Každodenní spása jménem Stack Overflow

Není ajťáka, který by neznal fenomén Stack Overflow – světově největší komunitu okolo programování. Není také divu – většina odkazů, které vám Google najde, vedou právě na tuto síť.

Technologie jsou dnes velmi rozsáhlé a nejde si vše pamatovat nazpaměť, natož pokud pracujete s desítkami technologií najednou. Hodně lidí tak spoléhá na Stack Overflow a nedokáží si bez něj představit svůj život – a nedivím se, přeci jen na něm najdete odpovědi na většinu svých otázek.

[1]

Komunita

Stack Overflow, stejně jako například Wikipedia, sází na svou komunitu. Právě ta totiž vytváří, spravuje a hodnotí obsah Q&A, tedy otázek a odpovědi.

Síť se tak nemusí o obsah starat a může své prostředky směrovat do vývoje sítě – nové funkce, lepší UI, lepší UX, … – prostě win-win situace. A tak by to mělo být! Je úplně jedno, jestli je člen nováček nebo profesionál, i tak může síť rozvíjet a pomáhat ostatním.

Reputace

Na Stack Overflow téměř z jakékoli činnosti dostáváte reputaci. Ta tak vyjadřuje míru vašeho podílu na tvoření, úpravě, opravě a hodnocení obsahu sítě.

Reputace mimo jiné udává také privilegia, které uživatel má. Nováček nemůže jen tak komentovat, dávat palce dolů ani nahoru, nebo třeba přidávat tagy. Aby takovou možnost získal, nejdříve musí získat reputaci. Tento systém je užitečný, jelikož zabraňuje zbytečnému spamu, který by jinak mohl nastat.

Získat své první body je poměrně složité, zvláště pokud člověk s programováním začíná. Ale není to nic nemožného. První privilegium, který každý nováček má, je pokládání a zodpovídání otázek, čímž lze získat plno bodů reputace.

Reputace ale můžete i ztrácet. Typicky ztratíte symbolický 1 bod reputace za udělení palce dolů. Dále pak můžete pomocí bodů reputace vyhlásit odměnu za zodpovězení otázky, čímž získáte větší šanci, že vám někdo odpoví a hlavně se dozvíte odpověď na svou otázku rychleji.

Podle reputace tak získáváte nejrůznější privilegia interagovat se sítí – například palce nahoru, palce dolu, možnost komentovat, vytváření tagů, … Což je dle mého názoru skvělá možnost, jak bojovat se spamem, tj. dávat práva lidem, kteří jsou už nějakým způsobem prověřeni.

Seznam všech privilegií naleznete na https://stackoverflow.com/help/privileges.

Aktuálně mám na svém účtu, který mám cca 2-3 roky, 574 bodů reputace, což je pořád docela málo a mám jen základní práva. Nutno ale uznat, že nejsem na síti moc aktivní a spíše otázky a odpovědi jen čtu a případně hodnotím, než abych vytvářel otázky či nějaké zodpovídal. Na druhou stranu je pravda, že odpovídat na otázky by bylo pravděpodobně lepší využití času než bezduché scrollování Facebookem nebo Instagramem. Zkusme tedy všichni ve volné chvíli taky trochu pomoc komunitě!

Odznaky

Odznaky, ocenění, achievementy – říkejte si tomu jak chcete. Odznaky jsou cestou, jak se na vašem účtu můžete chlubit, že jste překročili nějaký milník, a to třeba i vícekrát. Odznaky mají tři varianty – bronz, stříbro a zlato. Získat odznaky můžete různými činnostmi, konkrétně za otázky, aktivitu na síti, úspěšnost tagů, moderování a za další věci.

Osobně mám 1 zlatý, 12 stříbrných a 26 bronzových odznaků. Nejvíce odznaků mám pak za views na mých otázkách (asi jeden z odznaků, který lze lehce získat), za kterou mám dokonce i ten můj jeden zlatý odznak – konkrétně za 10000 views (mimochodem, na této otázce mám momentálně už 62000 views a 13 označení jako favorite question, ale řešení jsem zatím bohužel nepřijal žádné).

