Laboratoř SAGElab

Laboratoř SAGElab vybavená zobrazovacím zařízením s rozlišením 8K+ je společným pracovištěm CESNET, FIT ČVUT a FEL ČVUT. Nachází se v posledním patře budovy A, v místnosti A-1452, Thákurova 7. Laboratoř je přístupná studentům a zaměstnancům ČVUT i dalších vysokých škol. Můžete se přijít seznámit s moderními technologiemi, poslechnout si přednášku během některého z Grafických čtvrtků ve vysokém rozlišení nebo se přímo aktivně zapojit do činnosti studentské skupiny Grafit nebo dokonce získat atraktivní téma bakalářské či diplomové práce.

Laboratoř SAGElab vznikla instalací LCD stěny složené ze 16 monitorů v Institutu intermédií na FEL ČVUT v roce 2013, na základě spolupráce sdružení CESNET, FEL ČVUT a FIT ČVUT. V roce 2014 byla LCD stěna přesunuta do samostatných prostor v budově A na FIT ČVUT a rozšířena na 20 monitorů.

Vizualizační stěna s velkým rozlišením umožňuje zobrazení více aplikací současně, jež mohou být spuštěny na vzdálených počítačích kdekoliv ve světě.

Obraz s rozlišením 8K+

LCD stěna má rozlišení 9600 x 4320 bodů, označované jako 8K+. Je tvořena speciálními LCD monitory s velmi tenkými rámečky, kde vzdálenost mezi dvěma sousedními pixely na dvou monitorech je pouze 6 mm. Zásadní výhodou je možnost vizuální analýzy velkých modelů, datových souborů a fotografií tak, že současně můžeme sledovat celkový pohled poskytující kontext i jemné detaily v libovolném místě, bez nutnosti změny rozlišení nebo výběru částí obrazu. Stěna umožňuje také sledovat až čtyři 4K video záznamy souběžně. Modely, data a aplikace pro jejich zpracování mohou být umístěny kdekoliv na světě, kam vede dostatečně rychlá síť. Zobrazení výstupů programů běžících na lokálních nebo vzdálených počítačích na LCD stěně řídí software SAGE2 (Scalable Amplified Group Environment). Jde o druhou generaci software, která je založena na webových technologiích (HTML5, Websockets, kód v jazyce Javascript). Software SAGE2 byl vyvinut převážně na Univerzitě v Illinois v Chicagu (UIC). CESNET a FIT ČVUT se podílí na jeho rozvoji, do kterého se mohou zapojit i studenti. Pro zpracování a ukládání dat je možné využít výpočetní a úložné kapacity e-infrastruktury CESNET. Dodavatelem LCD stěny byla firma AV Media, a. s. Jedná se o nejmodernější zařízení tohoto typu v České republice. Více se o laboratoři SAGElab můžete dozvědět na stránkách http://sage.fit.cvut.cz.

Grafit a grafické čtvrtky ve vysokém rozlišení

Grafit je skupina studentů se zájmem o grafiku, grafické aplikace a vizualizace. Jednou z aktivit skupiny Grafit je pořádání tzv. Grafických čtvrtků ve vysokém rozlišení. Zpravidla každý druhý čtvrtek večer se v laboratoři SAGElab konají přednášky odborníků s využitím grafických materiálů. Doposud jsme se tak mohli dozvědět zajímavosti například o elektronových mikroskopech, makrofotografii, mapových aplikacích, 3D skenování památek nebo odborné zajímavosti o slunci z pohledu astronoma. Informace o akcích skupiny Grafit je možné nalézt na Facebooku na stránce https://facebook.com/GrafitCVUT.

Během grafických čtvrtků se můžete dozvědět zajímavosti o elektronové mikroskopii …

Zpracování a přenosy videa, interaktivní aplikace

Laboratoř SAGElab je vybavena technikou a softwarovými nástroji také pro zpracování a přenos videa o vysokém rozlišení i pro tvorbu interaktivních grafických a síťových aplikací. K dispozici je 4K televizor, 3D autostereo monitor pro pozorování stereoskopického obrazu bez brýlí, 4K kamera a různé interaktivní nástroje jako např. Kinect nebo gyroskopická myš.

Sdružení CESNET

Sdružení CESNET se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií a provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET pro vědu, výzkum a vzdělávání. Tato e-infrastruktura zahrnuje celorepublikovou vysokorychlostní síť, výpočetní a úložné kapacity a prostředky pro distanční spolupráci jako například videokonference. Laboratoř SAGElab je připojena k síti CESNET linkou o kapacitě 10 Gb/s. V případě potřeby je možné kapacitu zvýšit na několik desítek Gb/s. Prostřednictvím sítě CESNET je možné komunikovat vysokou rychlostí s partnerskými pracovišti v Evropě přes evropskou akademickou síť GÉANT a přes další mezinárodní linky i s pracovišti v dalších částech světa.

… nebo jak probíhá 3D skenování památek.

Zapojte se do budování laboratoře SAGElab

Laboratoř SAGElab je přístupná pro práci studentů, doktorandů a zaměstnanců ČVUT i dalších vysokých škol, výzkumných institucí a pracovišť připojených k e-infrastruktuře CESNET. Zájemci o využití a spolupráci při dalším rozvoji a využití laboratoře jsou vítáni. Studenti mohou získat zajímavé téma bakalářské nebo diplomové práce nebo se zapojit do spolupráce na projektech s některým z partnerů v oblasti výzkumu nebo průmyslu. Po dohodě je pracoviště k dispozici i pro komerční aktivity firem.

Kontakt:
Ing. Jiří Chludil, jiri.chludil@fit.cvut.cz, tel.: 224 357 968
Dr. Ing. Sven Ubik, ubik@cesnet.cz, tel.: 224 355 235

 

Autor: Dr. Ing. Sven Ubik