Náhledový obrázek

Tradiční stringologická konference v netradičním stylu

31. 8. 2020 –⁠ 2. 9. 2020 se na FIT ČVUT v Praze konala již tradiční mezinárodní stringologická konference The Prague Stringology Conference. Průběh konference naopak ani trochu tradiční nebyl. Vzhledem k celosvětovým koronavirovým opatřením se konference poprvé v historii neuskutečnila prezenčně, ale v unikátním prezenčně-distančním režimu. Část výzkumníků se tak konference účastnila naživo, část online z pohodlí svého domova nebo kanceláře. Zajímá vás, jak konkrétně to probíhalo? To a mnohem víc se dočtete v následujícím článku.

O konferenci

The Prague Stringology Conference je mezinárodní vědecká konference zaměřující se na oblast stringologie, každoročně pořádaná na FIT ČVUT v Praze. Za konferencí stojí Pražský stringologický klub, výzkumná skupina na Katedře teoretické informatiky. Hlavními organizátory letošního ročníku byli:

A co že to vlastně je ta tajemně znějící stringologie? Nic záhadného. Tímto se tradičně přezdívá oblasti vědeckého výzkumu, která se zabývá algoritmy na textových řetězcích. Typický příspěvek na konferenci se tak týká témat jako jsou například algoritmy a datové struktury (stromy, automaty) pro hledání vzorku v řetězcích a stromech, komprese dat, bioinformatika, zpracování řetězců v databázích, hledání pravidelností v textu nebo zpracování přirozeného jazyka.

Jak to probíhalo letos?

Letošní ročník konference nesl pořadové číslo 24 a byl unikátní tím, že se vzhledem k celosvětové pandemii nemoci covid-19 musel přesunout do online prostoru. Tam se ale nepřesunul kompletně, jak to bývá u vědeckých konferencí konaných v poslední době zvykem. Organizátoři se totiž rozhodli uspořádat konferenci pomocí moderních technologií v originálním prezenčně-distančním režimu. Všichni účastníci tak dostali na výběr, zda se chtějí konference zúčastnit online, nebo prezenčně. Z 33 účastníků nakonec možnost zúčastnit se na dálku využilo 23 z nich, zbylých 10 pak do Prahy dorazilo.

Slavnostní zahájení
Slavnostní zahájení
[1, 2] Slavnostní zahájení letošního ročníku

Osobně se konference zúčastnila i „superstar“ světové stringologie, francouzský počítačový vědec Prof. Maxime Crochemore. Ten do Prahy přicestoval z Francie autem. Na konferenci s Dr Golnaz Badkobehovou prezentovali svůj článek Left Lyndon tree construction.

Prof. Maxime Crochemore

Prof. Maxime Crochemore (*1947) je francouzský počítačový vědec, známý pro svůj rozsáhlý výzkum v oblasti stringologie. Je spoluautorem několika významných knih zabývajících se touto tematikou (Text Algorithms, Jewels of Stringology, Algorithms on Strings). Jeho články mají mnoho akademických citací. V současné době působí na univerzitách King’s College London a Université Gustave Eiffel.

Nabitý program konference ovšem nabízel i prezentace spousty jiných zajímavých článků. Výzkumníci z FIT ČVUT na konferenci představili hned 2 takové. Conversion of Finite Tree Automata to Regular Tree Expressions by State Elimination, na kterém spolupracovali Ing. Tomáš Pecka, Ing. Jan Trávníček, Ph.D. a doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D., a Forward Linearised Tree Pattern Matching using Tree Pattern Border Array autorů Ing. Jana Trávníčka, Ph.D., Ing. Robina Obůrky, Ing. Tomáše Pecky a doc. Ing. Jana Janouška, Ph.D.

