FIŤácká appka motivuje miliony lidí z celého světa zlepšit si kondičku

Tenhle start-up je tak trochu sám o sobě paradoxem. Vznikl totiž z nápadu dvou našich studentů IT. Spíš než v posilovně tráví přeci ajťáci většinu času shrbení za monitorem. Martin Mazanec a Matouš Skála udělali takovou malou revoluci, handicap přeměnili ve výzvu a vymysleli aplikaci na zlepšení celkové kondičky. Nová appka navrhne efektivní osobní cvičební plán na míru a uživatele provede jednotlivými tréninky pomocí videa.

Buď FIT nebo Žij FIT. To jsou slovní spojení, která charakterizují naši fakultu. Martin s Matoušem tato známá motta přetavili do reálné podoby prostřednictvím efektivního individuálního cvičebního plánu. Na počátku jejich kariéry stál úspěch v soutěži tuzemských mobilních aplikacích AppParade na téma re-engagementu, nebo-li jak motivovat uživatele danou aplikaci znovu otevřít.

[1] Aplikaci Fitify Workouts & Plans na AppParade prezentoval její autor Martin Mazanec.

[2] Odborná porota rozhodla, že nejzajímavěji si s tématem re-engagementu poradila aplikace Fitify Workouts & Plans, která má dnes formu komplexního fitness plánu a motivující re-engagementem ke zdravému životnímu stylu.
Kluci založili firmu Fitify Workouts, ve které nyní pracuje tým složený z více než 15 vývojářů, designerů, fyzioterapeutů a fitness trenérů. O technickou stránku věci se rovněž starají zejména studenti a absolventi FIT. „Doposud jsme dokázali oslovit více než osm milionů lidí po celém světě,“ říká Martin, a dokazuje tak touhu lidí udělat něco se sebou a pro sebe.

Osobní trenér v obýváku

Ve Fitify vyvinuli mobilní aplikace, které fungují jako domácí fitness trenér, a usnadňují tak splnění touhy žít jinak, lépe a zdravěji. „Měsíčně s námi cvičí 600 tisíc lidí,“ říká Martin. Aktuálně vyvinuli novou aplikaci, kterou si každý měsíc stáhne přes 120 tisíc uživatelů. „Tímto číslem jsme již dohnali globální konkurenci jako je Runtastic, Nike Training Club nebo 8fit,“ popisuje celosvětový úspěch Fitify. „Minulý rok jsme sestavili 18 milionů workoutů a spálili jsme 2,4 miliardy kalorií,“ přidává další neuvěřitelná čísla Martin.

[3] Aplikace Fitify navrhne efektivní tréninkový plán na míru.
Uživatelé si sami mohou říct, na čem chtějí zapracovat. Shodit nějaké to kilo, nabrat svaly, zlepšit kondičku nebo se vydat cestou zdravého životního stylu. Fitify podle vstupního dotazníku sestaví tréninkový plán každému na míru. Podle pocitů uživatele se pak tréninkový plán každý týden přizpůsobuje. Náročnější uživatelé si mohou vybrat jeden z 25 workoutů cílených na jednotlivé části těla či specifický typ tréninku, jako je yoga, stretching nebo třeba automasáž. Workouty s aplikací nevyžadují žádné speciální pomůcky a dají se absolvovat pouze s váhou vlastního těla. Oproti svým konkurentům ale Fitify nabízí i tréninky s mnoha fitness pomůckami, jako jsou činky, kettlebell, TRX, BOSU apod.

Už nemůžu!

Počáteční nadšení do cvičení je pryč. Dřu se tu týden jako kůň a pekáč buchet nikde. I s tím kluci z Fitify počítají. Obecnou pravdou je, že výsledky jsou na fyzičce znát až po šesti týdnech pravidelného cvičení. Když už jednou člověk začne, bylo by škoda to vzdát. Kluci proto vymysleli push notifikace, které uživatele motivují k pokračování ve cvičení. Jsou to sice jen slova, ale zasáhnou každého:

• „Sometimes later becomes never.“
  • „The best view comes after the hardest climb.“
  • „When you want to give up, remember why you started.“

Tyto „hecovací“ fráze dokáží připomenout uživateli, proč se cvičením vlastně začal a co stálo za jeho rozhodnutím něco udělat se sebou a se svým životem.

Mám tělo, ale i duši

Je sice fajn mít kondičku jako v sedmnácti, ale když je tělo ve stresu, je málo platné, že má biceps velikosti grapefruitu. Fitify proto plánuje rozšíření své aplikace i na podporu psychické pohody, která jde ruku v ruce se zdravou stravou. „Pracujeme na dvou aplikacích, které rozšíří tu stávající. Chceme se zaměřit na člověka jako na celek,“ vysvětluje Martin a dodává: „Uživatelé budou mít k dispozici jídelníček na míru včetně všech stravovacích omezení, od bezlepkové stravy přes jednotlivé alergeny až po keto dietu. Vytváříme pro to algoritmus ve spolupráci s fyzioterapeuty a fitness trenéry.“

Ve Fitify nezapomínají ani na klidový režim, a proto připravují aplikaci zaměřenou na tzv. audiomeditaci a mindfullness. „Spánek je klíčovou součástí našeho života a ve spojení s meditací je v podstatě alfou a omegou života takového, jaký jej chceme mít,“ uzavírá Martin.

[1,2] Lukáš Wagneter, Red Bull Media House

[Úvodní foto, 3] Fitify Workouts s.r.o.

Pavla Bradáčová

Moje první známka na vejšce byla vydřená trojka ze základů informatiky. To je smutný fakt vzhledem k tomu, že už rok pracuju na FIT. Druhá zásadní smutná informace je ta, že v době mých studií na ČZU se ještě udělovala čísla a ne písmena. Takže to bylo asi tak někdy v pravěku. Chtěla jsem vystudovat žurnalistiku, ale místo toho jsem se přes dojení krav dostala až k zahradní architektuře a na tříletý skok na Ministerstvo zemědělství. Mám čtyři děti. Tedy vlastně dvě děti a jednoho manžela. Čtvrtým dítětem jsou pražské Suchdolské listy, kterým šéfuju. A i přes tuhle svou praletitou historii jsem ráda, že jsem ještě pořád FIT :-) Kontaktovat mě můžete na bradapa1@fit.cvut.cz.