Odpověď najdete ve třináctém díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Kde a jak lze data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? Moderátorka podcastu Sara Polak tentokrát vyzpovídala odborníka na veřejná data z Laboratoře otevřených dat, Ing. Marka Sušického.
Co jsou to otevřená data?
Otevřená data jsou data, která jsou legálně veřejně dostupná. Mohou být volně používána a kýmkoli sdílena. Jejich užití může být omezeno nejvýše požadavky na uvedení zdroje.
Data musí být dostupná jako celek ve vhodné a upravitelné formě a za cenu nepřesahující přiměřené reprodukční náklady, nejlépe stažením přes internet. Dále musí být poskytnuta za podmínek, které umožňují opětovné použití a sdílení, včetně promíchávání s jinými soubory dat. Každý je musí být schopen používat a sdílet, nemělo by docházet k diskriminaci oblastí činnosti nebo osob či skupin. Omezení, která by bránila komerčnímu použití, nebo omezení použití pro určité účely, například pouze ve vzdělávání, nejsou povolena.
Odborník na otevřená data, Ing. Marek Sušický
Data z ministerstev, očkovacích míst, stanic STK nebo mapování insolvencí… Kde a jak lze data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít vám v podcastu prozradí Ing. Marek Sušický, spoluzakladatel Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz. V zaměstnání se stará o oddělení big dat v Profinitu, pohybuje se tam od řešení projektů pro zákazníky přes péči o vizualizační nástroj ClueMaker až po vedení bakalářských a diplomových prací v rámci OpenDataLab.
Jsou otevřená data hrozbou, nebo příležitostí?
„Myslím si, že zrovna na tom očkování se ukázalo, že zveřejnění dat není hrozba, ale spíše to umožňuje vývoj nějakých nových zajímavých aplikací,“ vysvětluje Marek Sušický v podcastu a dodává: „Problémem veřejných dat je, že se vždycky objeví někdo, kdo ta data dezinterpretuje. Lidé jsou potom zmatení a data v nich vzbuzují spíše strach. Nicméně díky tomu, že mohou do těch dat nahlédnout, můžou například tyto dezinformátory odhalovat. Když data zveřejněna nejsou, svádí to k domněnkám, které jsou o ničem.
Dalším problémem je, že spousta lidí třeba vůbec nečte, co vlastně schvaluje, a bohužel na to ani velmi často nemůže dohlédnout. Bojím se, že svět IT je v tomhle tak komplikovaný, že jednoduché pravidlo nebo cesta není. Něčemu mohou pomoct regulace, ale nesměli by je dělat tací, kteří tomu nerozumí. To je možná ten první krůček, ta cesta k nějaké osvětě,“ říká Marek Sušický.
Jaké konkrétní využití nabízejí otevřená data? Poslechněte si nový díl podcastu.
O podcastu
Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, studium na FIT, archeologie v AI nebo matematika v IT? Poslechněte si předchozí díly:
Proč je matematika důležitá pro informatiku? – 10. 9. 2022
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021
Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.