Absolventka FIT Zuzka Vejražková: pozdrav z tropického slunného Singapuru

Zuzka Vejražková je jednou z prvních absolventek FITu. V lednu 2013 úspěšně ukončila studium oboru Webové a softwarové inženýrství, se zaměřením na Informační systémy a management.
Krom jistě nepřehlédnutelné jakožto spolužačky či studentky si Zuzku někteří mohou pamatovat také jako finalistku legendární soutěže Miss IT, vítězku třetího místa v soutěži ICT Diplomová práce roku 2013, nebo účastnici v ACM SPY. V současné době, tedy rok a půl po dokončení studia, Zuzka pracuje pro firmu Autodesk v exotickém Singapuru.

 

Byla jsi někdy na zahraničním studijním pobytu?

Jasně že ano… vždy mne lákalo cestování. Cestování jako turista” je super, ale úplně jiné, než když má člověk šanci v cizí zemi pobýt delší dobu, a tak zažít každodenní život a poznat lépe místní kulturu. V dnešní době je tolik možností, tak proč je nevyzkoušet a neporozhlédnout se po světě? Na bakaláři jsem se zahraničními studijními pobyty trochu zaspala, i když jsem alespoň všechna léta strávila prací v USA, ale na magistru jsem byla jeden semestr přes bilaterální dohodu v Petrohradě, přes Erasmus-stáž v Holandsku, a přes Athens v Paříži.   

 

Věnovala ses mimo studia taky nějakým mimoškolním aktivitám?

Já nejsem člověk který by jen tak seděl doma, takže jsem během školy pracovala, zejména v průběhu magisterského studia, protože jsem se chtěla vyhnout profilu čerstvý absolvent bez zkušeností”. Kromě práce a školy jsem chodila na různé zajímavé akce/semináře pořádané školou, také ráda sportuji a trávím čas v přírodě.

 

Na co nejraději vzpomínáš z doby svého studia na FITu?

Nejraději vzpomínám asi na neustálý přísun nových a zajímavých věcí z různých oblastí IT (v práci už není vždycky tolik času). A samozřejmě na to, že si člověk může plánovat čas tak, jak chce a i když teď rozhodně mám více volného času než během studia (studia + práce dohromady), tak mi trošku chybí ta flexibilita. Celkově na FIT určitě vzpomínám moc ráda.

 

Jak přesně ses ke své současné práci dostala? Tato odpověď by třeba mohla posloužit jakožto inspirace pro ostatní studenty FIT, kteří by Tě chtěli následovat 🙂

Práci v zahraničí jsem našla díky svému profilu na Linked In. Určitě je to příjemný zdroj jak se dostat k zajímavým nabídkám, od firem, které jsou ochotné vzít člověka i z jiné země pouze přes Skype-interview.

 

Co všechno jsi musela před odjezdem zařídit?

Asi se výjezd za prací moc neliší od studijního pobytu pojištění, letenka, dokumenty, víza (které řeší zaměstnavatel). Přišlo mi velmi vhod, že jsem ihned po státnicích na FITu požádala o diplom i v Anglickém jazyce (určitě doporučuji, nikdy nevíš, kdy se Ti to může hodit). Například v Singapuru chtějí diplom v AJ.

Kambodža – Angkor Watt

Jaké těžkosti jsi musela překonat?

Všechno je nové a jiné, nejenom nová práce, to znamená nová pracovní kultura, ale i nová země a noví lidé všude okolo mne, v práci, noví kamarádi. Já jsem zde neznala ani jednoho člověka dopředu. Asi není úplně jednoduché udělat ten první krok do neznáma, ale já jsem na to pohlížela tak, že když se mi tady nebude líbit, můžu se vždycky vrátit. A už jsem tu skoro rok, a zatím se vracet nechystám.

 

Kde tedy pracuješ a čím přesně se v práci zabýváš?

