Programmer’s Brain – studentský projekt na mezinárodní prezentaci DA-SPACE

V červnu 2018 studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze úspěšně reprezentovali Českou republiku během prvního mezinárodního demo dne v chorvatské Pule. Demo dnem vyvrcholil pilotní cyklus evropského projektu na podporu inovativních nápadů studentů – DA-SPACE.

Tým z FIT ČVUT ve složení Vít Medřický a Marek Foltýn prezentovali svůj projekt Programmer’s Brain – aplikaci, která každodenně zlepšuje přehled nad rozpracovanými projekty, šetří jeho čas a přispívá k efektivní organizaci práce. Projekt vznikl v rámci magisterských předmětů MI-NUR, MI-PCM a diplomové práce Marka Foltýna „Shere – Notes and Document Management Application”.

[1] Prezentace v chorvatské Pule
Co je tedy vlastně ten Programátorův Mozek zač?

V: Určitě jste už zažili, že pracujete na projektu a máte otevřenou spoustu záložek v prohlížeči, nebo několik aplikací najednou. Informace, se kterými potřebujete pracovat, jsou rozmístěny na několika místech (zdrojové kódy, dokumentace, issues, vlastní poznámky, komunikace s dalšími lidmi atd.) a je těžké a zdlouhavé se v nich orientovat. Často nevíte, kde co hledat, ztrácíte čas, někdy dokonce zapomenete, co jste vlastně chtěli udělat, a po půl hodině si uvědomíte, že jste se k tomu stále nedostali. A jedete znovu.

M: Jsme přesvědčeni, že takhle trpět nemusíme. Proč by tyto informace nemohly být všechny na jednom místě? Proč bychom měli pokaždé zjišťovat, co se od včerejška změnilo? Proč nemít asistenta, který to udělá za nás. A tak vznikl Programmer’s Brain.

V: Cílem Programmer’s Brain není nahradit všechny nástroje jednou aplikací pro všechno, ale umožnit přehled nad informacemi a v případě potřeby odkázat na příslušný nástroj (aplikace / webová stránka). A všechno aktualizované. Such Innovation. Much Good.

[2] Interaktivní widgety v Programmers’s brain
V jaké fázi vývoje Programmer’s Brain je?

M: V současné době máme prototyp macOS aplikace, která vznikla jako součást mé diplomové práce. Logika aplikace je znovupoužitelná i v dalších platformách, což nám usnadní plánované rozšíření na další operační systémy a web.

Co plánujete dál?

M: Rádi bychom, aby vývoj Programmer’s Brain pokračoval. Máme naplánované nejen další kroky, ale i strategii, jak se dostat na trh. Kromě vyvíjení nových funkcí a rozvoje pro další platformy plánujeme vytvoření krátkého videa, aby jasně a stručně ukázalo přínos Programmer’s Brain široké veřejnosti. Od toho si slibujeme, že získáme nadšení potenciálních uživatelů – podle zpětné vazby z několika prezentací si myslíme, že se nám to povede 🙂 No a naším důležitým cílem je vydat první veřejnou verzi.

[3] Programmer’s Brain pro macOS
V: Marek to shrnul dobře. Pro mě je Programmer’s Brain motivací, že programátořina a práce kolem ní by mohly jít příjemněji a efektivněji. Že bych při správné organizaci mohl u počítače sedět jen když je to opravdu potřeba a neplýtvat časem na rutinních úkonech.

Autor: Ing. Petra Pavlíčková, Ph.D.

Zdroje:
hlavička článku: autor
[1]–[3] autor