Informatika a multimédia

Počítače proměnily svět. A hodně patrné je to ve světě multimédií. Na film už nemusíme do kina, ale můžeme si ho pustit na svém notebooku, tabletu nebo telefonu. Vznikly i nové formáty: seriály, videoklipy, přímé přenosy… Ale o mnoho zajímavější jsou změny na druhé straně barikády – u tvůrců obsahu.

Už dávno se nestříhá celuloid nůžkami. Místo toho se za sebe skládají jednotlivé digitální obrázky, často výrazně upravené nebo dokonce počítačem generované. Ty se pak ještě zabalí do formátu, který se pokusí ušetřit něco na datové lince. Ale to vše něco stojí – a v našem případě platíme křemíkem.

Na typický FullHD přímý přenos si i dnes troufne třeba jen herní notebook nebo high-endový plnohodnotný procesor. A grafickou akcelerací se zrovna v tomto případě nezachráníte, protože tu zatím málokdo umí využít.

Ale i pak jsou objemy dat nezanedbatelné (jednotky i desítky GB za hodinu FullHD). A tak v AVC disponujeme nejen výkonnými pracovními stanicemi, ale i datovou a obecně výpočetní infrastrukturou, která je jen z části pokrytá externími subjekty.

Máme tedy servery na kolejích v Podolí a Strahově, datové úložiště a výpočetní uzel na naší fakultě, 10 TB pásek v Plzni a virtuál kdesi za Prahou. A teď to všechno spojte do jednoho systému. Navíc, když dnes je nutností pracovat v rozlišení FullHD a 4K klepe na dveře.

Typicky to pak vypadá třeba tak, že na Mezinárodním filmovém festivalu Praha – Febiofest máme až 6 kamer připojených přes střižnu do PC s 4-jádrovým Xeonem, ze kterého posíláme cca 8 Mb H.264 signálu za vteřinu na YouTube nebo jakýkoliv jiný (a třeba i náš) streamovací server, zároveň data ukládáme a archivujeme.

Zajímá vás víc? Chcete si hrát s velkým množstvím obrazových dat? Pošlete mi zprávu na petr.pulc@avc-cvut.cz Uspořádáme drobné setkání a rádi se o tom rozpovídáme osobně!

Autor: Petr Pulc

Foto: archiv AVC