Proč je matematika důležitá pro informatiku?

To zjistíte ve dvanáctém díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Kde všude se matematika v informatice využívá a proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? Tyto a mnohé další otázky položila moderátorka podcastu a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak vedoucímu Katedry aplikované matematiky, Ing. Karlu Kloudovi, Ph.D.

Co je to matematika v IT?

„Matematika je způsob, jak komunikujeme s počítači. Běžný uživatel při práci s počítačem vůbec žádnou matematiku používat nemusí, zatímco v tom počítači se provádí spousta operací, které jsou matematicky velmi složité. Díky ní tedy předáváme počítačům úkoly. Kdykoli na něco kliknete, proběhne spousta výpočtů,“ vysvětluje v podcastu Karel Klouda a dodává: „Myslím, že se nedá říct, že každý ajťák potřebuje matematiku. Někteří studenti základních a středních škol jsou do informatiky tolik nadšení, že by se ní byli schopni živit i bez nějakého formálního vzdělání. Na tyto lidi ale úplně nemíříme. Tady na fakultě se zabýváme odbornější částí informatiky, která už matematiku obsahovat musí, pokud se chce člověk v tomto oboru dostat na vrchol. A my bychom takovou ambici mít měli.“

Vedoucí KAM, Ing. Karel Klouda, Ph.D.

Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá a proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat, vám v podcastu prozradí Ing. Karel Klouda, Ph.D., vedoucí Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT. Studoval matematické inženýrství na FJFI ČVUT a teoretickou informatiku na Université Paris Cité. Na fakultě je garantem předmětů Lineární algebra 1 (BI-LA1) a Lineární algebra 2 (BI-LA2).

Proč je matematika důležitá pro informatiku?

„Studenti často ke studiu přistupují tak, že se stačí metody a nástroje v dané specializaci naučit pouze používat, ale vymýšlet je má někdo jiný. Naše ambice jsou ovšem vyšší. Alespoň někteří z našich absolventů by měli být schopni jednotlivé obory posouvat kupředu a vymýšlet nové postupy a řešení, a u toho už se často bez matematiky neobejdou,“ míní Karel Klouda v podcastu.

„Konkrétní příklad, proč potřebujeme v informatice matematiku, se sám nabízí. Názvy jako umělá inteligence nebo neuronové sítě jsou z mého pohledu trochu nešťastné, protože někdy vzbuzují přehnaná očekávání. Když člověk chápe, co to ve skutečnosti je, tak ví, že se o inteligenci v pravém slova smyslu nejedná. Jde spíše o sofistikovanější statistiku. To znamená, že když chce člověk pochopit, jak to zhruba funguje, narazí na matematiku. Dále je samozřejmě třeba chápat všechny detaily a mít s tím zkušenosti, protože neuronové sítě v sobě ukrývají jednotlivé kroky, které jsou sice samy o sobě jednoduché, ale problémem je jejich velké množství. A ty už se pak úplně uchopit nedají, pokud s nimi člověk nemá zkušenosti a neexperimentuje s nimi. V podstatě už je to potom experimentální věda, nikoliv matematická,“ říká Karel Klouda.

Kde všude se můžeme s matematikou v běžném světě setkat a proč se tolik hodí k popisu přírody a všeho, co je kolem nás, vám vysvětlí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, virtuální realita, studium na FIT nebo archeologie v AI? Poslechněte si předchozí díly:

Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk? – 10. 8. 2022
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana? – 10. 7. 2022
Jak virtuální realita může přiblížit minulost? – 10. 6. 2022
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu? – 10. 5. 2022
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel? – 10. 4. 2022
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná? – 10. 3. 2022
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? – 10. 2. 2022
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech? – 10. 1. 2022
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.