Prezentace Prof. Crochemora
[3] Prof. Maxime Crochemore si prezentaci evidentně užil
Prezentace výzkumníků z FIT ČVUT
[4] Prezentace výzkumníků z FIT ČVUT

Technické řešení

Myšlenka prezenčně-distanční konference zní sice skvěle, ale samotná její bezproblémová realizace přidělala organizátorům na čele hodně vrásek. Ještě před začátkem konference tak měli několik technických schůzek, na kterých simulovali a testovali všechny možné i nemožné scénáře, které v průběhu konference mohou nastat (např. prezentuje vzdálený účastník a vzdálený účastník se ptá, ptá se někdo, kdo je osobně na konferenci, vzdáleného účastníka apod.). 

Konferenci se organizátoři rozhodli uspořádat jako videohovor za použití softwaru Zoom v premium verzi. Celá místnost, ve které se konference konala, byla snímaná profesionální kamerou přímo určenou pro videokonference a stream z této kamery byl také jedním z účastníků videohovoru. Vzdálení účastníci tak měli neustálý přehled o tom, co se v konferenční místnosti děje. V místnosti se pak nacházela velká televize, na které naopak výzkumníci účastnící se konference osobně mohli sledovat ty, kteří se účastnili online.

Vzdálený účastník na televizi
Vzdálený účastník na televizi
[5, 6] Konferenční místnost byla pod neustálým drobnohledem online účastníků

Při prezentaci účastníka přítomného osobně byl prezentující vidět i slyšet na streamu z konferenční místnosti. Jeho slidy pak byly také zvlášť sdíleny na Zoom. Vzdálení účastníci si tak mohli vedle sebe zobrazit prezentujícího i jeho slidy. Na televizi v konferenční místnosti byla mezitím promítána mřížka se záběry všech online účastníků, když měl nějaký z nich otázku, byl promítán pouze on.

Osobní prezentace v Zoomu
[7] Prezentace účastníka přítomného osobně jak byla vidět v softwaru Zoom

Při prezentaci vzdáleného účastníka sdílel opět prezentující kromě svého videa na Zoom i své slidy. V konferenční místnosti byl pak prezentující vidět na televizi a jeho slidy byly promítány projektorem. Zvuk z jeho mikrofonu se díky reproduktoru rozléhal po celé místnosti.

Vzdálená prezentace v Zoomu
[8] Prezentace vzdáleného účastníka jak byla vidět v softwaru Zoom

Za normální situace je důležitým a oblíbeným bodem programu konference tzv. Coffee break, při kterém se lidé shluknou kolem stolků s občerstvením a povídají si o příspěvcích na konferenci i o různých jiných tématech. Jak tohle nahradit v online verzi? Naštěstí už si stejnou otázku někdo kladl dříve a vytvořil na to skvělý nástroj jménem SpatialChat. Během Coffee breaku si tak všichni účastníci otevřeli aplikaci SpatialChat a pohybovali se se svým kolečkem po virtuální místnosti. Ke komu se ve virtuální místnosti přiblížili, s tím se navzájem slyšeli a mohli si povídat. Jak převést do online podoby občerstvení bohužel ještě nikdo nevymyslel, a tak si ho vzdálení účastníci museli zajistit sami, měli to v instrukcích.

Coffee break v SpatialChat
[9] Coffee break v nástroji SpatialChat

Letošní ročník The Prague Stringology Conference byla všehovšudy velmi povedená akce a už teď mě zajímá, v jakém formátu proběhne další ročník. Určitě se ale bude opět na co těšit.

Foto:
Medailonek Prof. Maxima Crochemora: cs.helsinki.fi
[1-9] Archiv organizátorů

Kristýna Klesnilová

Na FITu studuju bakaláře na oboru Znalostní inženýrství, a abych školu poznala i z jiné stránky než jen z té studijní, rozhodla jsem se přidat do redakce časopisu. Když o sobě zrovna nemůžu říct: „Nemám čas, dělám progtest”, tak si s oblibou kromě cppreference.com přečtu i nějakou jinou zajímavou knížku nebo se zvednu od počítače a vyrazím si ven zasportovat. Kontaktovat mě můžete na klesnkri@fit.cvut.cz.