Sociální sítě a kecálky, na kterých jsme vyrůstali

Už naše generace za své mládí prošla několika sociálními sítěmi a i když jsme stále preferovali chození ven než trávit hodiny za počítačem, někteří z nás jejich kouzlu doslova propadli. Jaké jsme používali, jaké používáme dodnes a které už jen tak přežívají? Pojďte si s námi zavzpomínat na legendární kecálky a první pokusy o sociální sítě.

A na úvod vám hned položím otázku: v kolika letech jste vstoupili poprvé na internet? I když jsme nedávno oslavili 25 let internetu v České republice, ne ve všech domácnostech byl tehdy tak rozšířený, jako dnes. Můj první kontakt s internetem byl v roce 2003 a tehdy jsem ještě netušil, co za mocný nástroj ze z něho stane. A kromě hraní „onlajnovek“ na 1000her.cz jsem tehdy také pomalu zjišťoval, že komunikace přes internet není vlastně taková nuda. Pojďme se tedy přesunout na začátek nového milénia a podívat se, co tenkrát frčelo.

Hafan, se kterým většina z nás začala…

Když jsem byl tak ve třetí třídě, na vlně popularity se vezl Alík.cz, tedy sociální síť pro děti – té době se jednalo o službu, která dětem nabízela nejen komunikaci s jejich kamarády, ale také výplň jejich volného času. Na Alíkovi jste si mohli přečíst různé pohádky, vtipy, hrát hry a nebo si nechat poradit v poradně.

Alík je primárně cílen na menší školáky, kteří teprve internet poznávají. Tvůrci Alíka si toho byli a jsou vědomi, a tak učí své uživatele bezpečnosti nejen na Alíkovi, ale na internetu obecně. Při přechodu na „dospěláčtejší“ sítě jsou pak děti více opatrní, protože něco málo z internetové bezpečnosti už znají.

V dnešní době Alík.cz stále existuje a nabízí stejné služby, jako tenkrát. Navštíví ho měsíčně něco kolem 100 tisíc uživatelů, které jsou většinou ve věkové kategorii 8–14 let. Do ledna 2017 byl Alík součástí mediální skupiny MAFRA a vypadalo to, že se o tuto službu nikdo nestará a starat nebude. V lednu ho převzal Ing. Mojmír Mojzák, který sestavil tým programátorů a expertů, kteří službu opět uvádějí do použitelného stavu.

O ou, aneb budeš večer na ajsku?

I když Alíka někteří nepoznali či nepoužívali, ICQ („I Seek You“) a jeho charakteristické ohlášení příchozí zprávy znali určitě. Tento jednoduchý komunikátor byl na výslunní na konci prvního desetiletí nového milénia. ICQ bylo vyvinuto mnohem dříve, a to v roce 1996. První verze byla vyvinuta izraelskou společností Mirabilis, avšak většina uživatelů má tohoto kecálka spojeného se společností AOL, která ho od Mirabilis odkoupila v roce 1998. Bylo to právě ICQ, které se stalo jedničkou na trhu služeb pro instant messaging. Služba stavěla na protokolu OSCAR (tedy Open System for CommunicAtion in Realtime), který byl vyvinut společností AOL. Ta tento protokol používala i ve svém druhém komunikátoru – AIM. Někteří neoficiální klienti využívali protokolu „Talk To OSCAR“, nicméně jeho podpora byla v roce 2005 ukončena.

ICQ bylo dost populární i u nás v České republice. Podporu mu zajišťoval nejprve Centrum holdings, poté provozovatel televizní stanice Nova. V roce 2014 se společnost AOL rozhodla celou službu prodat a o zájemce nebyla nouze. O ICQ usilovalo celkem šest společností a dle spekulací byl mezi nimi i Seznam.cz – ten to však popírá. Od AOL si nakonec celou službu převzala ruská firma Digital Sky Technologies, který ji dodnes stále udržuje při životě a zásobuje ji novými funkcemi. Přes ICQ si už klidně můžete zavolat, nebo vést videohovor. Odkoupení ruskou firmou dává smysl – v Rusku a některých postsovětských zemích je ICQ stále populární, zatímco západní svět dal raději přednost sítím jako Facebook, Skype či WhatsApp. Otázkou zůstává, kdy i v těchto zemích ICQ ztratí svůj „šmrnc“ úplně stejně, jako tehdy u nás…

Kromě komunikace se přes ICQ hrály i různé hry – mezi ty nejznámější patří Zoopaloola, Rock Paper Scissors nebo WarSheep.

