Jsi v posledním ročníku na střední škole a podal sis k nám přihlášku? Bojíš se přijímaček nebo obecně matematiky na vysoké škole? Pojď se s námi podívat na to, jak se matematické předměty učí u nás, na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, a jak se lze připravit nejen na přijímací zkoušky.
Když se u nás na fakultě konají dny otevřených dveří, jedna z nejčastějších otázek, co slýchávám, je náročnost a úroveň matematiky. Někteří si představují nepřeberné stohy papírů a skript, někdo zase celé popsané tabule plné vzorečků a definic. Je tomu ale opravdu tak?
Matematika na FITu je radostná, on-line, a hlavně jiná než středoškolská.
Ještě předtím, než budeš FIT…
Pojďme hezky od začátku. S matematikou on-line se setkáš už při přípravě na přijímací zkoušku. Aby byla příprava důkladná a něco ti přinesla, připravili jsme pro tebe e-learningový kurz. Hned na začátku si v selftestu ověříš, jak na tom vlastně jsi, případně kde máš slabiny. Poté se můžeš pustit do úloh, které jsou rozděleny do kategorií dle učiva ze střední školy. Po propočítání si všech příkladů je pro tebe připraven ještě výstupní selftest, kde můžeš zjistit, jaký pokrok si udělal(a). Selftest má simulovat přijímací zkoušku – tedy jeden pokus, 90 minut a typově podobné otázky. Na závěr se dozvíš, jestli bys přijímačky dal „levou zadní“, nebo je potřeba ještě na něčem pracovat.
A co je na tom nejlepší? Tato příprava je dostupná všem zdarma a odkudkoliv. Není tedy potřeba dojíždět do Prahy a nabourávat si tak svůj časový harmonogram. Opakování si řídíš ty sám a je zcela ve tvé režii, kolik času nad ním strávíš.
… a když už budeš FIT
Jakmile napíšeš přijímací zkoušku na 65 bodů a více, jsi přijat/přijata do studia. Po úspěšném složení přijímací zkoušky však naše podpora zdaleka nekončí – ba naopak. Svoje první kredity můžeš získat ještě před zahájením prvního semestru, a to díky Přípravnému kurzu matematiky (BI-PKM). Jedná se o předmět v e-learningové formě, kde s tebou vyučující z Katedry aplikované matematiky proberou a zopakují látku, kterou bys měl plně ovládat ještě předtím, než se začneš studiu pilně věnovat. Ale nemusíš se bát – je to opakování věcí, které znáš ze střední školy, jen si je trochu připomeneš. Po každém okruhu tě čeká kvíz, a pokud splníš všechny kvízy a úspěšně napíšeš test na konci prázdnin, máš svoje první čtyři kredity. Platí to samé jako s přípravou na přijímačky – opět je vše zdarma a přístupné odkudkoliv.
V BI-PKM se setkáš s portálem MARAST, což je zkratka pro Matematika radostně. Jedná se o projekt Katedry aplikované matematiky na podporu studentů nejen při přípravném kurzu, ale také při studiu dalších matematických předmětů. V MARASTu najdeš nejen cvičebnici a výuková videa, kde si můžeš prakticky ověřit, jestli danou látku ovládáš, ale také později prostor pro zápočtové kvízy. Pokud si s něčím nebudeš vědět rady, můžeš daný příklad jednoduše okomentovat – zeptat se na nejasnosti nebo diskutovat jakoukoliv nejasnost v řešení. Všechny příklady mají u sebe správný výsledek a u vybraných příkladů je také detailně popsáno řešení. Příkladů je dostatek a jsou hezky na jednom místě a finální písemná práce obsahuje jen a pouze ty příklady, co jsou v kvízech či cvičebnicích. Absolvování BI-PKM ti pomůže nejen v matematice, ale také v předmětu Programování a algoritmizace 1.
Předměty jako Základy matematické analýzy (1. semestr) a Lineární algebra (2. semestr) mají i svoji Facebook skupinu, kde jsou kromě studentů také ochotní přednášející a cvičící, kteří jsou připraveni pomoci tě nasměrovat správnou cestou. Pokud se tedy dostaneš při studiu do nesnází, neboj se zeptat! To, co není jasné tobě, nemusí být jasné i dalším studentům. Navíc je v pořádku, že hned něco nevíš – z toho důvodu se to učíš.
Matematika tak trochu jinak
Na rozdíl od středních škol ti na FITu ukážeme tak trochu jiný pohled na matematiku. Každý určitě zažil situace, kdy učitel napsal na tabuli něco, co nikdo nechápal, kde se vzalo. Evergreenem pak zůstávají situace typu „tuhle úpravu jsem použila, protože se to tak prostě má dělat a nebudu řešit, kde se to vzalo“. Tohle je přístup, se kterým se na FITu a dalších kvalitních univerzitách neztotožňujeme. V každém případě budete vědět, co děláte a hlavně proč. Neučí se algoritmy, ve kterých budeš při řešení postupovat krok od kroku. Naučíš se aktivně hledat co nejefektivnější řešení a budeš mít nad řešením plnou kontrolu. Vyučující také nabízejí konzultační hodiny, kde s tebou můžou blíže probrat to, co ti nejde.
Za celou redakci přeji hodně štěstí při přijímacích zkouškách a těšíme se na Tebe na půdě FITu!
Foto:
Záhlaví článku: haverford.edu