Pracuji ve firmě Autodesk. Moje pozice je Business Systems Analyst v oblasti Business Intelligence. Zabývám se analýzou požadavků od “byznysu”, návrhem řešení ve spolupráci s vývojáři, a testováním toho, co oni udělají. Nicméně náš tým jede podle DAD (Disciplined Agile Delivery), takže interakce v týmu jsou časté a role v týmu propojené, případně se můžou měnit.

 

Jak dlouho už jsi v současné práci?

Až vyjde tento článek, budu pomalu slavit první rok 🙂

 

Co pro Tebe bylo zatím v práci nejobtížnější? A co Tě v práci nejvíce baví?

Velmi těžká ke skousnutí je pro mne asi místní pracovní kultura (a morálka). V naší kanceláři je hodně kolegů z Indie nebo z Číny, a mají úplně jiný přístup k práci než na jaký jsme zvyklí my v Evropě, nebo jaký je v USA. Víc raději komentovat nebudu. Na současném projektu ale pracuji s týmem, který je převážně lokalitou v USA, kde je pracovní kultura podobná jako u nás.

A co mne baví nejvíce? Asi to, že se ještě můžu naučit další nové věci jak v oblasti BI, tak v oblasti DAD. Za velmi cenné považuji zkušenosti z hlediska interakce s lidmi z různých kultur, a neméně zajímavá je práce v týmu s lidmi, kteří jsou v geograficky vzdálené lokalitě (čímž hnedka porušujeme základní princip DAD). Já jsem nikoho z týmu, se kterým pracuji na současném projektu, nikdy osobně neviděla, ale celkem nám to funguje, i když to občas znamená vtipnou pracovní dobu, jako Sprint Demo každý druhý týden v šest hodin ráno.

 

Jací jsou Tví kolegové?

Tak především kolegové i kolegyně asi nejvíc mě překvapilo vysoké procentualní zastoupení žen (v našem oddělení určitě tak třetina). V naší kanceláři je většina lidí z Indie, pár z Číny, pár z Filipín. Jsou milí a fajn, ale hodně se drží pospolu v rámci jednotlivých kultur. Mimo práci s nimi čas netrávím, někteří mají své rodiny, jiní zase jiné (nebo spíš žádné) zájmy.

 

Využíváš při práci vědomosti, které jsi získala během studia na FIT?

Na první pohled se zdá, že málo na detailní UML diagramy nebo jinou extensivní dokumentaci se v DAD nehraje, o DAD jsem z FITu také nic nevěděla, a z oblasti BI používám ze znalostí z FITu jen SQL. Mít teoretický základ o všem z FITu přesto považuji za užitečné, protože rozumím nejenom tomu, co dělá můj tým, ale i tomu, co dělají jiné týmy, můžu jednodušeji střídat role, nebo týmy, protože díky širokému základu z FITu se již nějaké detaily nebo specifické systémy doučím dle potřeby sama. A opravdu vidím, že na rozdíl od ostatních kolegů, kteří mají jen bakaláře z trochu pochybné školy si dokážu spojit více souvislostí. Ten široký i teoretický základ, i když se to na první pohled nezdá, je užitečný.  

 

Co konkrétně Ti zatím nejvíce pomohlo?

Večeře s kolegy při návštěvě bývalé manažerky z USA (žena vedle Zuzky)

Never give up”. A to i v práci i mimo ni. Já si myslím, že těžké předměty na FITu nejsou proto, aby nabyté velmi specifické znalosti šli všichni s chutí používat do praxe, ale aby nás naučily nějak zvládnout nová a těžká témata. Protože po nástupu do práce, se stejně musíme naučit kopu nových věcí, a není to vždycky jednoduché, není na to vždy příliš času, nestačí to umět na Éčko, ale je potřeba to umět používat a často tu není nikdo, kdo by měl čas všechno detailně vysvětlovat.

 

Proč ses rozhodla odjet právě do Singapuru? Jaká byla původní myšlenka? Byl to právě a jen Singapur po čem jsi toužila, nebo ses rozhodovala ještě mezi něčím dalším?

