Seznamovák FIT 2021

Každoroční seznamovací kurz Fakulty informačních technologií ČVUT, jehož historie sahá až do roku 2010, i letos přivítal stovky studentů do vysokoškolského života. Pro spoustu čerstvých maturantů takový přechod znamená spoustu stresu a nejistoty, možná i proto je Seznamovák FIT velice úspěšným počinem, který zaručeně novým ajťákům usnadní studium a řádně je připraví na všemožné nástrahy. 

Maturitka u konce, nastaly prázdniny a čekají mě dva měsíce naprosté pohody. Než bych ale stačil říct „Progtest”, nebezpečně se blíží začátek semestru na FITu a najednou je moje mysl opět přeplněná nejrůznějšími starostmi: „Jaké to tam asi bude? Zvládnu si na nové škole najít nějaké kamarády? Co když vyletím hned na začátku?“. Počet nejistot a katastrofických scénářů exponenciálně roste. Naštěstí objevuji Seznamovák! 

Praha – Hlavní nádraží. S kufrem, batohem a kytarou se nešikovně blížím k místu srazu. Organizátoři v červených mikinách vybírají od budoucích účastníků všechny potřebné dokumenty a peníze. „To jsou vařečky?”, pomyslím si při pohledu na neobvyklé vybavení všech organizátorů. Z myšlenky mě vytrhne až rázný pokyn pro přesun k vlakům. 

[1] Organizátoři Seznamováku během jedné z aktivit

Sedím v šestimístném kupé s pár dalšími lidmi, které jsem v životě neviděl. Netrvalo to ale dlouho a dali jsme se do řeči o našich životech, o fakultě, o PKM… „Moment, co je PKM?”, ptám se zaraženě, protože o ničem takovém jsem ještě neslyšel. A touto formou se dozvídám o přípravném kurzu matematiky, který se určitě vyplatí začít dělat dříve, než po seznamováku (což byl můj případ).
A jsme tu! Vlak zastavuje ve stanici Plasy a my se dáváme na organizovaný pochod směrem k rekreačnímu středisku Máj. Tam strávíme následujících pár dní. Vařečky nám už tak zvláštní nepřišly, zajímavé bylo ale vystoupení místních domorodců ve formě prapodivného tanečku. Později se však ukázalo, že se nejedná o žádné domorodé obyvatelstvo, nýbrž o další organizátory, kteří se mezi sebou různě sázeli a hecovali. To nám později přineslo spoustu úsměvných momentů.
Ve středisku Máj jsme si za ty čtyři dny užili spoustu zábavy. Ať už v podobě promyšleného programu a nápaditých her nebo volné večerní rekreace, když se otevřel kiosek. Hry otestovaly naši fyzickou i duševní zdatnost a ukázaly nám, jak budou vypadat jednotlivé předměty na FITu. Moc se mi líbila snaha organizátorů rozdělit nás do týmů podle studijních skupin, mohli jsme se tak lépe seznámit s lidmi, se kterými se během studia často uvidíme. Nedílnou součástí programu byly i přednášky o studiu na fakultě, které obsahovaly i velmi praktické tipy o tom, jak jednotlivé předměty zvládnout, aniž by nás to stálo absolutní psychické vyhoření.

[2] Seznamovák tvořila široká škála tematických her, mezi kterými si každý najde to svoje

Seznamovák končí a vracíme se domů. Odvážíme si s sebou spoustu odměn za úspěchy v jednotlivých hrách, vyšší šance na zvládnutí studia a nespočet nových kontaktů. Zjistil jsem, že se skutečně není čeho bát (kromě Progtestu, toho se pořád bojím), protože organizátoři nám představili studium na FITu opravdu takové, jaké je a teď na začátku semestru to pro mě není až takový skok do neznáma. Jaký je tedy závěr? Jeďte na Seznamovák (a dělejte PKM)!

Foto: Seznamovák FIT

Autor: Matěj Vlček