Listopadové Helsinky a největší hackathon v Evropě

Poslední listopadový víkend se konal již druhý ročník největšího hackatonu v Evropě. Jmenuje se Junction a je pořádaný na studeném severu – v hlavním městě Finska, Helsinkách. O co se vlastně jedná? Jak sami organizátoři popisují svojí akci: „Hackatony jsou o tom, že vezmete to, co máte rádi, zkombinujete to s technologií a přitom se něco naučíte.“

Během 48 hodin se týmy (normálně kolem 4 – 5 členů, ale klidně můžete být i sami) snaží vytvořit od začátku až do konce nějaký projekt. Pravidlem je, že všechen kód musí být napsaný na hackatonu, takže na domácí přípravu zapomeňte.

Možná si říkáte, co se tam teda programuje, když jsem to označil jako „nějaký projekt“. Odpověď na tuhle otázku je: téměř cokoliv. Junction je totiž rozdělený na tzv. Tracks, což jsou technologické či tematické oblasti, kterých se jednotlivé týmy účastní. Tracky byly různé od Game Jam, přes Internet of ThingsVirtual reality až po E-commerce & Retail, takže si opravdu každý dokázal vybrat, co ho zajímá a na čem chce pracovat.

Na Junction jsme se z Česka vypravili ve dvou. Ve čtvrtek ráno nám letělo letadlo. Po příletu jsme se ubytovali a odpoledne jsme se vypravili do Helsinek. Celé město již bylo vyzdobené do vánoční atmosféry, jenom sníh jim chyběl. K večeru k nám přiletěl třetí člen týmu z Polska a začaly první diskuze o tom, jakého tracku se zúčastníme. Nakonec vyhrál Game Jam, jelikož jsme neměli nic jiného promyšlené a vypadalo to zábavně (což také bylo).

Další den – v pátek – kdy začínal Junction, jsme odpoledne dorazili chvíli poté, co otevřeli vstup. Ihned bylo poznat, že nás čeká zábavný víkend – všude kolem byli lidé různých národností, kteří v různých jazycích nadšeně probírali, na čem budou pracovat. Celý Junction byl ve stylových prostorech zrekonstruovaného bývalého přístavního skladiště. Po vstupu jsme jako ostatní týmy zamířili do místnosti vyhrazené pro náš track, kde již čekaly spousty stolů a židlí, volné zásuvky a energetické nápoje (těch bylo ve snack room několik druhů, všechny zdarma, až jsme se málem báli o vlastní zdraví). Chvíli poté vypukla úvodní prezentace, kde se představili partnerské firmy a sponzoři, a poté to již začalo. Všichni se vrhli na tvorbu svých projektů.

Následovalo 48 hodin programování s pauzami na spánek a jídlo. Byla zde možnost různých doprovodných programů od přednášek až po jógu, kterých jsme se ovšem příliš neúčastnili, protože jsme byli zabraní do práce. Po dvou dnech náročného pití energetických nápojů, nedostatku spánku a konzumace pizzaburgerů jsme byli odměněni několika hodinami, kdy jsme se spolu se všemi ostatními účastníky zvedli od svých stolů a procházeli mezi projekty, zjišťovali, co ostatní dělali, seznamovali a bavili se, vyměňovali si nápady a užívali si komunitu lidí nadšených do toho samého jako my. Junction skončil v neděli odpoledne vyhlášením vítězů jednotlivých tracků, takže jsme večer ještě zvládli navštívit saunu (výlet do Finska bez sauny by byl jako výlet do Česka bez piva) a v pondělí odpoledne jsme letěli zpět.

Celá akce byla skvělá, člověk mohl potkat spoustu skvělých a zajímavých lidí. Takže za rok nejspíše letíme znovu. Mohu tedy jen doporučit – vydejte se s námi za rok do Finska také. Žádné jiné Čechy jsme tam letos nepotkali a bylo by fajn to změnit. A pokud si říkáte, že to bude drahé, tak to mohu vyvrátit, protože vstup je zdarma, jídlo také, takže si musíte jen sehnat ubytování a dopravu. A na dopravu vám ještě přispějí pořadatelé Junctionu!

Autor: Ondřej Košut
Foto: autor