Magistrovák FIT aneb škola hrou

Letos na podzim se poprvé konal Magistrovák FIT – úvodní soustředění pro studenty prvního ročníku magisterského studia FIT ČVUT v Praze (FIT). Této akce jsem se účastnil. A i když jsem ze začátku měl více či méně pochybnosti (smrdělo to betatestem), nakonec jsem se rád mýlil.

Akci Magistrovák předcházel již tradiční Seznamovák (seznamovací akce pro studenty prvního ročníku bakalářského studia FIT), které jsem se účastnil jako jeden z organizátorů. Při loučení s posledními účastníky Seznamováku jsme se snažili běžet rychleji než vlak, ve kterém odjížděli (spoiler: Nejde to!). Krátce poté jsme se během pár hodin snažili dospat spánkový deficit, abychom měli energii na Magistrovák – duchovního nástupce Seznamováku.

Musím přiznat, že jsem měl z akce mírné obavy, organizátoři jsou totiž ta samá parta, která se podílí právě na Seznamováku. No a skok z pozice organizátora na účastníka byla poněkud děsivá představa.

[1] Kateřina Kasalická svolává čerstvé bakaláře

O pár hodin později dorazil na místo konání i zbytek účastníků. Poznali jsme je neomylně podle zvuků linoucích se z polnice (viz [1]). Po seznamovacím kolečku a vydatné večeři jsme vyrazili na noční hru, kde jsme si vyzkoušeli naše znalosti ve skriptování a čtení mezi řádky. Také jsme tu zažili lehké déjà vu – v jednu ráno jsme hledali chyby ve zdrojáku, Progtest zkrátka nikdy nespí. Ale nepřekonaným stanovištěm celého večera zůstává komediální scénka dua Sháněl a H-Oráček, za asistence receptu na guláš. (Zní to divně, já vím, ale bylo to boží.)

[2] Rekvizita komediální scénky

Propršené sobotní ráno se řešilo hezky po ajťácku s hrnkem kafe a deskovými hrami ze STOHu. Odpoledne bylo mnohem zajímavější, protože započala závěrečná hra, kde jsme byli rozděleni do týmů po třech. Závěrečka měla ovšem nápaditá stanoviště. Mezi nimi nesmělo chybět tradiční skládání klávesnice (známé veteránům ze Seznamováku), i když tentokrát člověk nemohl používat všechny smysly. (Znáte vtipy začínající: „Sejde se hluchej, blbej a hloupej…“? Tak to bohužel nebyl vtip. Písnička „Jak se loví gorila“ některým zní v hlavě doteď…)

[3] Noční hra

A zmínil jsem vůbec přednášky o studiu? Tipy, triky a návody? A večerní zabékání u ohně? Je až s podivem, kolik se toho za ten víkend dalo stihnout! Suma sumárum, prvotní pochyby o celé akci se ukázaly jako liché, za sebe Magistrovák vřele doporučuji, i když člověk do školy chodí s těmi samými lidmi tři a více let, stejně jich polovinu nezná a druhou nezná tak, jak by chtěl. (Důkaz o skvělé akci si laskavý čtenář provede sám na stránkách akce).

Autor:
Bc. Jaroslav Kříž