Singapur – iLight festival

Singapur byl trochu náhoda. Já jsem toužila po tom odjet na chvilku do zahraničí získat nějaké zkušenosti a trochu cestovat. No a kdy jindy než hned po škole je ta nejvhodnější doba? Neměla jsem konkrétní zemi kam jet, takže jsem nijak aktivně práci v zahraničí nevyhledávala a začala pracovat na fulltime v Praze. Nicméně jsem měla oči otevřené a úplně náhodou jsem našla na Linked-Inu zajímavou pozici v Singapuru, pro zajímavou společnosti. Dva telefonáty, dva Skype interview a nabídka byla na stole (v emailu).

 

Máš nějakou vtipnou historku z práce? 🙂

Nedávno mě pobavil email, ve kterém bylo napsáno, že nemáme používat přístupovou kartu do kanceláře k bookování stolů ve „food courtech“. „Food court“ je spousta stánků s jídlem a stoly, které jsou společné pro všechny stánky. Singapurčané přijdou do food courtu, jako první najdou volné místo a položí na stůl například prázdnou lahev, nebo papírové kapesníčky, čímž si místo „zabookují“ pro sebe a teprve potom si jdou koupit jídlo k vybranému stánku (což je často ten s nejdelší frontou, protože věří tomu, že čím delší fronta, tím lepší jídlo).

 

Jaké to je pracovat a žít v Singapuru? Jak nejvýznamněji se Singapur liší od prostředí, na které jsi byla dříve zvyklá?

Je to tu úplně jiné než u nás, a to snad po všech stránkách. Lidé jsou jiní, jejich pracovní návyky a kultura i styl zábavy je odlišný. Singapurčané se vyžívají v chození na večeře a do kina a všude mají klimatizaci nastavenou na 18 °C, nesnáší horko, a protože si myslí, že být světlý je “cool”, vyhýbají se sluníčku velikou oklikou, aby se náhodou trochu neopálili. Jejich ideální víkend je strávený v nákupním centru a večer v baru.

Pracovní kultura je také odlišná, obecně dost hierarchická (šéf má vždycky pravdu) a většina lidí ani nerozmýšlí nad tím, zda to má hlavu a patu. Nicméně nechci příliš zobecňovat, protože kromě lokální kultury vždy  ještě hraje roli pracovní kultura daná firmou, a ta už je u amerických nebo evropských společností trošku podobná jako u nás.

 

Jaké je tady bydlení? Bylo těžké sehnat ubytování?

Ubytování není těžké sehnat, protože do Singapuru přichází hodně lidí za prací i studiem a tak je nabídek spousta. Oříšek je sladit lokalitu a cenu, protože cena se může hodně lišit a nájem za pokoj (natož za celý byt) je hodně vysoký. Singapur je sice „jen“ město a má výbornou veřejnou dopravu, několik linek metra a spoustu autobusů, ale cestovat do práce na devátou přeplněným metrem je unikátní zážitek, proto je fajn si dobře rozmyslet a vybrat lokalitu.

 

Jak vypadá Singapur Tvýma očima?

Singapur – BBQ s přáteli

Singapur je super. V mých očích je to velmi vyspělé, moderní a metropolitní město, ale zároveň exotické, protože se tu mísí velké množství kultur. Kromě Singapurčanů, tu žije hodně Číňanů, Indů, Malajců a dalších z okolních zemí, ale zároveň tu žije velké množství lidí ze „západu“ – Evropy, USA i Austrálie (místní lidé nám říkají „Ang Mo”). Právě díky velké kulturní diverzitě se tu člověk necítí jako úplný „stranger“.  

 

Co Tě na Singapuru nejvíce baví?

V Singapuru se člověk nikdy nenudí. Máme léto 365 dní v roce a je tu spousta akcí (často zadarmo) – venkovní výstavy, koncerty, promítání filmů, představení, ale i akce spojené s Čínskými, Malajskými nebo Indickými významnými svátky. Například nedávno byla v centru výstava „iLight” – zajímavé světelné expozice, které krásně slaďovaly design, a projekci světel pomocí moderních technologií.

