Od vzniku jazzu na začátku 20. století jsme viděli spousty podžánrů, které vzaly jeho duši a přidaly navrch své vlastní modifikace jako swing nebo jazzrock. Jazz jako takový spojoval lidi různé enticity, pohlaví a přesvědčení v tehdy opresivní Americe.
Ve čtvrtek 6. 10. nám hudebníci z Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka ukázali další „evoluci“ jazzového stylu, a to ve formě skladby, která byla téměř kompletně vytvořena umělou inteligencí. Koncert AI jazz se konal v atriu FIT ČVUT. Umělá inteligence před koncertem vygenerovala okolo dvaceti minut hudby, které poté David Le Cam (student Konzervatoře Jaroslava Ježka) lehce uhladil a sjednotil. K hudbě byla přidána řada obrázků, opět vygenerovaných skrz AI. Výsledkem byla kompozice pro šest hudebních nástrojů (klávesy, baskytara, kytara, bicí, saxofon a klarinet) s velice příjemným vizuálním doplňkem.
Koncert samotný byl rozdělen do tří částí. V první části byla skladba zahrána dříve zmíněnou skupinou bez jakékoliv změny, následně bylo slyšet podání v čistě elektronické formě a nakonec začala skupina opět podle předgenerovaných not, ale v půlce se utrhla a začala improvizovat.
Hudba byla příjemná a představení kapely mělo velký úspěch. Ačkoliv, občas se projevovalo omezení umělé inteligence. Pár instrumentů se místy překrývalo nebo se náhodně změnilo tempo či styl skladby.
Dle ohlasu publika, které se táhlo od atria přes schodiště až do vyšších pater, bylo jasné, že lidský element umělou inteligenci v hudebním představení stále překonává. Moderátor akce Ing. David Pešek ke konci položil skvělou otázku, zda vlastně můžeme brát hudbu vytvořenou počítačem jako umění. Odpověď je samozřejmě subjektivní, ale tato akce nám alespoň ukázala, že se dalších pár let nemusíme bát, že by nás AI v hudebních výkonech předstihla. Alespoň tedy prozatím.
Odkaz na záznam: Záznam koncertu AI jazz FIT ČVUT – YouTube
Autor:
Dominik Machula
Foto:
Archiv FIT ČVUT