Nejen myší živ je ajťák

– to mě napadlo jako první po zjištění, že Fakulta informačních technologií ČVUT bude mít svá želízka v ohni 16. Českých akademických her (18.–23. 6. 2017). Jedním z nich byla i Martina Lassaková, studentka 1. ročníku magisterského studia, oboru Informační systémy a management.

V aréně obchodního domu Tesco na Skalce, kde před více než rokem parta nadšenců vybudovala 13 kurtů na badminton, působila Martina velmi nenápadně. Ono se při pohledu na ostatní, ligovými zápasy ostřílené borkyně se jmény či nápisy domovských oddílů na bedrech, nebylo moc čemu divit. Martina zkrátka věděla, že jde do jámy lvové. Tušila, že tady moc šancí mít nemůže. Přesto to brala s humorem a úsměv byl vlastně jedinou zbraní proti „zarputilkám“. Výsledek, jak správně tušíte, není v tomto případě tím podstatným sdělením. Martina zkrátka ctila heslo Pierra de CoubertinaNení důležité zvítězit, ale zúčastnit se. I to koresponduje s prvním komentářem těsně po prvním a zároveň posledním turnajovém zápase: „Musím hodně trénovat!“

Martina se k badmintonu dostala před 3 lety, kdy stála před rozhodnutím, jaký sport vyplní její docházku do hodin tělocviku. Vyhrál to badminton. Jak sama připouští, párkrát mu byla nevěrná, ale nakonec se k badmintonu vrátila. „Chtěla jsem s někým hrát a hodiny tělocviku byly vlastně jedinou možností, jak najít spoluhráče,“ doplňuje fiťanda. V posledním letním semestru přitáhla k badmintonu další kamarády, spolužáky. Ovšem jako jediná se odvážila s raketou naběhnout na turnajový kurt.

                                

Na fotografii Martina Lassaková (vpravo) se soupeřkou Eliškou Smejkalovou, která mimo jiné v turnaji smíšených dvojic obsadila 5. místo.

Nenapsala jsem v úvodu, že tento článek bude malinko jiný? Že nebude vynášet do výšin namakaného borce, který si už tak nějak zvykl na ovace a tíhu medailí? Byl o sympatické, usměvavé mladé ženě, která chce vedle náročného studia „jen“ sportovat a přijímat nové výzvy…

Foto:
autor

Marcela Uhlíková

Jsem (zatím) pozitivní člověk. Mám ráda Moravu, jahody se šlehačkou, moře a hory. Jezdectví, atletika, golf a badminton jsou mé životní sporty. Obdivuji Jardu Jágra a doma bych chtěla mít Jacka Nicholsona :). Domnívala jsem se, že ajťák je synonymem ke slovu marťan – to se teď pokouším svou prací v PR vyvrátit. Vadí mi hloupost, násilí a arogance. Řídí mě motto: „Pokora nepokoří.“ Kontaktovat mě můžete na marcela.uhlikova@fit.cvut.cz.