Durian – místní tropické ovoce

Druhá úžasná věc v Singapuru je jídlo – díky kulturní diverzitě je tu velké množství vynikajících exotických typů jídla, moje oblíbená je vietnamská a thajská kuchyně, a snad sto druhů exotického ovoce a zeleniny, dostupné každý den po celý rok. Já osobně doporučuji vyzkoušet například Durian (doporučuji sladký typ).

Já ráda cestuji, takže pro mě je Singapur super východisko na výlety po okolních zemích jihovýchodní Asie. Nejvíce se mi zatím asi líbila Kambodža a její úplně úžasný Angkor Watt. Ale nejčastěji jezdíme s kamarády na víkendy do Malajsie, na krásné exotické pláže i na turistiku do džungle, je to ze Singapuru jen přes most.

 

Co Ti na Singapuru naopak nejvíce vadí?

Nedají se tu koupit žvýkačky! Toto je zase jeden z  extrémů a z mnoha zákazů Singapuru – aby nikdo neplival žvýkačky po ulici, tak je úplně zakážou a nedají se tu ani koupit. No naštěstí ta Malajsie je jen přes most. No a druhá věc –  je tu drahé a ne příliš dobré pivo.

 

Co kamarádi, máš tady nějaké? Využíváš někdy své staré kontakty ze školy?

Tak pokud se počítá Adélka Chrastinová alias Svítková, tak ano, naposledy minulý týden na BBQ! Ale jinak s pár spolužáky a s mým vedoucím DP jsem v kontaktu (zdravím! 🙂 ).

Většinu mých kamarádů a spoustu fajn lidí jsem potkala přes couchsurfing akce, nebo jiné skupiny. V Singapuru je hodně lidí ze zahraničí, takže není těžké se seznámit. A mají tu úplně super koncept – “Wednesday Ladies night”, kdy vybrané podniky, včetně zajímavých rooftop-barů” má zadarmo vstup i zlevněné drinky pro dámy, takže tu mám díky tomu spoustu kamarádek a program na středu zajištěný.

 

Schází Ti kamarádi z ČR? A co Tvá rodina? Jak často se vídáte?

Jak kdy, ale se spoustou kamarádů z ČR jsem v kontaktu a několik už přijelo i na návštěvu a další se chystají. Domů se chystám poprvé letos na Vánoce.

 

Máš nějakou životní filozofii/motto?

Jasně, originál v angličtině: „Five year from now, you will be the same person as today, except for the people you meet, books you read and places you see“. A tak se řídím spíše slovy „proč ne“ než „proč ano“. Myslím, že život je o tom zkoušet nové věci a jít do toho co děláme, ať už to je cokoli, vždy na plno.

 

Máš nějaké rady pro své kolegy studenty – čerstvé absolventy?

Určitě využijte možností, které jsou na škole k dispozici a jeďte v průběhu studia na zahraniční studijní pobyt. Je to jednodušší, než potom po škole, a je to super způsob, jak se někam podívat a nabrat cenné zkušenosti. Já znám spoustu lidí, co nikam nejeli, protože vždy našli nějaký důvod proč ne, a litují toho, že tu možnost nevyužili. Neznám ale jediného člověka, který by jel na semestr pryč a litoval toho. Možná kvůli tomu bude potřeba o semestr protáhnout studium, a bude to stát nějaké peníze… ale kdy jindy než teď? A pokud se necítíte na celý semestr, jsou i kratší možnosti jako programy Athens nebo BEST.

 

A je něco, co bys ráda vzkázala FITu?

Já jsem hrdá na to, že jsem absolventka FITu, tak držím palce, aby se podařilo udržet a dále rozvíjet FIT ke spokojenosti studentů, a zároveň se udrželo dobré jméno i kvalita. Tak zdravím a držím palce!

 

Děkuji za rozhovor 🙂

 

 

Autor: Adéla Svítková

Foto: Zuzana Vejražková