ics 2019 Sajdoková Kříž

Z účastnice lektorkou kurzu programování ICS

Introduction to Computer Science (ICS) je letní kurz pro středoškoláky pořádaný již třetím rokem  Fakultou informačních technologií ČVUT ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou. Letos, oproti minulým ročníkům, se jednalo o unikátní spolupráci hned tří univerzit – FITu, amerického Stanfordu a turecké Koc University. Kvůli omezením způsobenými koronavirem se celý kurz konal online, rozložen místo tradičních dvou týdnů do týdnů tří, tak aby účastníci nezapomínali také na pohyb a čerstvý vzduch.

Já jsem se kurzu zúčastnila v loni jako student a letos se mi naskytla možnost stát se lektorem. Ráda bych vám proto nastínila pohled z obou stran.

ICS z pohledu účastníka 2019

V létě roku 2019 jsem se ze zvědavosti (a oťukávání, kam bych případně chtěla jít na vysokou školu) přihlásila na ICSko. Těšila jsem se, že konečně uvidím fakultu a zjistím, jak to na vysoké škole funguje. Velká výhoda této akce je, že všechny koncepty se podávají stravitelně, a tak je pochopí i úplný začátečník (i třeba #programátorzačátečník). Nutno dodat, že začátečníků je tam spoustu a moc mě to těší. Ale k tomu se ještě dostanu. 😊

Pro mě programování do té doby bylo založené na googlení a černé magii – ono mi to prostě vyšlo, jupí! A tak mi chyběla pevná půda pod nohama, osahání si úplně nejzákladnějších konceptů a psaní kódu, který po mně pochopí i někdo jiný (nebo třeba já sama za týden). To vše mi ICSko dalo během dvou týdnů.

Pořád si pamatuju neskutečné nadšení a ochotu všech vyučujících. Těžko věřit, že už je to rok zpátky. Během času na programování se mě vždy minimálně jeden z nich zeptal, jak to jde, jestli nepotřebuji pomoct a případně mi poradil, co  můžu udělat lépe. ICSko mi dovolilo poznat nové kamarády a fakultu, na které teď studuji. Někteří, stejně jako já, na FIT i zamířili.

[1] programování hry Breakout

Jeden z vtipných zážitků bylo házení pomerančů, mandarinek či jablek na přednáškách. Jak, ptáte se? No, máte-li otázku, přemýšlíte, a to si přeci zasluhuje odměnu! Ergo za dotaz po tobě hodí přednášející třeba mandarinku a pochválí tě. Hned se tak každý, kdo něčemu nerozumí osmělí a nebojí se zeptat. A to se vyplatí všem!

ics 2019
[2] studenti ICS na FIT ČVUT

 ICS z pohledu lektora 2020

Při projíždění osnov kurzu na začátku léta mě znovu pozitivně překvapilo, jak efektivní kurz je. Za tři týdny účastníci zvládnou základy programování a grafiky i vlastní projekt. Během kurzu mi došlo ještě něco jiného. Přihlásil se i zlomek lidí, co věděli, že být ajťákem nejspíš nechtějí, ale čistě pro rozšíření obzorů si zkusili dát přihlášku a ono to vyšlo. Koncepčně vědět, co dělá program, a zvládnout algoritmizovat nějaké úlohy se v dnešní době hodí, myslím, každému, i když nebude ajťák. A tak mě zahřálo u srdíčka, že jsem měla možnost i přesně s takovými lidmi spustit jejich první program a je nadchlo, že program skutečně funguje a dělá to, co mu bylo vysvětleno. Tedy, jen a pouze(!), co mu bylo vysvětleno. 

Myslím, že ICSko spoustě lidem zpřístupní a zatraktivní informatiku, a tak to s výběrem budoucích povolání nebudou mít tak jednoduché, jak si možná mysleli. Navíc naše vysoké školy jsou většinou zaměřené jen na jeden obor, v kterém jdou do hloubky, a tak je zde ideální příležitost zkusit si co programátor dělá, aniž by se člověk rovnou upisoval na vysokou školu.

Praktické hodiny probíhaly po malých skupinkách, každému jsme se tak mohli věnovat individuálně. Pro většinu studentů, které jsem vyučovala, proběhlo první setkání s programováním už dřív. O to rychleji se chytali nových myšlenek a dokázali si radit navzájem. Velice se mi líbilo, že i přes převedení do online ICSko neztratilo šťávu a studenti si mohli zažít plnohodnotný kurz se vším všudy.

Kurz ICS je ideální na to vyzkoušet si učit. Třebaže jste nikdy nikoho nic neučili a moc nevíte jak začít, ale máte zkušenosti s programováním. Všichni vyučující jsou ochotní a pomohou vám. Konalo se i přípravné školení. Letos nám navíc bylo zapůjčeno vybavení potřebné na kvalitní streamování. Tímto chci říct jedno velké díky všem, kteří se o kurz ICS starají! 

[3] nahrávací zázemí

Nejdůležitějším a závěrečným bodem na programu ICSka jsou finální projekty. Měla jsem možnost vést studenty s nevšedními projekty, jako simulace pohybu tělesa v gravitaci, sudoku i s generací a checkováním hracího plánu. Byly i originální projekty třeba vykládání karet nebo takové klasické, ale o nic méně obtížné – flappy bird, dáma, tic tac toe a hangman.

Byly to sice náročné tři týdny, spousta nočního debuggování programů se studenty přes online platformy v průběhu večerních konzultací, ale je to nesrovnatelné se zkušenostmi, co jsem získala. Poprvé jsem si zkusila učit programování, dělat konzultace k projektům, debuggovat tolik cizích kódů, rozfungovávat na různých počítačích prostředí na psaní kódu a knihovny, poznala jsem nové lidi z FITu, nadšené středoškoláky se zájmem o programování a mohla bych pokračovat dál a dál. Zkrátka ICSka se vyplatí zúčastnit jako účastník i jako lektor!

[4] lektorka Eliška a její skupina

P. S.: Doufám, že příští rok se uvidíme prezenčně a tenhle skvělý kurz dá středoškolákům možnost nahlédnout do budov, menz a tajů univerzitního prostředí stejně jako minulé ročníky. Letošní ročník byl za to náhradou pln experimentů. Za zmínku stojí pair programming,  pro lektory psaní na grafickém tabletu, online icebreakery, hra Mafie a třeba Discord párty. Zkrátka na ICSku se nikdy nenudíte, ať jste kdokoliv a děláte cokoliv.

P. P. S.: Letos kurz proběhl v Pythonu, což je myslím velmi pozitivní změna. Když něco potřebuju udělat rychle (sice možná né tak efektivně), Python je na to jako stvořený. Zvyk je železná košile, a tak mi středník sem tam na konec řádky přeci jen ujede. To už je ale jiná pohádka:) Na učení základů programování a grafiky – skvělá volba!

Foto:
[1-2] ICS 2019
[3-4] ICS 2020

Chcete se zapojit do výuky nebo příprav ICS? Ozvěte se nám na mail ics@fit.cvut.cz.

Anna Sajdoková

K programování jsem se dostala přes ICSko a FIKS. Když zrovna nedělám ProgTest, chodím někde po horách, sleduju seriály, něco organizuju nebo visím na skále. Kontaktovat mě můžete na sajdoann@fit.cvut.cz.