Útěk ze safari aneb FIKS soustředění 2022

Pokud jste se na konci dubna nacházeli ve Štědroníně a okolí a měli jste štěstí, mohli jste narazit na partu středoškoláků zaníceně diskutujících o tom, která linuxová distribuce je nejlepší (a proč je to zrovna Arch Linux) nebo jak že přesně funguje ten algoritmus KMP. Kde se tam vzali? Konalo se tam totiž soustředění Fiťáckého informatického korespondenčního semináře neboli FIKSu, který naše fakulta pro středoškoláky každoročně pořádá. Úlohy letošního 9. ročníku se nesly ve znamení stavění vlastní ZOO a celý ročník byl historicky rekordní. Zapojilo se do něj neuvěřitelných 266 středoškoláků! Úspěšní řešitelé se na FIT dostali bez přijímaček a ti nejlepší byli pozváni právě na týdenní jarní soustředění, letos s tématem safari. Zajímá vás, co všechno tam zažili? Přečtěte si, jak na něj vzpomíná účastnice Emma.

Neděle

Bylo 24. dubna 2022. V pražských Roztylech sice lilo jako z konve, ale my jsme se neohroženě scházeli, neboť jsme všichni byli velmi natěšeni na náš výlet na safari. Společně jsme nasedli do autobusu a začali se pomalu seznamovat s lidmi, které jsme zatím znali jen pod discordovými přezdívkami a se kterými strávíme následující týden. Přestože jsme se cestou ztratili, do Štědronína jsme dojeli v pořádku a v dobré náladě a po krátké prohlídce pokojů jsme již hráli různé seznamovací hry. Díky tomu teď například víme, kdo používá Arch Linux nebo kdo pochází z Prahy.

Seznamovačky
[1] Seznamovačky

Poté jsme již s novými kamarády povečeřeli guláš a následoval první přednáškový blok. Vybrat jsme si mohli buď přednášku o základech složitosti, nebo o tom, jakou složitost by měly různé problémy, kdybychom měli n paralelních procesorů. Večer nás ovšem čekalo nemilé překvapení. Na zvířata jsme se nepřijeli pouze dívat, exponáty safari budeme my sami. To se samozřejmě nikomu z nás nelíbilo, a tak jsme v první noční hře ověřovali různé schopnosti potřebné k útěku, například jak spolu umíme komunikovat, nebo jsme získali mapu, která je k našemu úkolu jistě také velmi důležitá.

Pondělí

Další ráno nás nejprve čekala rozcvička a až po ní (a po vydatné snídani) pro nás byly připraveny další dvě přednášky. Ostatně jako každý den (až na konečný počet výjimek). Tentokrát jsme měli na výběr mezi přednáškou o Ramseyho teorii a o základech teorie grafů, v druhém bloku pak mezi přednáškou o prohledávání grafů nebo o reverzním inženýrství, kde nám bylo názorně ukázáno, jak jde přes sedmiřádkový program v jazyce C otevřít například kalkulačka.

Na přednášce
[2] Na přednášce

Po obědě jsme se vydali na výlet na nedaleký hrad Zvíkov, ale ani tato cesta nebyla nijak obyčejná. Kromě toho, že jsme část ušli ve skupinkách, kde některým z nás chyběly nohy, a že jsme po cestě stavěli lidské pyramidy, měl každý přidělený ještě svůj osobní úkol. Zatímco já jsem poté, co jsme přešli nějaké rozcestí, hrála kámen-nůžky-papír, jiní v podobné situaci objímali stromy, další mňoukali… Na hradě nás také nečekala nějaká obyčejná prohlídka. Místo toho jsme stavěli hrady z písku, ověřovali, zda lidé opravdu mají rádi ananas na pizze, sbírali rostlinky, natáčeli rozličné filozofické reklamy na kameny nebo tvořili opravdová umělecká díla, což byly některé úkoly z binga. Pozor, to už jsme plnili s vědomím, že za to získáme body do celotáborové hry. A s tou vše začne být ještě zajímavější.