České sociální a komunitní sítě a chaty, které jsme všichni znali…

Velké portály jako Seznam či Centrum provozovali kromě e-mailových schránek další komunikační služby, které byly kdysi dávno oblíbené, dnes už ale některé z nich patří někomu jinému.

Začněme u Seznamu – ten provozuje celkem dvě služby, které umožňovali spojení s ostatními lidmi. V rámci třídy jste si mohli psát přes Spolužáci.cz a pokud jste toužili po otevřenějším chatu, mohli jste si psát přes Lidé.cz. Nezájem o tyto služby započal s nástupem zahraničních sociálních sítí jako byl Facebook. V Seznamu si toho byli vědomi a proto svoji službu Lidé.cz pojali nově spíše jako seznamku, která si své postavení na trhu drží. V případě Spolužáků však žádná změna či inovace neproběhla a dá se těžko předpokládat, že v této službě aktivně přibývá čím dál více nových tříd a uživatelů. Design je stále stejný po několik let a služba je spíše vnímána jako archiv vzpomínek pro ty, kteří službu v minulosti používali – ale ruku na srdce, kdo si kdy naposledy otevřel Spolužáky? Já naposled v osmé třídě na základní škole…

Jedna z prvních verzí XChatu.

Populární byly také veřejné chatovací služby a nástroje, pro které byly charakteristické stálé či soukromé chatovací místnosti, které byly specifické pro nějakou oblast ať už zájmovou, nebo geografickou. Jedním z takových byl XChat.cz, který v minulosti od skupiny studentů liberecké Technické univerzity převzal Centrum.cz. Své umístění si získal nejen díky tomu, že nabídl alternativu k tehdejším Lidé.cz, ale také proto, že jeho používání na mobilních telefonech umožňoval jeden z trojice operátorů naprosto bezplatně. Koncept veřejných chatů byl skvělý na poznávání nových známostí, které se pak ze světa virtuálního staly realitou. Každá chatovací místnost měla svůj příběh a lidi, kteří do ní neodmyslitelně patřili. Jestli je o podobné služby stále zájem je těžké říct. V sobotu odpoledne je na XChatu aktivních něco kolem 1600 uživatelů. Pravda, není to úplně malé číslo, nicméně bývalo jich mnohem více – zvláště v době, kdy se uživatelé předháněli, kdo bude mít nachatováno co nejvíce hodin. Služba také změnila svého majitele – v současné době se o službu starají nadšenci, kteří od Centrum Holdings odkoupili nejen XChat, ale také i přidružená Fotoalba.cz.

Cestou seznamování šel i web Líbímseti.cz, který také ve své podobě pokračuje dodnes. Byl založen s myšlenkou internetové seznamky, ale kromě ní nabídne i různá fóra, chat, blogy, nebo i horoskopy. Dle Wikipedie mělo „líbko“ největší vzrůst v roce 2008, kdy se služba mohla pyšnit 270 000 unikátních uživatelů. Od té doby se popularita této služby snižovala. V roce 2010 ji dosavadní majitel a prodal. Kromě Líbímseti.cz byl pro seznamování byl určen i XTeen, ten se však dnešní doby z finančních důvodů nedožil.

Stejně jako teď vzpomínáme na služby, které jsme ještě před několika lety používali, možná budeme vzpomínat i za několik let na Facebook nebo Twitter. Možná teď to zní nereálně, ale schválně – určitě jste si někdy řekli, že je nemožné, aby Xchat či Líbímseti.cz měli někdy rapidní úbytek uživatelů…

 

Foto:
Hlavička článku: rajce.cz, hernimag.cz, czicq.cz, novinky.cz, steakylziapixely.cz, swmag.cz

 

Milan Kurka

V redakci časopisu jsem třetí rok a stále mě to neuvěřitelně baví – stejně jako FIT! Obě tyto věci spojují mé největší záliby v jednu – a to psaní o informatice. Kromě časopisu jsem předsedou klubu FIT++, kde kromě jiného organizuji akci pro nové studenty Hello FIT!. Přizván jsem byl také k organizaci fiťáckého Seznamováku, pravidelně mě můžete vidět na různých fakultních akcích a … prostě je toho hodně. :) Ve volném čase se věnuji grafice, webařině a výletům do neznáma, protože život přeci není jen počítač. :) Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.