Let me take the first selfie

 

Fenomén „selfíček” máme na světě už nějakou dobu. Člověk by ale neřekl, že jeho kořeny sahají až do roku 1839. V tomto roce totiž pravděpodobně vyfotil první selfie Robert Cornelius. Pro dokonalé vychutnání článku se doporučuje poslouchat tato „písnička”.

Robert Cornelius a historicky první selfie

K napsání tohoto článku mě ale přivedla fotka z článku časopisu Metro, kde se také domnívali, že jimi nalezené selfie je právě to první. Byla to fotografie Josepha Byrona a jeho kolegů z jeho firmy. Fotografie byla pořízena kolem roku 1920 v New Yorku pomocí Daguerrotypického fotoaparátu.

Joseph Byron a jeho kolegové fotící selfie na Manhattonu kolem roku 1920

U dalšího z prvních selfie je zajímavé, že ho vyfotila ruská velkokněžna Anastázie Nikolajevna ve svých třinácti letech. To ale ještě není všechno. Fotografii následně poslala poštou svému příteli a napsala k ní: „Zachytila jsem tento snímek, dívajíc se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.” Takže bychom jí vlastně mohli připsat založení Snapchatu.

Ruská velkokněžna Anastázie Nikolajevna fotící selfie pro svého přítele

Selfie ve slovníku

Pojem selfie začal být tak známý, že se časem přidal i do slovníku. My na FITu máme rádi definice, tak pro zájemce jsem dokonce sehnal definici selfie z Oxfordského slovníku. Díky této znalosti můžete zapůsobit na své okolí při nějaké společenské události.

Selfie tyč

Muž se ženou, kteří vypadají, že se fotí pomocí selfie tyče

S fotografiemi přichází i selfie tyče, které můžeme vidět hlavně u turistů. Nás ale zajímá tentokrát hlavně jejich historie. První myšlenka tyče nejspíše pochází z českého filmu Zabil jsem Einsteina, pánové! Kdo ještě stále neví, co to vlastně je je to tyč, na kterou se přidělá například smartphone a následně se můžete vyfotit z větší dálky a zabrat na fotografii více lidí.

 

 

Zajímavé statistiky

  • Kolem 14 % selfie je digitálně upraveno.
  • Medián věku lidí dělajících selfie je 23,7 let.
  • Na Instagramu se objevilo už přes 290 000 000 s hastagem #selfie.
  • Každý den se vyfotí přes 1 000 000 selfíček.
  • Při dělání selfie zemřelo přes 150 lidí.
  • Ročně je dělání selfie častější příčina úmrtí než zabití žralokem.
  • Nejvýše vyfocené selfie je vyfocené na mrakodrapu Burj Khalifa v Dubaji.
  • Selfie nejdále od Země pak nejpravděpodobněji vyfotil Mars Rover. (Pro rýpaly s fotoaparátem vytvořeném na Zemi)

Rád bych ještě připomenul jedno pěkné (námi označované) selfIT z Fakulty informačních technologií s naším panem děkanem Tvrdíkem a docentem Janouškem vyfocené na Seznamováku.


Mistr Hanuš

Na závěr přikládám svoje selfie. Poslední o kterém vím, že bylo vyfoceno před vydáním článku. Děkuji, že jste to dočetli až do konce a loučím se s vámi.

 

 

 

 

Zdroje: http://www.arteeblog.com/https://cs.wikipedia.org/wiki/Selfiehttp://metro.co.uk/http://www.bbc.com/https://nikki305.com/

Jiří Hanuš

2014 jsem nastoupil na FIT. Aktivit na vysoké škole není málo a i já jsem se do těchto aktivit „zavrtal“ trochu více. Už pár let organizuji doma na Strahově Osudové hry – hry o sud piva. Dále jsem se dostal k organizaci FIŤáckého Seznamováku, Narozenin FITu, výpomoc při dalších akcí FITu. Také jsem spoluzakladatel studentského klubu FIT++, který spadá pod Studentskou Unii, potom méně aktivním členem 3D Labu na FITu. Tož jak jsem povídal – nějak jsem se do toho zavrtal. Kontaktovat mě můžete na hanusji8@fit.cvut.cz.