Nejprve jsme však došli zpět do rekreačního střediska, kde nás po večeři opět čekala přednáška. Tentokrát o regulárních výrazech nebo o kombinatorické teorii her. Pak nám byla představena celotáborovka, tabulka, do které každý po obdržení bodů mohl umisťovat čtverečky své barvy, tím budovat svůj výběh a obkličováním dokonce získávat i původně cizí území. Nicméně už její představení se neobešlo bez příspěvku do #500 (kanál na Discordu s chybovými hláškami HTTP 500, pozn. red.). Naštěstí pro celotáborovku jsme ale body obdrželi až později, a tak jsme po zbytek večera jen poklidně hráli deskovky bez nějakého zvýšeného zájmu o ni.

Úterý

Třetí den začal opět rozcvičkou, snídaní a dvěma bloky přednášek. Tady se ale musíme vrátit k celotáborovce, protože jsme již dostali první body. Někteří tak začali budovat svá impéria, jiní s umisťováním svých bodů vyčkávali a jistá skupina lidí, kterou zřejmě jejich proměna v exponáty moc nepotěšila, začala vymýšlet, jak celotáborovku shodit. Vzhledem k tomu, že zrovna na pokoje této skupiny účastníků signál celotáborovky nedosáhl, stala se tato jejich snaha takovým veřejným tajemstvím, jelikož se ji pokoušeli shodit v přestávkách mezi programem na chodbě. Zpět ale k přednáškám. V prvním bloku tentokrát byla na výběr přednáška o pozičních hrách nebo o geometrii a v druhém se vybíralo mezi přednáškou o šifrování nebo o vyhledávacích stromech.

Odpoledne se z nás opět stali majitelé ZOO (jako v celém letošním FIKSu) a konečně jsme opravdu stavěli naše safari. K tomu jsme samozřejmě museli získat nějaká ta skutečná zvířata. Využili jsme na to různé znalosti a schopnosti: znalost linuxových distribucí, šachy, paměť i umění vyplňování formulářů. Po večeři opět následovala přednáška, tentokrát jen jedna, kde nám organizátoři vysvětlovali, jak funguje studium na VŠ, konkrétně na FITu, a byl nám ukázán i systém ProgTest. Poté pokračovali vysvětlováním, jak funguje věda, vědecké články a časopisy. Po přednášce jsme šli znovu ven a hráli jsme další hru, jejímž cílem oficiálně bylo získávat křížky a kolečka střídavě ze dvou stanovišť. Neříkám, že nám to nešlo, ale kdyby bylo cílem unavit orgy, tak jsme to zvládli ještě lépe.

[3] Stavba safari v plném proudu

Středa

Středa začala už klasicky rozcvičkou, snídaní a dopoledními přednáškami. Mluvilo se nejprve o lineární dynamické kryptoanalýze a vyhledávání v textu a v druhém bloku pak o neuronových sítích. Odpoledne jsme jakožto hlasy v hlavě schizofrenika Johna defenestrovali, kradli dveře na Strahově, instalovali Arch Linux nebo zapalovali banky. Mimochodem myslím, že toto je den, kdy celotáborovka „padla“ poprvé, a to bylo ještě chtěné.

[4] Odpoledne se schizofrenikem Johnem

Už při úterní večeři v jídelně jako předzvěst dnešního večera, noci a rána visel jídelníček, kde stálo, že ve středu bude místo večeře balíček řízků. Ale to jsme díky blažené nevědomosti v případě těch, pro které to byla první šifrovačka, nebo smířlivé bezstarostnosti u těch, kteří se šifrovačky již zúčastnili a ví, že stejně nic proti moci orgů nezmůžou, ale aspoň jsou opravdu připraveni co se teplého oblečení týče, nijak víc neřešili. Na večeři jsme skutečně nešli, byla nám vysvětlena pravidla, předány řízky, dokonce i uvařen čaj a mohli jsme vyrazit. Po vyřešení první šifry jsme se na nejméně 11 hodin vzdali tepla domova a spánku a vydali se na asi 20km cestu po lesních cestách, silnicích i opuštěnou chatovou osadou (asi) nebo bahnem. Orgové ale byli překvapivě milosrdní a dávali nápovědy častěji, než bych čekala (ne, to není stížnost a nechci, aby se to měnilo, prosím…). Ráno pak byla jen druhá přednáška, a to buď o segmentových stromech, nebo o tom, jak programovat efektivně.

