Dokážeme žít bez umělé inteligence?

Tuto otázku pokládá druhý díl technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Tentokrát vám vysvětlí, jak funguje umělá inteligence a jak velký dopad má na náš každodenní život. Moderátorka podcastu Sara Polak, vystudovaná archeoložka z Oxfordské univerzity a popularizátorka umělé inteligence pro širokou veřejnost, vyzpovídala vědeckého odborníka na umělou inteligenci z Laboratoře datových věd (DataLab), Mgr. Petra Šimánka.

Co je to umělá inteligence?

Na tuto otázku odpovídá nejen fakultní podcast, ale také úvodní článek tématu Umělá inteligence našeho časopisu: „Umělá inteligence (AI) je označení pro systémy, stroje a algoritmy vytvořené za účelem efektivního provádění úkolů a usnadnění lidské práce – činností napodobujících funkci lidské inteligence. Ty mají – stejně jako člověk – potenciál se učit, zlepšovat a zefektivňovat svou práci. K tomu využívají informace, se kterými pracují, učí se na základě svých zkušeností. Každý z nich tedy může reagovat na řešení problému trochu jinak, protože jeho zkušenosti mohou být jiné.“ Pokud vás téma umělé inteligence zajímá a chtěli byste se dozvědět víc, přečtěte si další články, které naleznete v rubrice Umělá inteligence.

Odborník na AI, Mgr. Petr Šimánek

Předpovědi počasí, navigační systémy nebo umění. Kde všude se umělá inteligence v současné době používá vám v podcastu prozradí Mgr. Petr Šimánek, vědecký odborník na AI a dynamické systémy z Laboratoře datových věd (DataLab) FIT ČVUT. Je spoluřešitelem projektu Použití umělé inteligence pro zlepšení predikce srážek, který probíhá ve spolupráci s firmou Meteopress. Společně s dalšími odborníky se tak snaží naučit umělou inteligenci co nejlépe předpovídat počasí. Více o tomto projektu najdete na webu fakulty.

Dokážeme žít bez umělé inteligence?

„Umělá inteligence je všude kolem nás. Je to sada nástrojů, které potřebujeme každý den, například při používání navigace v autě nebo když se chceme podívat, jaké bude počasí. Dokonce nám pomáhá i při snižování emisí CO2 na planetě,“ vysvětluje Petr Šimánek v podcastu a dodává: „Bez umělé inteligence bychom přežili, protože jsme bez ní již v minulosti běžně fungovali, ale žít bez využívání umělé inteligence by pro nás v současném světě bylo velmi složité.“

Měli by lidé mít strach, že je umělá inteligence ohrožuje nebo snad jednou zcela nahradí jejich činnost? „Myslím si, že ne, protože je stále potřeba řemeslná zdatnost při práci s umělou inteligencí. Bez člověka, který hodnotí, co má cenu ukázat světu, to zatím nejde,“ míní Petr Šimánek.

Jak učí neuronovou síť předpovídat počasí, jak umělá inteligence tvoří umělecká díla nebo kterým směrem se bude dál vyvíjet? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky vám prozradí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný.

První díl, nesoucí název Kdy nám budou drony doručovat nákupy?, vyšel tematicky 10. 10. 2021.

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.