Junior Tech University

Od roku 2011 pořádá ČVUT individuální stáže pro středoškolské studenty zapálené pro techniku pod názvem Junior Tech University. Zájemci mají za úkol zaujmout motivačním dopisem, ve kterém píší o tom, co je na technice zajímá a na které fakultě by si chtěli zkusit studium.

Letos se do “finále” dostaly dvě děvčata a jelikož je naším tématem “Ženy v IT”, nešlo to jinak, než je vyzpovídat, jak prožily svou stáž na FITu a jak vnímají svět informačních technologií. Obě děvčata v létě absolvovala i Letní IT školu, kterou jsme na FITu hostili a kterou pořádalo sdružení Czechitas, které představujeme v rubrice Téma. Na začátku jsme jim na našem oddělení PR pomohly najít vhodné mentory, a pak už byla práce jen na naši vybrané čtveřici. Letošní ročník absolvovalo celkem 11 stážistů – dvakrát více, než loni.

Holky byly moc šikovné, zúčastnily se i závěrečné prezentace 10. prosince, která se konala na FITu v SAGELabu a zde se s nimi můžete seznámit.

Petra Šundová

Kde ses o JTU dozvěděla?

O JTU jsem se dozvěděla ze stránek ČVUT. Prohlížela jsem si studijní obory a podmínky k přijetí na školu. Tou dobou jsem již měla zařízenou účast na letní škole programování od neziskové organizace Czechitas, o níž se na stránkách psalo. Přečetla jsem si článek a hned pod touto záložkou se nacházela další záložka s nadpisem Junior Tech University. Byla jsem zvědavá, tak jsem se dala do čtení …

 

Můžeš v krátkosti představit svůj projekt, na které jsi během JTU pracovala?

Mým ani ne tak projektem jako cílem bylo naučit se základy jazyku Java.

 

Budeš tento projekt rozvíjet i do budoucna?

Ano. Chtěla jsem, abych dostala pevné základy a na nich mohla dál stavět a rozvíjet se. Ráda bych se jednou dostala k programování aplikací pro Android, ale k tomu ještě cesta dlouhá.

 

Ovlivnila tě stáž, třeba ve výběru budoucí vysoké školy nebo jejího zaměření?

Za celou tuto zkušenost jsem velmi ráda a rozhodně mi pomohla udělat si trochu jasněji v tom, co studium IT obnáší. Občas to byly celkem krušné chvilky, kdy jsem si připadala dost neschopná, ale i to bylo tím motorem, který mě hnal dál, až k vyřešení problému. Opravdu nic se nevyrovná tomu pocitu, když program začne po hodinách konečně fungovat. Rozhodně bych ráda na svých programovacích schopnostech ráda pracovala a na mé stáži jsem se jen utvrdila v tom, že FIT je pro mě tou pravou vysokou školou, která mi toto nabízí.

 

Stačila jsi pocítit, jaké to je studovat na výšce?

Myslím, že na výšce asi úplně ne. Poznala jsem ale jaké prostředí studenti a jejich profesoři dokáží vytvořit a velice se mi na FITu líbilo. Věřím, že moje první přihláška poputuje právě sem.

Závěrem bych ráda ještě jednou poděkovala svému mentorovi Davidovi za jeho trpělivost, ochotu a za to, že mi odhalil krásy jazyku Java. Dále pak PR oddělení, které se o mě staralo do mého „předání“ Davidovi a v neposlední řadě také FITu za tuto úžasnou zkušenost, kdy jsem měla možnost poznat spoustu zajímavých lidí.

Bety Karlová

Kde ses o JTU dozvěděla?

Četla jsem o JTU už dříve, ale nemyslela jsem si, že bych měla šanci se tam dostat. Až letní tábor s Czechitas mě přesvědčil, ať to zkusím.

 

Můžeš v krátkosti představit svůj projekt, na které jsi během JTU pracovala?

Po dlouhém vybírání jsem nakonec zvolila stříhání videa. S mým mentorem, Petrem, jsem se scházela asi jednou týdně a učila se, jak stříhat a upravovat video i zvuk, pracovali jsme hlavně s programem Adobe Premiere Pro. Dostala jsem také pár desítek minut videí z oslavy FIT, které jsem měla za úkol sestříhat, a z kterých nakonec vzniklo asi jeden a půl minutové video.

 

Budeš tento projekt rozvíjet i do budoucna?

Myslím, že jsem si vybrala projekt, na kterém můžu pokračovat dál sama. A na vysoké škole uvidím, jestli se budu stříhání věnovat více, každopádně nové znalosti využiji minimálně doma na stříhání videí z rodinných cest.

 

Ovlivnila tě stáž, třeba ve výběru budoucí vysoké školy nebo jejího zaměření?

Spíše mě ujistila v mé volbě, že chci na Fakultu informačních technologií, kterou už mám dlouho vybranou a stačí jen podat přihlášku 🙂

 

Stačila jsi pocítit, jaké to je studovat na výšce?

Nevím, jestli vůbec můžu odpovědět, když jsem na vysoké ještě nebyla, ale myslím, že ano. A vyhovovalo mi to více, než střední škola.

 

Tématem časopisu jsou „Ženy v IT“ – myslím, že jich je dost? A hodí se do tohoto prostředí?

Podle mě se ženy rozhodně do IT hodí. Myslím si, že na problém, ať už je jakýkoliv, je vhodné se podívat ze všech pohledů, ze kterých můžeme, a ženy a muži mají občas jiný názor na věc 🙂 Rozhodně jsem ráda, že jsou ženy v IT podporované různými organizacemi. Žen v IT není moc a určitě jich brzy bude více.

Kamila Pětrašová

Členkou redakce jsem se stala po nástupu na FIT v roce 2014. Začlenění mojí osoby bylo po celou dobu svým způsobem magické. Holka z umělecké školy řídí časopis o informačních technologiích, no posuďte sami. Moje funkce šéfredaktorky dokázala i to, že i ten nejmenší v kolektivu může vládnout a přitom netrpět napoleonským komplexem, protože jsem byla pro své ovečky ikonou dobra, vřelosti a spravedlnosti. Nemám ráda modrou a puntíky. Oceňuji lidi se smyslem pro humor a ironii. Kontaktovat mě můžete na kamila.petrasova@gmail.com.