Čtvrtek

Ve čtvrtek odpoledne jsme nejprve hráli různé teambuildingové hry a poté kefu, což nechci dále popisovat, abych nepřipravila budoucí účastníky, čtou-li to nějací, o překvapení. Pak jsme ještě nanosili dříví k ohništi a měli jsme volný čas až do večeře. Pokud se nemýlím, velká část účastníků zbytek tohoto odpoledne strávila v dříve nedostupné svatyni – serverovně, protože teď už se celotáborovka rozbíjela i sama o sobě a nikdo nevěděl proč. Aby toho ale nebylo málo, tak se další skupina účastníků úspěšně pokusila o phishing a získala i údaje k Superorgovi (administrátorský účet k celotáborovce). Každý, kdo naletěl, byl odměněn rickrollem.

[5] Hrajeme tajemnou kefu

Večer jsme si prošli řešení všech úloh letošního ročníku FIKSu a všichni tak už víme, jak se měly řešit úlohy Krmení nebo Vchod. Poté se u ohně zpívalo a hrálo na kytaru a každý si mohl upéct buřt. Protože jsme ale všichni byli unavení ze šifrovačky, skončil táborák překvapivě brzy.

Pátek

Další ráno byla poslední rozcvička, po ní snídaně a poslední přednášky. V prvním bloku jsme si mohli vybrat mezi zpracováním přirozeného jazyka a řešením těžkých problémů a úplně poslední přednáškou byla přednáška o time managementu. Pak nám byl vysvětlen odpolední program: contest. O poledním klidu jsme si měli domluvit týmy o 2–3 lidech (až na konečný počet výjimek, samozřejmě). Když nastal ten správný čas, každý tým dostal přidělen jeden počítač, měli jsme na výběr z několika jazyků (v odevzdávači šlo vybrat mezi C, C++, Pythonem a Javou) a několika textových editorů, dostali jsme 13 problémů a nějakých 5 hodin na řešení. Kromě poslední slabé hodinky, kdy se výsledkovka zmrazila, jsme mohli stále sledovat, jak jsme na tom oproti ostatním týmům.

[6] Řešíme contest

Po večeři nám orgové vysvětlili řešení všech problémů z contestu a pak následovalo vyhodnocení celého semináře i celotáborovky. Nejlepší řešitelé si odnesli trička FITu (za rok třeba už FIKSácká?) a i za celotáborovku jsme vyhráli hodnotné ceny: klávesnice, knihy s informatickými, matematickými i úplně jinými tématy, USBčka (i to památné, co se válelo v hlíně při první noční hře), bloky, klíčenky, lahve na pití… Orgové nezapomněli ani na nápaditou scénku, a dozorci se tak vrátili zpět do své ZOO a projekt safari zatím opustili. Zbytek večera už jsme pak strávili hraním deskovek ve společnosti jídla, Kofoly, ale hlavně všech nových přátel, které jsme poznali za tento pěkný týden a ze kterých (jednou) třeba budou naši spolužáci na FITu.

[7] Jsme FIT
[8] Live vyhodnocení celotáborovky
[9] Tak jakou cenu si vybrat aneb rozhodovací paralýza

Všem organizátorům i spoluúčastníkům moc děkuji za soustředění i za seminář jako takový, byl to moc skvělý týden (a moc skvělý půlrok, co FIKS řeším) a těším se na další ročník!

Foto:
[1–9] FIKS

Kristýna Klesnilová

Na FITu studuju bakaláře na oboru Znalostní inženýrství, a abych školu poznala i z jiné stránky než jen z té studijní, rozhodla jsem se přidat do redakce časopisu. Když o sobě zrovna nemůžu říct: „Nemám čas, dělám progtest”, tak si s oblibou kromě cppreference.com přečtu i nějakou jinou zajímavou knížku nebo se zvednu od počítače a vyrazím si ven zasportovat. Kontaktovat mě můžete na klesnkri@fit.cvut.cz.