Představujeme Laboratoř otevřených dat – OpenDataLab

FIT ve spolupráci s firmou Profinit EU zpřístupňuje Laboratoř otevřených dat (OpenDataLab). Laboratoř využívá tzv. otevřená data, což jsou informace a data zveřejněná na internetu, která jsou úplná a snadno dostupná. Tato data lze využít ve všech oblastech běžného života. Nevěříte? Přijďte se podívat!

Představte si situaci, kdy znáte přesný počet parkovacích míst v centru Prahy a víte, kde najdete právě teď volné místo k zaparkování. Zkuste si představit, že jste dokonce schopni přesně předvídat, v jaké ulici ve městě vám teď můžou s největší pravděpodobností ukrást auto nebo se vloupat do domu. Na základě zpracování údajů na úrovni obcí nebo dokonce ulic lze díky výzkumu otevřených dat brzy očekávat skutečnou revoluci nejen v běžném životě, ale i při práci policie nebo v rámci hospodaření státu.

Nově tak bude možné využít zpřístupněné informace v podobě otevřených dat od správy státu, přes hlasování politiků až k odpadkovým košům, které si samy řeknou o vyvezení. V pražském Karlíně se vám také může lehce stát, že projdete kolem chytré lampy, která vám umožní připojit se k internetu, zjistit intenzitu provozu nebo aktuální místní stav ovzduší. A to vše díky otevřeným datům. Cílem je výrazně zjednodušit každodenní život obyvatelům měst.

Jedním z míst, kde se taková data shromažďují, analyzují a zpřístupňují pro efektivní využití v praxi, je i nová laboratoř OpenDataLab na naší fakultě. Naše laboratoře jsou tu nejen pro výzkumnou práci, ale i pro studenty FIT, kteří tak budou mít jedinečnou příležitost zkoumat data o dopravní obslužnosti, hospodaření státu, životním prostředí a mnoha dalších oblastech, a to formou semestrálních a závěrečných prácí.

Zveme vás ve spolupráci s firmou Profinit EU na slavnostní otevření laboratoře OpenDataLab, které proběhne ve středu 20. února 2019 v 10:00 v místnosti A-1455. Získáte tak lepší představu o tom, co vás v nové laboratoři čeká a jak se můžete aktivně zapojit do nejrůznějších projektů.

Foto: Milan Kurka

Pavla Bradáčová

Moje první známka na vejšce byla vydřená trojka ze základů informatiky. To je smutný fakt vzhledem k tomu, že už rok pracuju na FIT. Druhá zásadní smutná informace je ta, že v době mých studií na ČZU se ještě udělovala čísla a ne písmena. Takže to bylo asi tak někdy v pravěku. Chtěla jsem vystudovat žurnalistiku, ale místo toho jsem se přes dojení krav dostala až k zahradní architektuře a na tříletý skok na Ministerstvo zemědělství. Mám čtyři děti. Tedy vlastně dvě děti a jednoho manžela. Čtvrtým dítětem jsou pražské Suchdolské listy, kterým šéfuju. A i přes tuhle svou praletitou historii jsem ráda, že jsem ještě pořád FIT :-) Kontaktovat mě můžete na bradapa1@fit.cvut.cz.