Q&A

Q&A, tedy otázka a odpovědi, jsou hlavním zaměřením této sítě. Ať už nevíte jak implementovat vysněný algoritmus, nebo nechápete, jak funguje určitá technologie –na to všechno se můžete zeptat, nebo si spíše vyhledat již existující otázky na stejné téma, protože otázek je opravdu hodně.

Standardní postup tedy funguje tak, že uživatel položí otázku. Tu, pokud je otázka nejasná, chybí v ní zásadní informace, nebo prostě potřebuje jiným způsobem vylepšit, mohou další uživatelé editovat. A další uživatelé mohou na otázku odpovídat – ne vždy musí být odpověď správná a obvykle dostanete řadu různých řešení a je pak tedy na vás, jakou odpověď přijmete, pokud nějakou.

Všechny otázky bohužel nemusí být ty nejchytřejší na světě, viz tento vtip:

[2]

Posuzování

Pro aktivní členy komunity je k dispozici také systém posuzování otázek a odpovědí – k dispozici jsou různé typy posuzování na základě vaší reputace. Úplně první sekce, které budete moci posuzovat, je smysluplnost nových otázek – otázky a odpovědi nováčků. Posuzovat však budete moci až od 500 bodů reputace.

Nabídky práce

Stack Overflow má ohromnou databázi programátorů, náležitě ji využívá a spolupracuje se společnostmi nabízející práci. A najdete tu nabídky z celého světa. Momentálně na síti vidím 2623 nabídek, z toho 27 lokací z Česka. Skvělé je, že nabídku můžete vidět z celé sítě a jelikož má Stack Overflow ohromnou návštěvnost, určitě se na každou nabídku najde hromada kandidátů.

Uživatelé mají možnost vyplnit speciální profil, formovaný jako CV, kterým se mohou ucházet o nabídky prací. Přidávat můžete vaše předchozí práce, open source projekty, vaše články, úspěšné otázky na Stack Overflow, vaše aplikace, vzdělání, certifikáty, různé milníky a tak podobně. Toto online CV si lze také stáhnout v PDF a tak ho můžete využít i na nabídky mimo tuto síť.

Samozřejmostí je také nastavení preferovaných technologií a vtipné mi přišlo také nastavení technologií, se kterými prostě pracovat nechcete. A kromě dalších nastavení jako ideální mzda, lokace a vaši pracovní dostupnost – tedy zda hledáte, nehledáte, nebo jste volní, ale aktivně nehledáte práci.

[3]

Rodina Stack Exchange

Na závěr bych rád zmínil, že Stack Overflow je jen jednou z mnoha sítí rodiny Stack Exchange. Stack Overflow je přitom největší a nejdůvěryhodnější komunitní síť pro vývojáře, kde se členové mohou učit a sdílet své zkušenosti a znalosti.

Momentálně má Stack Exchange kolem 133 Q&A sítí, mezi nimiž jsou například sítě zaměřené na matematiku, filmy a seriály, jazyky, Ubuntu, Apple, …

Osobně používám spíše pasivně jen Stack Overflow, a tak neumím posoudit ostatní sítě. Stack Overflow mi přijde nejpropracovanější – a aby také ne, když je to vlajková síť rodiny.

Na závěr

Používat sítě jako Stack Overflow je naprosto v pořádku, občas dokonce hodně rozumné. Nikdy však nezapomínejte na to, že používat mozek je důležitější, než bezmyšlenkovité copy-pastování.

Jak již bylo řečeno, Stack Overflow má opravdu hodně dat o vývojářích z celého světa. Každoročně tak dělá průzkum vývojářů. Nezapomeňte se tak podívat i na výsledky průzkumu vývojářů 2017.

[4]
Foto:
hlavička článku: stackoverflow.com
[1] devrant.io
[2] imgur.com
[3] medium.com
[4] imgur.com

Jan Bittner

Na FITu jsem sice prvním rokem, ale již jsem se stihl angažovat na nejrůznějších místech. Vytvořil jsem skupinu Proaktivní FIT ČVUT, která se zaměřuje na skupinové doučování a spoluučení. Podílím se na vývoji aplikace learnshell, pomocí které se snažíme zlepšit výuku shellu. Pomáhám na fakultních akcích jako DOD a jsem předsedou FIT++. Ve svém volném čase se věnuji zejména webovému vývoji. Kontaktovat mě můžete na bittnja3@fit.cvut.cz.