potřeba také mít dostatečně rychlé internetové připojení ‒ kouzla se zatím v našem světě nedějí.

Zdroj: layar.com

Opravdu to vypadá tak působivě ? Vcelku ano, přehrávaný multimediální obsah „drží” na správném místě a vše působí věrohodně a profesionálně. Pokud chcete aplikaci vyzkoušet a nemáte v okolí žádný vhodný objekt, můžete si její schopnosti otestovat na jednom z mnoha příkladů, které jsou vystaveny na oficiálním webu https://www.layar.com/features/inspiration/. Samotná aplikace do mobilních telefonů je zdarma, tvorba obsahu přes nástroj Layar Creator je pak zpoplatněna podle rozsahu využití. Aplikace je podporována na Androidu a iOS.

 

Download

https://www.layar.com/mobile-download/

 

Google Goggles

Zdroj: techsparkle.com

Jednu z poněkud méně známých aplikací od Googlu lze označit za švýcarský nožík pro rozšířenou realitu. Na rozdíl od předchozí aplikace pracuje s běžnými objekty ze světa kolem nás ‒ dokáže rozpoznávat znaky, číst a překládat texty z různých jazyků, podobně jako přímo k tomuto účelu určená aplikace Google Translate, číst čárové a QR kódy, rozpoznávat z fotografií známá místa v okolí (v tomhle směru trochu „cheatuje” a pomáhá si údaji z GPS senzoru), obrazy, CD a DVD, knihy a další 2D objekty a dokonce by i měla umět řešit sudoku. Poslední jmenovanou funkci se mi bohužel vyzkoušet nepodařilo. Analýzu fotografií doprovází zajímavý skenovací efekt s rozpoznáváním hran, díky kterému si při jejím používání budete připadat trochu jako v nějakém sci-fi filmu. Aplikace existuje pro Android a je zdarma.

 

Download

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.unveil

 

Wikitude

Wikitude nabízí rozšířenou realitu „v základní podobě”. Na základě údajů z GPS, kompasu a senzoru polohy dokáže prakticky a interaktivně zobrazit dodatečné informace o objektech ve vašem okolí ‒ může tedy například zobrazit popis přímo u památky, na kterou namíříte fotoaparát nebo navigovat k nejbližší restauraci šipkou přímo na displeji telefonu. Pokud jste v neznámém městě, stačí se pouze rozhlédnout kolem sebe (tedy s mobilním telefonem v ruce, ale to se přece dnes rozumí samo sebou) a zjistíte vše, co potřebujete vědět. A k tomu možná ještě i něco navíc ‒ aplikace totiž dokáže ukázat i aktuální akční nabídky nebo recenze z webů Trip Advisor, Facebook, Twitter a Yelp.

 

Wikitude již získala několik ocenění, jako jedna z mála je k dispozici na všechny tři nejrozšířenější mobilní platformy a rozběhnete ji dokonce i na BlackBerry.

 

Download

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikitude

https://itunes.apple.com/us/app/wikitude/id329731243?mt=8

https://www.microsoft.com/cs-cz/store/apps/wikitude/9wzdncrfj4k4

 

Sony AR Effect

Pokud vlastníte mobilní telefon od Sony, je docela možné, že máte tuto aplikací pro rozšířenou realitu vestavěnou ve vašem telefonu jako jednu ze součástí fotoaparátu. Jestli už začínáte nadávat na všudypřítomný bloatware, bohužel, máte plnou pravdu. Tato aplikace totiž neslouží k žádnému praktickému účelu (pokud nepočítám zabavení zlobivých dětí). Naleznete v ní pouze spoustu různých efektů, kterými můžete „ozdobit” své fotografie. Ovšem na rozdíl od podobných aplikací, které dokáží pouze přidat různé zábavné rámečky, masky nebo paruky, Sony AR Effect pracuje s obrazovými daty z fotoaparátu velmi zručně ‒ dokáže rozpoznat hrany, objekty, ploché povrchy a na jejich základě přidává efekty do obrazu v reálném čase. A tak si můžete prohlédnout skřítky, kteří vám lezou po noze, ryby, které proplouvají vedle vaší hlavy, nebo si užít pohled na Jurský park s dinosaurem, který stojí přímo ve vašem pokoji.

Ačkoliv aplikace slouží čistě k zábavě, algoritmy, které jsou v ní použité, jistě najdou široké uplatnění kdekoliv při pokročilém rozpoznávání obrazu. Je zajímavé pozorovat, jak dobře dokáže aplikace s realitou pracovat. Pokud máte telefon s Androidem, nemáte Sony AR Effect předinstalovaný a chcete ho přesto vyzkoušet, můžete ho doinstalovat přes Google Play.

 

Download

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonymobile.androidapp.cameraaddon.areffect

 

Ingress

Na závěr se chci zmínit o další aplikaci sloužící především k zábavě, která je ovšem v tomto případě o mnoho sofistikovanější. Ingress je virtuální realita sama o sobě s rozsáhlou komunitou hráčů po celém světě a propracovaným herním systémem, navíc jde zároveň o jeden z nejlepších příkladů využití rozšířené reality. Princip Ingressu má velice blízko geocachingu, na rozdíl od skrytých hmatatelných schránek ovšem pracuje s existujícími objekty v reálném světě. V podstatě každá památka, důležitá budova nebo významný bod ve vašem okolí může figurovat jako tzv. portál, který se snaží přivlastnit (hacknout) jedna ze dvou herních frakcí. Pro hru jsou podstatné především údaje z GPS senzoru ‒ s portály totiž můžete pracovat pouze v případě, že se nacházíte v jejich bezprostřední blízkosti. Protože jsou portály v obydlených oblastech rozmístěny poměrně hustě a ke všem jsou k dispozici přímo v aplikaci dodatečné informace, jde také o zajímavý způsob, jak si rozšířit povědomí o svém okolí.

Ingress naleznete na Google Play a iOS App Store.

 

Download

https://www.ingress.com/

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.